Átadták Debrecenben a Zenede felújított épületét

Átadták a debreceni Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakgimnázium és Zeneiskola – Alapfokú Művészeti Iskolának otthont adó Zenede felújított épületét kedden. Az ünnepélyes átadó alkalmából köszöntötték az alapító, Farkas Ferenc debreceni vaskereskedő leszármazottját, Farkas Ilonát is. 

Farkas Ferenc debreceni vaskereskedő, lelkes zenebarát kezdeményezésére és komoly anyagi felajánlásával ? melyhez sokan csatlakoztak ? 1861 decemberében Debreceni Zenede néven alapították az első olyan magyarországi zeneiskolát, melyben az oktatás kizárólag magyar nyelven folyt. Az iskola 1862-ben kezdte meg működését. A Zenede jelenlegi épülete 1894-ben készült el, olasz reneszánsz, eklektikus stílusú, jelenlegi arculatát az 1927-ben történt emeletráépítés után nyerte el. Az épület már régóta leromlott, felújításra érett állapotban volt. 

A keddi, ünnepélyes átadón Papp László, Debrecen polgármestere felidézte, hogy a város előbb a belvárosi épület energetikai felújításához nyert el európai uniós forrást, majd később sikerült előteremteni a külső és belső homlokzati felújításra is a pénzt.

Az energetikai korszerűsítéshez és a külső homlokzat megújításához 360 millió forint pályázati forrás mellé további 45 millió forintot biztosított az önkormányzat, a 86 millió forintos belső munkálatok elvégzésére a debreceni tankerület a Klebelsberg-pályázaton 50 millió forintot nyert el, az önkormányzat pedig több mint 36 millióval járult hozzá a kivitelezéshez – ismertette a részleteket a polgármester.

A Zenede épületének felújítása során egy régóta használaton kívüli helyiségben találtak rá arra a valószínűleg az 1848 és 1860 közötti időszakban készült díszkardra, amely a Zenede első igazgatója, Komlóssy Lajos nyugalmazott katonatiszt tulajdonában lehetett. A kardot restauráltatták és az intézményben kívánják kiállítani.

Az intézmény ? hivatalos nevén Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakgimnázium és Zeneiskola ? Alapfokú Művészeti Iskola ? a zeneszerző beleegyezése nyomán 1957 óta viseli Kodály Zoltán nevét. Napjainkban az általános, közép- és felsőfokú zenei oktatás, a profi és amatőr kórusok számára nyújt szakmai hátteret.

Vántus Andrásné, a fenntartó debreceni tankerület igazgatóhelyettese kiemelte, a debreceni zeneiskola az egyetlen az országban, amely még a zeneszerző életében és hozzájárulásával vehette fel Kodály Zoltán nevét.

Jelenleg 1361 tanulója van a zeneiskolának, az oktatás színvonalára pedig jellemző, hogy tavaly minden zeneakadémiára jelentkezett diákot felvettek az intézményből – jelezte.

Vántus Andrásné elmondta, a kormány hangszercsereprogramja keretében a debreceni zeneiskola 93 új hangszerrel gazdagodott, mintegy 64 millió forint értékben.