Avar páncélos lovas kel életre a Déri Múzeum új kiállításán

Kerény – lovával együtt – teljes életnagyságban várja mától a látogatókat. A koponya alapján a legmodernebb módszerrel végzett arcrekonstrukciónak köszönhetően valóban az egykor élt avar harcos arcába pillanthatunk! A tárlaton a Debrecenben még soha be nem mutatott legendás tépei kincs darabjai, valamint korábban feltárt értékes avarkori leletek, egyedi ékszerek is láthatóak.

A Déri Múzeum régészei 2016 nyarán bukkantak rá egy tízéves, egykor a 7. század közepén élt kislány maradványaira az M35-ös autópálya megelőző feltárásakor. Danutának keresztelték el a leánykát, akit annak idején aranyveretes pártában temettek el. Szeptemberben tőle csupán hét méterre újabb sírt tártak fel, benne egy felnőtt nő maradványaival. Őt a régészek Malvinnak, a néhány hónap múlva, mindössze két kilométerre felfedezett magas rangú katonát Kerénynek nevezték el.

A lovával s fegyverzetével elhantolt harcos sírjából egy teljes lamellás páncél is előkerült. Jelentősége óriási, hiszen a Kárpát-medencében feltárt több ezer avar sírban eddig csak páncélrészleteket találtak.

A debreceni múzeum kiállításán Danuta és Malvin értékes tárgyai is megjelennek, Kerény pedig ? lovával együtt ? teljes életnagyságban várja majd a látogatókat. A koponya alapján a legmodernebb módszerrel végzett arcrekonstrukciónak köszönhetően az egykor élt avar harcos arcába pillanthatunk, és (kis segítséggel) még elképzelt gondolatait  is hallhatjuk:

?Kedves lovam, aki már annyiszor megmentetted az életem, csak az vigasztal, hogy közös a sorsunk!…Élünk-e még valameddig? Egyszer véget ér közös utunk, s otthon együtt temetnek el minket. A túlvilágon majd együtt vágtázunk apám őseivel a végtelen égi pusztaságon…”

A kagán lovasa (A kiállítás névadójának története)

Derecske délnyugati határában az M35-ös autópálya építése tette szükségessé azt a régészeti feltárást, melynek során, 2017 tavaszán egy avar temetőrészleten belül, előkerült egy 7. századi avar harcos sírja is. A 30-35 éves korában elhunyt ? a megtalálás dátuma alapján ?Kerénynek? elnevezett ? férfit fejjel északkeletre, teljes fegyverzetével (aranyozott ezüstveretes vas kard, agancslemezekkel merevített íj, faragott agancs- és csontlemezekkel ellátott nyíltartó tegez benne vas nyílhegyekkel, vas lándzsa, páncél), aranyozott ezüstveretes fegyverövvel temették el tölgyfából készült deszkakoporsóban. Mellé temették felszerszámozott lovát is, szájában vas zablával, hátán agancsveretes nyereggel, vas kengyelpárral, aranyozott ezüst préselt veretekkel díszített kantárral, szügy- és farhámmal.

A sírt az elhunyt alatt talált lamellás páncél teszi kiemelkedő jelentőségűvé. Ez az első olyan avar kori lamellás vért, mely teljesnek mondható, szakember tárta fel bolygatatlan állapotban. Mindezeknek köszönhetően a restaurálás során a vért alkotóelemeiről, szerkezetéről számos olyan megállapítást lehetett tenni, mely alapján a lehető leghitelesebben rekonstruálhatók az avar kori lamellás páncélok. Az in situ felszedésnek köszönhetően nem csak a páncélhoz, hanem a viselethez, egyéb használati tárgyakhoz köthető szerves maradványokat (bőr, textil, fa) is meg lehetett figyelni, egy részüket konzerválni, illetve a talajkörülmények miatt szinte teljesen megsemmisült övveretek egy részét is sikerült megmenteni.

A férfi a 7. századi avar elithez tartozhatott, s bizonyosan az avar sereg kis létszámú nehézlovasságának volt a tagja.

A kiállítás október 2. és december 31. között látogatható.

A fotókat Lukács Tihamér és Kiss Ilona készítették.