Nagyváradi kutató közreműködésével jelent meg könyv Márton Áron lehallgatási jegyzőkönyveiből

(Le)hallgatásra ítélve ? Márton Áron püspök lehallgatási jegyzőkönyvei (1957?1960) címmel jelent meg Nagy Mihály Zoltán és Denisa Bodeanu könyve, amely azokat a lehallgatási jegyzőkönyveket tartalmazza, melyeket a román államvédelmi hatóságok 1957 és 1960 között állítottak össze a magyar püspök dolgozószobájában elhelyezett mikrofon útján végzett lehallgatás eredményeképpen.  A köteten keresztül jobban megismerhetjük Márton Áron egyházpolitikai elképzeléseit, kapcsolati hálóját, az állammal szembeni passzív, de olykor ellenállásra buzdító magatartását.

A kommunista államvédelmi hatóságok idejekorán felismerték, hogy a püspök irodájában elrejtett lehallgató készülékek segítéségével nyert információk a leghatékonyabb hírszerzési források. Az egyik lehallgatási jegyzőkönyv szerint Márton Áron megyéspüspök és a gyulafehérvári székeskáptalan tagjai 1958. árpilis 10-én arról beszélgettek, hogy tisztában vannak vele, hogy a titkosszolgálat lehallgatja őket, de tenniük kellene valamit, hogy bizonyos információk mégse jussanak el hozzájuk.  Márton Áron azt mondta, ?Feltétlenül tudnak, mert ez így van megszervezve. De azt hogy kellene megszervezni, hogy ami bent történik, azt ne tudják meg kint?? A püspök szavai jól tükrözik azt a dilemmát, amellyel a szocialista táborban szinte mindenkinek szembesülnie kellett: vajon milyen óvintézkedést kell meghozni annak érdekében, hogy a magán- és hivatali beszélgetésekről az államvédelmi hatóságok ne szerezzenek tudomást. Hogy az, ami ?bent? történik, az ?bent? is maradjon, és akik ?kint? vannak, azok ne értesüljenek a ?bent? történtekről.

Márton Áron magyar püspök lehallgatási anyaga 236 kötetet tesz ki, ez az egykori Szekuritáté legtetemesebb iratmennyisége. Az okmányokat Nagy Mihály Zoltán kilenc évig tanulmányozta, hogy felfedje, hogyan élték meg akkoriban a katolikusok a hitüket, érzékelte-e a Szentszék azt a küzdelmet, amit folytattak, és hogy megírja, milyen az, amikor a hited miatt zaklatnak és üldöznek. A kötet szerzője szerint a kommunista rendszer emberei intézkedéseikkel épp azt akarták ellehetetleníteni, hogy a hit közösségi élmény lehessen, és a templomok kiürüljenek.

A lehallgatási jegyzőkönyvek forrásértéke a történész számára is felbecsülhetetlen, s általuk jobban megismerhetjük Márton Áron egyházpolitikai elképzeléseit, a keleti politikához fűződő reményeit és félelmeit, kapcsolati hálóját, az állammal szembeni passzív, de olykor ellenállásra buzdító egyházfőt, a püspöki aulán belüli személyes ellentéteket, konfliktusokat, az egyházmegye és egyházmegyei intézmény, vagy akár egyes plébániák működését, és nem utolsósorban a romániai kisebbségellenes intézkedések miatt aggódó és azok ellen tiltakozó püspököt. Kötetünkben az 1957 és 1960 között született jegyzőkönyveket közöljük. A jegyzőkönyveket Nagy Mihály Zoltán és Denisa Bodeanu tanulmányai vezetik be, a kutatók munkáját pedig irodalomjegyzék és mutatók segítik ? olvasható a kötet utószavában.

Nagy Mihály Zoltán történész-levéltáros otthonosan mozog az egyház világában, hiszen a gyulafehérvári római katolikus fiúlíceumban érettségizett 1992-ben, majd hitoktatónak tanult, végül történelemből szerzett doktori fokozatot a Pécsi Tudományegyetemen. 2000-ben az Erdélyi Múzeum Egyesület keretében kezdte kutatni az erdélyi magyarok 20. századi történetét. 2008-ban, az RMDSZ javaslatára, a román kormány művelődési minisztériumában egyházügyi tanácsosának nevezték ki, 2010-ben megkapta a Román Nemzeti Levéltár igazgató-helyettesi tisztségét, 2013-2017 között pedig a Román Kulturális Intézet (ICR) alelnöke volt. Jelenleg a Bihar Megyei Állami Levéltár főlevéltárosa. 

Denisa Bodeanu, történész, a Securitate Irattárát Vizsgáló Nemzeti Tanács tudományos munkatársa. 2009-ben szerzett doktori oklevelet a Babe?-Bolyai Tudományegyetemen. Kutatási területe: az etnikai és vallási kisebbségek helyzete Romániában a kommunizmus időszakában, a mindennapi élet a kommunizmusban.

A kiadvány az 1000 év Erdélyben, 100 év Romániában program keretében készült el, a Varadinum Alapítvány Kiadó, a Lector Kiadó és az Iskola Alapítvány Kiadó közös gondozásában.

 

Kiemelt kép: Nagy Mihály Zoltán (Le)hallgatásra ítélve ? Márton Áron erdélyi püspök 1957 és 1960 közötti lehallgatásának története címmel tartott előadást az egyházfő meghurcoltatásáról május 3-án a gyulai Katolikus Közösségi Házban. Fotó: Gyulai Hírlap ? Gurzó K. Enikő