Nagyváradi Nemzetközi Színházi Fesztivál – FITO

Regina Maria Színház
Piata Ferdinand
2019/06/02 - Egész napos

Június 2., vasárnap

17:00 óra – Árkádia Színpad

Luigi Pirandello: SUICIDAL rendező Norbert Boda – Nagybányai Városi Színház

18:30 óra – Nagyterem

FESZTIVÁLNYITÓ

19:00 óra – Nagyterem

Richard Rodgers – Oscar Hammerstein II – Howard Lindsay – Russel Crouse: A MUZSIKA HANGJA RENDEZŐ: Mihaela Bogdan – Regina Maria Színház, Nagyvárad – PREMIER

21:30 – Nagyváradi Vár

Boris Vian: TAJTÉKOS NAPOK  – UNDERGROUND Sugar, Franciaország

JÚNIUS 3., HÉTFŐ

17:00 – Árkádia Színpad

Örkény István: TÓTÉK

rendező: Sânziana Stoican –  „Ioan Slavici” Klasszikus Színház, Arad

19:00 – Nagyterem

Conor McPherson: TENGEREN, rendező Cristian Juncu – Marosvásárhelyi Nemzeti Színház „Liviu Rebreanu” Társulat

JÚNIUS 4., KEDD

18:00 – Árkádia Színpad

Eugene O`Neil: REGGELI ELŐTT , Rendező: Andrei és Andreea Grosu –  „Maria Filotti” Színház, Brăila

20:00 – Nagyterem

Eric-Emmanuel Schmitt: OSZKÁR ÉS RÓZSA MAMI , rendező Petru Vutcărău –  „Eugene Ionesco” Nemzeti Színház, Kisinyov, Moldova

JÚNIUS 5., SZERDA

18:00 – Árkádia Színpad

Brian McAvera: UTOLSÓ ÉJ MADRIDBAN rendezte: Vitalie Drucec – „Eugene Ionesco” Nemzeti Színház, Kisinyov, Moldova

20:00 – Nagyterem

Tüncer Cucenoğlu: BRUTUS AVAGY JULIUS CAEZAR MEGGYILKOLÁSA RENDEZŐ: Irakli Gogia– Tbilisi Sandro Akhmeteli State Drama Theatre, Georgia

JÚNIUS 6., CSÜTÖRTÖK

17:00 – Árkádia Színpad

Székely Csaba: A HOMOKSZÖRNY, rendező: Andi Gherghe –  „Fani Tardini” drámai színház, Galați

19:00 – Nagyszínpad

Tudor Mușatescu: …ESCU RENDEZŐ Claudiu Goga – Regina Maria Színház, Nagyváradű

JÚNIUS 7., PÉNTEK

 17:00 – Bihar megyei Turisztikai és Desztináció Menedzsment

Radu Popescu-Șerban Borda-Eugen Țugulea: ZLOATĂ sau VIITORUL PREȘEDINTE AL ROMÂNIEI Regina Maria Színház, Nagyvárad

18:30 – Árkádia Színpad

Dario Fo – Franca Rame: NYITOTT HÁZASSÁG RENDEZŐ Ana-Ioana Macaria – Bukaresti Művészszínház

20:30 – Nagyszínpad

MEDEA`S BOYS– dramaturg Ionuț Sociu + részletek Euripidész Médea  c. drámájából, rendező Andrei Măjeri – Apollo 111, București

JÚNIUS 8., SZOMBAT

17:00 – Árkádia Színpad

TRIX SHOW rendező Mihai Gruia Sandu –  Tordai „Aureliu Manea” Színház

 17:00 – Nagyterem

Tüncer Cucenoğlu: LAVINA rendező Petru Vutcărău – Regina Maria Színház Nagyvárad

21:00 – Sala Mare

Oscar K. Speace: JANKA, rendező Toma Enache – Bukaresti Állami Zsidó Színház

JÚNIUS 9., VASÁRNAP

17:00 –  Szigligeti STÚDIÓ (Moskva)

Györfi Csaba: IDEGEN – Szigligeti Társulat Nagyvárad

17:00 – Árkádia Színpad

Tennessee Williams: ÜVEGFIGURÁK, rendező Diana Mititelu – Konstancai Állami Színház

19:00 – Nagyterem

TV– Balettelőadás. Zene: Georges Bizet, koreográfus: Radu Poklitaru –Academic Theatre Kyiv Modern-Ballet, Ukrajna

 

