Több ezer ember együtt nézheti meg a Református Nagytemplom előtti téren a Csíksomlyói passiót

A Nemzeti Színház és a Magyar Nemzeti Táncegyüttes nagyszabású előadása augusztus 26-án Debrecen szakrális központjában, a Kossuth téren mutatkozik be. Az előadás megtekintése ? a város ajándékaként – ingyenes.

Az eseményt beharangozó sajtótájékoztatón Papp László polgármester arra emlékeztetett, hogy az augusztus 20-i események kiemelt jelentőséggel bírnak Debrecen életében. Így lesz ez idén is, amikor a nemzeti ünnep tiszteletére Szent István szobrot avat a város, és a közösség együtt tekintheti meg a Nemzeti Színház és a Magyar Nemzeti Táncegyüttes Krisztus szenvedéstörténetét feldolgozó előadását, amely ?egyben a magyarság szenvedéstörténetét is jelenti?.   

Papp László polgármester meggyőződésének adott hangot, hogy a három püspökségnek otthont adó Debrecenben a Csíksomlyói passió bemutatása “felejthetetlen lelki, szellemi és a spirituális élményt nyújt, hitünket erősítő ünnepi alkalom a város egész közössége számára”.

Vidnyánszky Attila rendező, a Nemzeti Színház főigazgatója emlékeztetett rá, hogy a nemzeti táncegyüttessel közös produkciót 2018-ban Csíksomlyón 25-30 ezer ember előtt mutatták be, majd egy évvel később az Esztergomi Bazilika előtt láthatták több ezren.

Az előadásról és annak témájáról úgy nyilatkozott: ?a Csíksomlyói passió nem pusztán csak egy produkció. Ez a legfontosabb történetünk, melynek feldolgozásához óriási felelősség volt nekifogni. Csak nagy eseményeinken játsszuk, hiszen minden előadás végére olyan ünnep jön léte, az összetartozásnak olyan erős érzése teremtődik meg, amelyet általában nem szoktunk érezni.? 

Az előadás három alapra, a csíksomlyói iskoladrámákra, Szőcs Géza passiószövegére és a Berecz András által gyűjtött népénekekre és mesékre épül. Nagyszabású produkcióról van szó, amelyben “egyenértékű a gesztus és a tánc, a szó és a mozdulat, együtt zenél a színpad” – érzékeltette az előadás különlegességét Vidnyánszky Attila.

Fekete Károly tiszántúli református püspök azt mondta, az előadással “olyan lelki tartalmat kapunk, ami felszabadító áldás lesz” mindenkinek.

 Örömmel fogadták az előadást, mert mint fogalmazott, “a megváltás-történet mindig aktuális”. Mint megjegyezte, ma trend az, hogy “semmi sem szent”, a darab rámutat ugyanakkor, hogy vannak szent dolgok, szent történetek, szent fogalmak, és hogy “szentséges szálai vannak az életünknek a 21. században is”.

Kocsis Fülöp görögkatolikus érsek-metropolita azt mondta, “ez a történet nem a történelem felidézése, hanem életünk szerves része”.

Palánki Ferenc debrecen-nyíregyházi római katolikus megyéspüspök hozzátette: “ez nem csak egy történet, hanem a történet”, amely egy kertben kezdődött a bűnbeeséssel, és egy kertben fejeződött be, ahova a keresztre feszítés után Jézust temették. A történet azonban ebben a kertben nem fejeződik be, mert feltámad, és Jézus keresztje átvezet bennünket az örök életbe”.

A sajtótájékoztatón a Csíksomlyói passió három szereplője – a Krisztust alakító Berettyán Nándor, a Tanítvány Berettyán Sándor, és a Lázár szerepében látható Szabó Sebestyén László – idézte fel megindító szavakkal, mit jelent számukra színészként és emberként jelen lenni a történetben.

Bár eredetileg az ezer fő befogadására alkalmas Nagyerdei Szabadtéri Színpadon lett volna az előadás, Papp László polgármester a sajtótájékoztató végén bejelentette: az eseményen elhangzottak hatására úgy döntöttek, a Református Nagytemplom előtti Kossuth téren rendezik meg a passiót, amelyet így a cívisvárosból és a régióból több ezer ember láthat.

Csíksomlyói passió

A Csíksomlyói passió szövege archaikus imákból, XVIII. századi ferences iskoladrámákból, Szőcs Géza Passió című művéből, valamint a Berecz András által gyűjtött népénekekből és mesékből állt össze. A Kossuth-díjas ének- és mesemondó alakítja az előadásban a Vándor szerepét. A produkció a költői színházra jellemző módon több megszólalási forma találkozására épül.

A Csíksomlyó passió szerves része a tánc: a Magyar Nemzeti Táncegyüttes negyvenöt táncosa mellett helyi táncosok – a Debreceni Népi Együttes fiatal táncosai – is fellépnek majd Debrecenben, az előadás néprajzi szakértője és táncdramaturgja az érdemes művész Zs. Vincze Zsuzsa, társrendező-koreográfusa a Kossuth-díjas Zsuráfszky Zoltán.

?Krisztus szenvedésének és halálának története; a Passió- játék misztériuma, mélyen él a magyar nép keresztény hagyományában, vallásos népi énekeiben, szokásaiban, szakrális megnyilvánulásaiban. A Csíksomlyói Passió nem egy szokványos színházi előadás, itt a szereplők; színészek, táncosok, énekesek, zenészek mindannyian szívükben megrendülve és hitükben megerősödve lépnek estéről estére a nézők elé, hogy újra és újra átéljék, felidézzék ezt a 2000 évvel ezelőtti történetet, amely megrázó erejével felhívja a figyelmet keresztény hitünk erejére és fontosságára.? ? hangsúlyozta Zs. Vincze Zsuzsa, a Magyar Nemzeti Táncegyüttes szakmai vezetője. Az előadásban közreműködik a Magyar Nemzeti Táncegyüttes zenekara is.

Fotóriporter: C.Kiss Ilona