Nyolcvan hazai borászat, 45 koncert, jazzmozi és kézműves vásár is várja a nagyerdei Békás tó partján augusztus 1. és 4. között a Debreceni Bor- és Jazznapok látogatóit. Heit Lóránd, a bihardiószegi Heit Pince tulajdonosa kezdeményezésére, idén első alkalommal, a természethű borászattal, és annak kilenc anyaországi és határon túli képviselőjével is megismerkedhetnek az érdeklődők.
?Kellemes italok – kellemes zenével? – Széles Diána így fogalmazta meg egyetlen mondatban az esemény beharangozó sajtótájékoztatóján a Debreceni Bor- és Jazznapok lényegét. Debrecen turisztikáért felelős alpolgármestere “jó párosításnak” nevezte a jazzt és a bort, és kiemelte, hogy a fesztivál iránt évről évre nő az érdeklődés. Mint mondta, a zene és a bor nyelvfüggetlen, ennek is köszönhető, hogy a rendezvény egyre népszerűbb nem csak a helyiek és a régióbeliek, de a külföldiek körében is.
Tóth Ernő programigazgató kiemelte, hogy az 1972 óta folyamatosan megrendezett zenei esemény az ország legrégebbi jazzfesztiválja, amelyet öt éve együtt tartanak meg a korábbi borkarnevállal. Így jött létre az ország legnagyobb “gasztrojazz jamboree-ja” – tette hozzá a programigazgató.
A Debreceni Bor-és Jazznapok Magyarország 3. legnagyobb boros rendezvénye, és a résztvevő művészek számát tekintve a legnagyobb jazzfesztiválja!
Kovács Pál borszakíró elmondta, hogy 17 borvidék közel 80 borászatának mintegy 500 féle borát kóstolhatják meg a rendezvényre érkezők.
Debrecen egykori szőlőskertje, az Érmellék hagyományosan vendége a rendezvénynek, jelen lesz a Mados Család Pincészete és a Heit Pince is, utóbbi borainak új címkéi is ezen a rendezvényen mutatkoznak be először a nagyközönségnek.
De helyet kapnak Debrecen Város idei Borai is. Újdonság, hogy exkluzív 20 fős borkóstolók is lesznek, ahol az adott borásszal Kovács Pál, a Borászok Barátja (2019) cím birtokosa beszélget és természetesen a résztvevőkkel együtt borokat kóstolnak.

Heit Lóránd érmelléki borász régen dédelgetett álma is valóra válik idén: a bornapok keretében most első alkalommal a “Kárpát-haza természethű borkészítői” is bemutatkoznak a Nagyerdőben.
Mint a bihardiószegi borász elmondta: a természethű bor nem pusztán azt jelenti, hogy biológiai növényvédő szerekkel kezelt szőlőből, a lehető legkevesebb adalékanyaggal készít valaki bort. “Ez egy vállalás az egyén, a borász részéről a fogyasztó felé, az ember és ember közötti bizalmat és tiszteletet is kifejezi” – mondta Heit Lóránd.
Természethű borászok
2. Szélkiáltó Pincészet, Bodrogkisfalud
3. Csobánci Bormanufaktúra
4. Heit Pince, Bihardiószeg
5. Somló Kincse Kézműves Kispince
6. Kecze-Hady Kézműves Pince, Aszófő
7. Mados Attila, Bihardiószeg
8. Maurer Pincészet, Délvidék, Szerémség
9. Nyolcas és Fia Pincészet, Eger
Tóth András, a bornapok főszervezője azt emelte ki, hogy a borászatok kétharmada immár visszatérő vendége a debreceni rendezvénynek.
A 2019. évkoncertjei a szaxofon köré szerveződnek
Teremi Nóra, a jazzfesztivál főszervezője elmondta, hogy minden eddiginél több – 45 – zenekar, és összesen 221 muzsikus lép fel a debreceni jazznapokon. 4 olyan zenekar játszik majd, amelyben összesen 15 helyi kötődésű zenész van.
A magyar zenészek mellett német, román, cseh, szlovák, lengyel, grenadai, angol és francia művész is muzsikál majd a Békás tó partján. Különlegességként említette, hogy a négy nap alatt összesen 26 szaxofonos fújja majd a dallamokat a fesztiválon.
Részletes program és jegyvásárlás itt: