A rendezvény célja, hogy találkozzanak azok, akik romakutatással foglalkoznak a határon túl, akik ismerik a romaközösségek életét, szokásait, adatokat gyűjtöttek egy vagy akár több településen.
A kétnapos tanácskozásra mintegy tucatnyi, romakutatással foglalkozó szakember érkezett a határon túli intézményekből, többek között többek között a PKE és a Partiumi Területi Kutatások Intézete, a kolozsvári Nemzeti Kisebbségkutató Intézet, az EMTE, továbbá felvidéki és kárpátaljai intézmények képviselői.
A fórumon többek között szó volt a Kárpát-medencei roma népesedési folyamatokról, a kárpátaljai cigányság demográfiai viszonyairól, a partiumi határmegyékben élő roma népességről, a székelyföldi romakutatásokról, a szerbiai romák helyzetéről, a Szlovákia keleti régióiban alkalmazott roma integrációs projektekről.
A konferencián, a Partiumot képviselő Dr. Pásztor Rita Észak-Bihari romák az általános iskolától a felnőttképzésig, Dr. Szilágyi Ferenc pedig Roma népesség a partiumi határmegyékben címmel tartott előadást.
Mint arról a Partiumi Keresztény Egyetem honlapján beszámolt, a nagyváradi felsőoktatási intézmény 2016-ban a Debreceni Egyetemmel partnerségben valósított meg egy kutatási programot, amelynek eredményeit a Szilágyi Ferenc – Pénzes János: Roma népesség Magyarország északkeleti határtérségében című kötetben publikálták.
Fotó: unideb.hu
