Nyári Egyetem az online térben

A Debreceni Nyári Egyetem csaknem százéves történetében első alkalommal fordul elő, hogy a magyar nyelv és kultúra iránt érdeklődő külföldieket nem személyesen látja vendégül az intézmény. A világjárvány miatt idén online tartják meg a kurzusokat.

A Debreceni Nyári Egyetem a magyar, mint idegen nyelv oktatásával és a magyar kultúra terjesztésével foglalkozik. Célja, hogy elősegítse az érdeklődők mélyebb ismeretszerzését a magyar nyelvről és kultúráról. A magyart, mint idegen nyelvet oktató magyarországi intézmények közül ez az iskola tekint vissza a legnagyobb hagyományokra: 1927 óta működik, és ma is a legnagyobb ilyen profilú magyarországi iskolának számít. Évente 30-40 ország – köztük Románia – több mint 1000 diákját tanítja itt közel 50 elismert nyelvtanár, akik jelentős tapasztalattal rendelkeznek a külföldiek magyar nyelvi oktatása terén. 

Idén már áprilisban látszott, hogy a nyári magyar nyelv- és kultúra tanfolyamokat sem lehet a hagyományos formában megrendezni, ezért itt is egy új formát kellett kitalálni. Először meghirdették a ?Maradj otthon!” társalgó programot, amely ingyenes beszélgetést biztosított az érdeklődők számára, és amelyen 3 hétig heti 45 percben ötvenen vettek részt.

A sikeren felbuzdulva meghirdetik nyárra is ezeket az órákat, immár fizetős formában. Mivel az intézmény úgy látta, van érdeklődés az online verzióra, három turnust indítanak a nyár során: júniusban, júliusban és augusztusban. Egy kurzus négyhetes, és napi két órában (kétszer negyvenöt percben) tanulhatnak magyarul a diákok. A kezdés három időpontban lesz, hogy a világ minden tájáról be tudjanak kapcsolódni a nyelvtanulók. Júniusra eddig 20 jelentkezőt regisztráltak, ami biztatónak tűnik.

A június 8-án induló tanfolyam több szinten indul, előtte felmérik a diákok tudását, és ennek alapján osztják be a hallgatókat 4-6 fős csoportokba. Az eddigi jelentkezések alapján német, svájci, francia, lengyel, kanadai és amerikai érdeklődő is van, közöttük olyan is, aki jelenleg Magyarországon él.

Fotó: archív