Az Ovisuli Egyesület, egy sikeres pályázat révén, iskolakerteket létesít a Szacsvay Imre Általános Iskolában. A mintegy 25, fából készült magaságyásból a magyar oktatási intézmény valamennyi osztályának jut majd egy, a kiskertekhez szükséges termőföldet a debreceni székhelyű Keviép nagyváradi leányvállalata biztosítja. Az első gyakorlókertek átadására ma délelőtt került sor.
A nagyváradi Ovisuli Egyesület, mely az óvodás és kisiskolás gyermekek sokoldalú segítését, a gyerekek, szülők és iskola közötti kapcsolatok erősítését tűzte ki céljául, tavaly nyáron sikeresen pályázott a Nagyváradi Közösségi Alapítvány által meghirdetett Alap a jobb jövőért a közösségekben programban. Az elnyert pályázati támogatás révén iskolakertet hoz létre a Szacsvay Imre Általános Iskola gyermekei számára.
?Az Ovisuli Egyesület elnökeként büszkén mondhatom el, hogy egyesületünk életében egy újabb mérföldkő az, hogy pályázati úton hozzájárulhatunk ahhoz, hogy a Szacsvay Iskola elinduljon a zöld iskolák útján. Örülök annak, hogy az elnyert költségkeretnek és vállalkozói támogatásnak köszönhetően elértük azt, hogy az iskola valamennyi épületében, az összes osztálynak saját kiskertje lesz. Egyesületünk célkitűzése, hogy olyan, nevelési célú projekteket valósítsunk meg, melyek gyerekeknek, pedagógusoknak és szülőknek egyaránt szólnak. Mi így próbáljuk meg a helyi magyar közösséget összefogni.? ? mondta hírportálunknak Pető Dalma, az egyesület elnöke az első magaságyások ünnepélyes átadásán.
A Szacsvay Imre Általános Iskola, és annak igazgatónője, Pásztor Gabriella első pillanattól kezdve támogatta a terv megvalósítását.
?Iskolánk Nagyvárad legnagyobb magyar általános iskolája. Több épületben működünk, ezekből egyedül a püspöki városrészben található intézményünkben van zöldövezet, és a gyerekek itt még tudják, hogy mi a kapálás, gyomlálás. De a város szívében élő kicsik már kevésbé. Központi épületünk a belvárosban található, ahol – egy másik zöld projektnek köszönhetően ? a gyerekeknek csak egy falatnyi zöld jut. Ezért is tartjuk fontosnak az iskolakert kialakítását. 25 elemi osztályunk előkésztő osztálytól negyedikig fogadja a gyerekeket, ebből tízben Step by Step módszerrel tanítunk. Pedagógusaink valamennyien ügyesek, kreatívak. Rengeteget kirándulunk, különleges programokat szervezünk, és úttörők voltunk abban is, hogy gyermekeink erdei iskolai foglalkozásokon is részt vegyenek akár Debrecenben vagy Nyíregyházán is, mert fontosnak tartjuk, hogy a való életben szerezzenek tapasztalatokat. Már előre tudom, versengeni fognak abban, hogy kinek a kiskertje a legszebb. Azt, hogy melyik osztály melyik ládát kapja majd, sorsolással fogjuk eldönteni.? ? mondta el Pásztor Gabriella, az iskola igazgatója arra a kérdésünkre válaszolva, miért tartja fontosnak az iskolakert létrehozását.
Az iskolakertek pedagógiája legalább olyan sokszínű, mint a rajta termő növényvilág
Az iskolakert telepítése előtt az Ovisuli Egyesület képzést szervezett a tanítónéniknek Biharszentjánoson a Léda Levendula Gardenben. A képzést Hoffman Andrea, a borsi Tamási Áron Mezőgazdasági és Ipari Szakképző Iskola tanára, valamint Csiger Krisztina tanár, a levendulás tulajdonosa tartották. De az iskolakert nem csak a környezeti nevelésről szól.
?Néhány évvel ezelőtt az evangélikus óvodában volt már egy másik kezdeményezés zöld kert, zöld óvoda létrehozására. Úgy gondoltuk, ezt a projektet tovább kell folytatni. Az első iskola, ahol ezt megvalósíthatjuk, a Szacsvay lett, de szeretnénk más iskolákban is iskolakertet létesíteni. Sok gyerek panelházban él, és igazából nem tudja mi az, hogy kertészkedés. Szeretnénk arra bíztatni őket, hogy a tanítónénik segítségével kertészkedjenek. A projekt révén nagyon sok mindent tanulnak majd meg együtt, hiszen az iskolakert lehetőséget teremt versek, mesék, játékok megtanulására is. Reméljük, hogy a tanító nénik kreatívak lesznek majd ezen a téren. Hétvégén megtartott képzésünkön arról beszélgettünk a pedagógusokkal, hogy nagyon sok a rosszevő gyerek. Bízunk benne, hogy ha maguk tudják megtermelni a retket, répát, zöldséget, akkor talán meg is kóstolják azokat, ez is egy fontos cél lehet.? ? mondta a projekt kezdeményezője és felelőse, Herman Noémi.
A gyakorlókert létrehozása civil szervezet, oktatási intézmény és vállalkozói támogatás révén valósult meg.
?Örülünk, ha támogathatunk olyan oktatási projekteket, mint az Ovisuli Egyesületé. Mi a projekt megvalósításához azzal a virágfölddel járulunk hozzá, amivel a magaságyásokat töltjük meg. Büszkék vagyunk, hogy egy határon átnyúló cégnek, a debreceni székhelyű Keviép-nek vagyunk a leányvállalata, már 2004 óta Nagyvárad hulladékgazdálkodásával foglalkozunk. Az a virágföld, amit mi hoztunk, a nagyváradi zöldhulladék komposztálásából, újrahasznosításából készült. Úgy gondoljuk, ez egy plusz hozzáadott érték, hiszen ezzel 2021-ben egy körkörös gazdasági elvet tudunk a gyerekeknek bemutatni. Ez a föld azzal az üzenettel érkezett a kisiskolásokhoz, hogy életük során ezeket a fenntarthatósági elveket tartsák szem előtt, talán egy jobb, élhetőbb jövőt létrehozván.? ? mondta Pásztai Zoltán, az ECO Bihor Kft. igazgatója.
Varga Erzsébet Mandy