Nagyváradon éltette a magyar népzenét a közmédia kulturális alapítványa

A Közszolgálat a Magyar Kultúráért Alapítvány március 20-án, vasárnap népművészeti találkozót szervezett Hagyományéltetők kultúrköre címmel a Nagyváradi Római Katolikus Püspöki Palota alagsorában kialakított rendezvényteremben. A Nagyváradi Római Katolikus Püspökség és a Fix Makerspace segítségével útjára induló programsorozat hangszeres- és táncbemutatókkal, zene- és kultúrtörténeti elemekkel díszített szellemi párbeszédre hívta az érdeklődőket. Varga Erzsébet Mandy képriportja.
 

“A szervezők célkitűzése a magyarság összetartozásának erősítése, melynek kiváló eszközei lehetnek a zenei hungarikumok és azok az értékek, melyekre évszázadok óta büszkék lehetünk. ?A kulturális összefonódások, a kölcsönös tisztelet a megterhelt, történelmileg nehezen kezelhető viszonyokat is képesek kisimítani? ? mondta a Hagyományéltetők kultúrköre rendezvénysorozatról Eredics Gábor, az alapítvány kuratóriumi elnöke, a Dankó Rádió csatornaigazgatója.

« A 13 »

A nyitóesemény a helyi és magyarországi művészek mellett együttesvezetők és népzenei formációk közös produkcióiból állt össze, amelyet Bartók Béla művei kereteztek a Nagy Kálmán vezette Michael Haydn Kamarazenekar előadásában. A magyar hagyományokhoz kötődő bemutatót tartott a nagyváradi Csillagocska Táncegyüttes, népzenei és néptánc műsorszámmal közösen lépett fel ifj. Szerényi Béla (tárogató) és Patyi Zoltán (népihegedű). Balogh Kálmán, Prima Primissima-díjas, világszerte ismert cimbalomművész egy külön erre az alkalomra összeállított repertoárral készült. Lakatos Attilával a Partium és Bihar megye népességéről, történeti emlékeiről, Sebő Ferenccel pedig az idén ötven éves táncházmozgalomról, benne a méhkeréki és eleki román népművészekkel való személyes élményeiről beszélgetett Ionescu Nikolett, a műsor háziasszonya.