DUMINICĂ, 2 IUNIE

Ora 17:00 – Sala Arcadia

  1. SUICIDAL după texte de Luigi Pirandello, regia Norbert Boda – Teatrul Municipal Baia Mare

Ora 18:30 – Sala Mare

Festivitatea de deschidere FITO

Ora 19:00 – Sala Mare

  1. SUNETUL MUZICII muzica de RICHARD RODGERS, versurile de OSCAR HAMMERSTEIN II, libret de HOWARD LINDSAY şi RUSSEL CROUSE după romanul „The Trapp family singers” de Maria Augusta Trapp, regia Mihaela Bogdan – Teatrul Regina Maria, Oradea – PREMIERĂ

Ora21:30 – ScenaMobilăamplasatăînCetatea Oradea

  1. L’ÉCUME DES JOURS/ SPUMA ZILELOR de Boris Vian, reverie vizuală și sonoră -Compagnie UNDERGROUND Sugar, Franța

LUNI, 3 IUNIE

Ora 17:00 – Sala Arcadia

  1. FAMILIA TÓT de Örkény István, regia Sânziana Stoican – Teatrul Clasic „Ioan Slavici” Arad

Ora 19:00 – Sala Mare

  1. NAVIGATORUL de Conor McPherson, regia Cristian Juncu – Teatrul Național Târgu-Mureș, Compania „Liviu Rebreanu”

MARȚI, 4 IUNIE

Ora 18:00 – Sala Arcadia

  1. BEFORE BREAKFAST de Eugene O`Neil, versiunea scenică și regia: Andrei și Andreea Grosu – Teatrul „Maria Filotti”, Brăila

Ora 20:00 – Sala Mare

  1. OSCAR ȘI TANTI ROZ de Eric-EmmanuelSchmitt, regia Petru Vutcărău – Teatrul Național „Eugene Ionesco”, Chișinău, Moldova

MIERCURI, 5 IUNIE

Ora 18:00 – Sala Arcadia

  1. ULTIMA NOAPTE LA MADRID de Brian McAvera, regia Vitalie Drucec – Teatrul Național „Eugene Ionesco”, Chișinău, Moldova

Ora 20:00 – Sala Mare

  1. BRUTUS sau UCIDEREA LUI IULIUS CEZAR de Tüncer Cucenoğlu, regia IrakliGogia– Tbilisi Sandro Akhmeteli State Drama Theatre, Georgia

JOI, 6 IUNIE

Ora 17:00 – Sala Arcadia

  1. MONSTRUL NISIPURILOR de Csaba Szekely, regia Andi Gherghe – Teatrul Dramatic „Fani Tardini”, Galați

Ora 19:00 – Sala Mare

  1. …ESCU de Tudor Mușatescu, regia Claudiu Goga – Teatrul Regina Maria, Oradea

VINERI, 7 IUNIE

Ora 17:00 – CENTRUL NAȚIONAL DE INFORMARE ȘI PROMOVARE TURISTICĂ BIHOR

  1. ZLOATĂ sau VIITORUL PREȘEDINTE AL ROMÂNIEIpamflet socio politic de Radu Popescu, cu Șerban Borda și Eugen Țugulea – Teatrul Regina Maria, Oradea

Ora 18:30 – Sala Arcadia

  1. O RELAȚIE DESCHISĂ de Dario Fo și Franca Rame, regia Ana-Ioana Macaria – Teatrul de Artă București

Ora 20:30 – Sala Mare

  1. MEDEA`S BOYS–dramaturgiaIonuț Sociu + fragmente din „Medeea” de Euripide, regia Andrei Măjeri – Apollo111, București

SÂMBĂTĂ, 8 IUNIE

Ora 17:00 – Sala Arcadia

  1. TRIX SHOW regia Mihai Gruia Sandu –Teatrul „Aureliu Manea” Turda

Ora 17:00 – Sala Mare

  1. AVALANȘA de Tüncer Cucenoğlu, regia Petru Vutcărău – Teatrul Regina Maria, Oradea

Ora 21:00 – Sala Mare

  1. JANKA de Oscar K.Speace, regia Toma Enache – Teatrul Evreiesc de Stat București

DUMINICĂ, 9 IUNIE

Ora 17:00 – Sala Studio Szigligeti (Moskva)

  1. NECUNOSCUTUL patimă de teatru-dans, regizor-coregrafGyörfi Csaba – Teatrul Szigligeti, Oradea

Ora 17:00 – Sala Arcadia

  1. MENAJERIA DE STICLĂ de Tennessee Williams, regia Diana Mititelu – Teatrul de Stat Constanța

Ora 19:00 – Sala Mare

  1. TV– spectacol de balet în două părți, muzica de Georges Bizet, libret, coregrafia și direcția de scenă: Radu Poklitaru –Academic Theatre Kyiv Modern-Ballet, Ucraina

 

 


+ Google Naptár + iCal Exportálás