Vagy együtt élünk, vagy együtt halunk! ? A trubadúr a Csokonai Színházban

Kivételes szereposztással állítja színpadra Verdi népoperai trilógiájának középső részét, A trubadúrt a Csokonai Színház. A 15. századi Spanyolhonban játszódó történet olyan fordulatokkal rántja magával a nézőt, amilyeneket a legjobb sorozatok is megirigyelnének. Egy polgárháború kellős közepén találjuk magunkat, ahol a két ellentétes tábor hadvezérei egyetlen nőbe szeretnek bele, mégpedig halálosan. Nem is sejtik, hogy a szerelmen és a gyűlöleten kívül más is összeköti őket.

Csaknem harminc éve, 1995-ben játszották utoljára Verdi Trubadúrját Debrecenben, holott a Rigoletto és a Traviata mellett a szerző legnépszerűbb művei közé tartozik. Gemza Péter rendező, a Csokonai Színház igazgatója hagyományos rendezésben álmodta színpadra az operát. ?Nem természetfeletti erők, hanem valós traumák vezérlik a karaktereket egy tiszta dramaturgia szerint. A trubadúrt sokszor bélyegzik követhetetlennek, érthetetlennek, pedig nem az. Verdi kíméletlenül nyersen teszi elénk a bosszú, a szerelem és a szeretet vezérelte cselekedeteket egy gigantikus zenében. Azzal kell megbirkózni, hogy szembenézzünk vele.?

A Trubadúrt azoknak ajánlja Ács János, akik kedvelik az emocionálisan mélyen ható zeneműveket a barátságról, szerelemről, áldozathozatalról. ?Leonora az első felvonásbeli áriájában azt mondja, én ezt az embert, a trubadúrt annyira szeretem, hogy életem árán is megmentem. Verdi azt vallja: vagy együtt élünk, vagy együtt halunk. Ez az opera üzenete? ? ajánlja az operát a karmester.

A zenetörténészek szerint Verdi életében fordulópont volt az időszak, mikor A trubadúrt írta. Karakteresebb lesz a jellemábrázolása, egyedi íz jelentkezik a zenében. Ács János szerint ?alig van zeneszerző, akinek az életművében ilyen kivételes fejlődés követhető nyomon: Verdi végigélt egy századot, és a populáris drámáktól eljutott a shakespeare-i Falstaffig. A Trubadúr az első olyan operája, amelyben a zene tökéletesen alátámasztja a személyiségek jellemét. Váltás abból a szempontból is, hogy korábban a mezzoszopránoknak a Verdi-operákban nem volt nagy szerepük, s nekünk a legnagyobb csoda, hogy Gál Erika, aki Debrecenben fogja énekelni a szerepet, egy világklasszis énekesnő, másrészt a tenor majdnem kevésbé fontos, mint a bariton. Nem véletlen, hogy Luna gróf karakterisztikusabb, az utolsó szó is az övé.?

Világklasszisokkal készül A trubadúr bemutatójára a Csokonai Színház. ?Nagy ajándék, hogy lesz egy olasz tenorunk. Riccardo Massiról van szó, aki ezt a szerepet is énekelte már a New York-i Metropolitan Operában, és a Turandot Kalafját is. A debreceni közönség látni és hallani fogja, hogy Massi mennyire remek választás. Van egy csodálatos Kálmándy Mihályunk, aki a próbán olyan magas szinten énekelt, amit én Magyarországon még nem hallottam. Nem véletlen, hogy Olaszországban is találkoztunk. Ő is egy igazi világklasszis. Gál Erika kivételes képességeiről már szóltam, és van egy olyan szopránunk, akit nem ismertem korábban, Ádám Zsuzsanna, aki lenyűgöző hangjával, csodás színpadi megjelenésével ideális Leonora lesz. Ha a Gondviselés is úgy akarja, hogy betegségek nélkül érkezzünk a premierre, akkor egy szép és igaz Trubadúrt láthat a közönség.? ? mesélt az előadás előkészületeiről Ács János karmester.

A címszerepet alakító Riccardo Massi szerint Verdi olykor a zenével fejez ki egészen finom árnyalatokat a karakterek közötti interakciókban, vagyis a zene sugallja, mit tegyen a színpadon. ?Nem tudom, mások hogy vannak vele, de amikor a színpadon állok, a zenével együtt mágnesként vonzanak ezek a karakterek, elemi erővel érzem, hogy a részük akarok lenni, meg akarom élni őket. Vannak nagyon különös, áldott esték, amikor valami varázslat történik velem a színpadon és nem egyszerűen játszom a karaktert, hanem úgy érzem, azonosulok vele, én vagyok az.?

Szereposztás

A 2022. február 18., 20. és 22-ei előadásokat az első szereposztás játssza.

Luna gróf    
Kálmándy Mihály Kossuth-díjas / Donkó Imre

Leonora, Sargosto grófnő
Ádám Zsuzsanna / Bakonyi Anikó

Azucena, cigányasszony  
Gál Erika / Szilágyi Szilvia

Manrico, trubadúr 
Riccardo Massi / Turpinszky Gippert Béla

Ferrando, Luna hűbérese  
Gáspár István

Ines, Leonora bizalmasa 
Kuczmog Klaudia / Donkó Annamária

Ruiz, Manrico kísérője  
Grega Csaba

A hírnök   
Böjte Sándor

Egy öreg cigány   
Wagner Lajos

Közreműködik: a Kodály Filharmonikusok Debrecen és a Csokonai Színház Énekkara

Vezényel
Ács János

Karigazgató
Gyülvészi Péter

Korrepetitor
Mazalin Wanda

Díszlet- és jelmeztervező
Matyi Ágota

Fénytervezés
Gemza Péter

Ügyelő
Horváth Ágnes

Súgó
Dihen Viktória

Rendezőasszisztens
Homonna Nóra

Rendező
Gemza Péter

Bemutató előadás: 2022.02.18. péntek 18 óra

Fotók: Máthé András