A Kárpát-medencei magyar gasztronómiától az országgyűlési választások tétjéig volt a címe a debreceni Partium Ház legújabb közönségtalálkozójának, melyen a nemzetpolitikai intézmény Szentesi Zöldi László írót, publicistát látta vendégül.
Február 22-én, este zsúfolásig megtelt a Partium Ház előadótere, a nagy érdeklődés az est vendégének, a közismert Szentesi Zöldi László író, publicistának szólt, akit Kiss Fruzsina, a Pesti Tévé munkatársa faggatott a Kárpát-medencei külhoni magyarságot is érintő, aktuális politikai, társadalmi kérdésekről, elsősorban az ukrajnai háborús helyzetről, a közelgő országgyűlési választások és népszavazás tétjéről.
Hogy került az erdélyi miccs a Partium Ház vendégeinek asztalára?
Szentesi Zöldi László nemrég megjelent gasztronómiai kalandozásairól írt könyve kapcsán, természetesen szóba került a népszerű politikai újságíró konyhaművészet iránti érdeklődése is.
Szentesi Zöldi László nemrég facebook oldalán osztotta meg az alábbi bejegyzést:
Megfigyeléseim a Balkánon:
– a csevap jobb, mint a miccs
– azért jobb, mert normálisan nem kerül bele szódabikarbóna, amitől rövid időn belül habzik a hús, így persze, romlik is
– a szerbek/horvátok/bosnyákok stb. jobban kidolgozzák a húst, mint a románok, ettől jobb a sült hús állaga
– a csevap mellé jár egy csomó minden, lepény, kajmak, ajvár, hagymasaláta, sopszka, stb. a miccs árva társa rendszerint csak a mustár és a kenyér
Szóval, én a csevapra szavazok, és még azt is hadd mondjam el, hogy a legjobb csevapot – bár bejártam a Balkánt – Szarajevóban ettem.
Ezzel együtt jöhet a román miccs is, azt is szeretem, ha jó.
Nos, Szentesinek a szerb csevap és az erdélyi miccs összehasonlításáról szóló írása adta azt az ötletet, hogy a házigazdák, a nagyváradi Szerencsés Fogadó (Hanul cu Noroc) étteremből frissen hozott miccsel és egy pohár, Erdei Mátyás pincészetéből származó, érmelléki bakator borral lepjék meg a közönséget. A miccset autentikus erdélyi stílusban, papírtálcán, mustárral, friss házi kenyérrel az elfogyasztáshoz segítséget nyújtó fogvájóra tűzve szolgálták fel a Partium Ház munkatársai.
A partiumi magyarok körében is népszerű étel-ital kóstoló és egy rövid szünet után, kötetlen beszélgetés kezdődött. A kérdések, hozzászólások pedig egyre-másra érkeztek, így több mint egy órán át tartott az este második része.
Ahogyan az lenni szokott a Partium Házban, családias hangulatú, tartalmas este volt.