A Hortobágyi Lovasnapok az elmúlt évtizedekben a térség meghatározó és országhatárokon átívelő ismertségű rendezvényévé nőtte ki magát, amelynek legfőbb célja a Hortobágyra jellemző pásztorkultúra múltjának és jelenének, valamint a Mátai Ménes lótenyésztő munkájának, és a ma is használt és működő fogatgyűjteményének megismertetése, népszerűsítése. A látnivalókban bővelkedő különleges programsorozatot – amelyet Debrecen Városa kiemelten támogat – július 12-14. között rendezik meg a Hortobágyon.
Debrecen és Hortobágy kapcsolata a régmúlt időkre nyúlik vissza, hiszen a Debrecen szabad királyi város alapította hortobágyi ménes több mint 300 éves múltjával Magyarország legrégebbi ménesei közé tartozik. Debrecen város ménesét először egy 1671-es levéltári feljegyzés említi. A város nemcsak saját, hanem gazdaközösségének lovai számára is szervezett ménest. A hortobágyi puszta Debrecenhez tartozott évszázadokon keresztül, egészen 1948-ig, s a debreceni cívisek jólétének alapját biztosították hosszú ideig a Hortobágyon legeltetett állatok ezrei.
A Hortobágyi Lovasnapok fél évszázados múltjával az országos szintű lovas rendezvények nagy öregjének számít.
A debreceni Főnix Rendezvényszervező Közhasznú Nonprofit Kft. 2017-ben kapcsolódott be a Hortobágyi Lovasnapok szervezésébe, ennek eredményeként látványosan kibővült a programkínálat.
Az egész hétvégén át tartó színes programkínálatban múlt és jelen randevúzik egymással, hiszen a hagyományos lovasnapi elemek mellett ? mint az izgalmas csikós bajnokság, hortobágyi életkép a régi magyar állatfajok felvonulásával ? a mai kor igényeihez igazodva és Magyarország egyik legjelentősebb lovas szakmai központjához méltón, díjugró és fogathajtó versenyek is helyet kaptak, majd mindkét nap méltó zárásaként, a nóniusz ménes vágtat keresztül az arénán!
Versenyek
Fogathajtás, nemzetközi díjugrató verseny, Csikósok Harca – Hortobágyi Csikósok Versenye, Hortobágyi VÁGTA
2017 óta már harmadjára rendeznek Hortobágyon Nemzeti Vágta előfutamot: július 13-án ismét a Lovasnapok ad helyszínt a Hortobágyi Vágtának, mely a szeptember 13-15-ei budapesti Nemzeti Vágta előfutama.
A rendezvény ideje alatt az országos népművészeti és kirakodóvásárban a korábbihoz képest új helyen, de változatlanul nagy számban régi magyar mesterségeket bemutató, s azokat napjainkban is aktívan művelő kézművesek népszerűsítik és értékesítik portékáikat.
A Gyermek lovasfaluban a kisebbek akár egész nap elkalandozhatnak a népi játékok, kézművessátrak között, vagy élvezhetik az egész nap folyamatosan zajló színpadi előadásokat.
Gyermek Lovasfalu
Óriási Szalmavár, Debreceni Huszár Tábor
A rendezvény igazi gasztronómiai élmény is lesz, hiszen a magyaros konyhájáról híres Hortobágyi Csárda gondoskodik arról, hogy senki ne távozzon üres hassal. A bográcsban rotyogó szürkemarha pörkölt, a slambuc és a roston sült finomságok mellett egy igazi különlegességgel, a ?betyárburger?, is várják a vendégeket, mely száz százalékban szürkemarhából készül.
Az ételekhez a Debrecen egykori szőlőskertjéből, Érmellékről származó Bakator bort kínálják, ami több mint 300 éve a csárda bora volt.
Koncertek a Csárda sátorban
Caramel, Balázs Fecó, Wolf Kati, B. Tóth László, Dánielffy Gergő és az utazók, RED Produkció, Kelet Brass Band
Az idei, 53. hortobágyi lovasnapokra, melyre július 12. és 14. között kerül sor, több mint húszezer látogatót várnak. Debrecen tízmillió forinttal támogatja az idei programsorozatot.
A Hortobágyi Lovasnapok részletes programja INNEN letölthető.
Kiemelt kép: Az eseményt beharangozó sajtótájékoztatón – amelyet június 18-án a Hortobágyi Csárdában tartottak – részt vett Széles Diána Debrecen alpolgármestere, Medgyesi Gergely Árpád a Hortobágyi Nonprofit Kft. ügyvezetője, Bendes Csaba Nemzeti Vágta Elővágta és nevezési igazgató, Szladek Róbert a Hortobágyi Nonprofit Kft. ménesvezetője és Bódor Edit a Főnix Rendezvényszervező Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezetője.