Felavatták az Aföldi Tej Kft. sajtüzemét Debrecenben

Az Alföldi Tej Kft.  üzeme a mintegy 15 milliárd forintos beruházás után napi 250 ezer liter tej feldolgozására lesz alkalmas, évente pedig mintegy 8500 tonna trappista és gouda sajtot, valamint 7000 tonna porított terméket tudnak majd előállítani benne.

Az üzemet kedden délután adták át, az eseményen részt vett, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, Kósa Lajos országgyűlési képviselő, Papp László polgármester, valamint Rózsás Mónika, az Alföldi Tej Kft. ügyvezető igazgatója.

Szijjártó Péter elmondta: az elmúlt években a várost érintő 25 beruházást jelentettek be, amivel 8142 új munkahely jött létre Debrecenben és 544 milliárd forint értékű fejlesztés valósult meg. Jelenleg is tíz további, a várost érintő beruházásról tárgyal a HIPA, a tárca fejlesztési ügynöksége – tette hozzá.

Az Alföldi Tej Kft. debreceni üzemének 2017 óta tartó, összesen 15 milliárd forintos beruházásához, amellyel 181 új munkahelyet létesítettek, a kormány 4,8 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást adott. 

A kormány nagymértékű készpénz-támogatását az is indokolja, hogy az Alföldi Tej a mai napig az egyetlen olyan tejtermelő csoport, amelynek a tulajdonosai 100 százalékban magyar tejtermelők, és az egyetlen olyan vállalat, amely 100 százalékban magyar tejtermelők által előállított tejet használ fel.

A fejlesztés eredményeként 8500 tonna trappista és gouda sajtot, illetve 7000 tonna porított terméket tudnak előállítani Közép-Európa legmodernebb porító üzemében.

Papp László, Debrecen polgármestere kiemelkedő eseménynek nevezte a beruházást a város gazdaságfejlesztésében, mert néhány évvel ezelőtt csaknem megszűnt a tejipar Debrecenben.

A város, a cég tejtermelő tulajdonosai azonban összefogtak, és ma már ismét meghatározó része a tejüzem a város élelmiszeriparának. Az önkormányzat 120 millió forint támogatást nyújtott a 181 új munkahelyet jelentő beruházáshoz – tette hozzá.

Kósa Lajos, országgyűlési képviselő szerint a piacszabályozással összefüggő törvényalkotással kell segíteni a magyar gazdaság versenyképességét.

Rózsás Mónika, az Alföldi Tej Kft. ügyvezető igazgatója elmondta: sajtgyártó üzemükben 250 ezer liter tej felhasználásával gyártanak Trappista sajtot, porítóüzemükben pedig a sajtgyártás melléktermékét használják fel.

A gouda sajttal külföldi piacokon is megjelentek, jelenleg japán és kínai partnerekkel is tárgyalnak az értékestésről – tette hozzá az igazgató.

Az Alföldi Tej Kft. Magyarország egyik legnagyobb tejfeldolgozó vállalkozása. A cég 2003. április 30-án alakult, és először alapanyag termeléssel, illetve értékesítéssel foglalkozott, később feldolgozó üzemet vásárolt Székesfehérváron, majd Debrecenben. A mai napig az egyetlen tejtermelő csoport, amelynek tulajdonosai 100 százalékban magyar tejtermelők. Termékei ma az ország szinte mindegyik kis- és nagykereskedelmi üzletében megtalálhatók.

Fotó: MTI/Balázs Attila