Szakszerűen állítják vissza egykori szépségében a nagyváradi püspöki palota kertjét

Az elmúlt napokban felkavarta a fakivágásokra, térrendezésekre érzékeny nagyváradi közvéleményt a barokk palota kertrendezése. Sokan nehezményezték – és ennek a közösségi oldalakon hangot is adtak -, hogy a parkban több fát, bokrot kivágtak. Matuz Zsoltot, a püspöki palota felújítási munkálatainak projektvezetőjét, Farkas László kérdezte arról, mi és miért történik a barokk palota kertjében?

– Egy átfogó parkgondozás kezdetén vagyunk, melyet egy szakszerű dendrológiai tanulmány alapján végzünk majd el. A park évek óta nem volt úgy gondozva, hogy a megfelelő növények a megfelelő gondoskodást kapják.

– A váradiak, akik nagyon ragaszkodnak ehhez a kerthez, mikor láthatnak egy olyan tervet, amelynek segítségével képet alkothatnak arról, hogyan is néz majd ki a park a rendbetétele után?

– Jelen pillanatban a kivitelezőre vonatkozó közbeszerzési eljárás zajlik, ennek befejezése után, körülbelül egy hónap múlva, tervezzük egy tájékoztató tábla kihelyezését, ezen minden olyan információ rajta lesz, ami remélhetőleg választ ad a városlakókban felmerülő kérdésekre. De már most meg tudok nyugtatni mindenkit, hogy az eredeti barokk és angol kert formáit fogjuk visszahozni. Több növényt is telepítünk majd, és a kertrendezés során végig a szakszerű dendrológiai tanulmányt követjük majd.

Addig a püspökség kertésze dolgozik, ő a későbbiek folyamán is végig felügyeli majd a munkálatokat.

A püspöki palota kertjének felújítása

Mint ismeretes, tavaly szeptemberben a nagyváradi püspöki palotát immár egészében visszakapta a váradi püspökség, a Körösvidéki Múzeum teljesen kiköltözött onnan és hivatalosan, ünnepélyesen átadta az épületet az egyháznak. Az Emődi Tamás főtervező és Matuz Zsolt projektvezető irányítása alatt közel másfél éve zajló felújítási munkálatok részét képezi a kert rendbetétele is. Erre egy ROHU-s pályázaton nyert támogatást a Nagyváradi Római Katolikus Püspökség. A határon átnyúló programnak köszönhetően a Püspöki Palota kertjét szeretnék emberek közötti, emberek és természet, emberek és Isten közötti találkozások alkalmas helyévé tenni.