Az ókori Róma gépeiből nyílik kiállítás a Körösvidéki Múzeumban

Az ókori Róma civilizációja és nagysága ? polgári és katonai technológiák címmel nyílik kiállítás március 12-én a Nagyváradi Körösvidéki Múzeumban. Az élethű rekonstrukcióban készült, működőképes civil és katonai gépek Julius Cézár korának gondolkodásmódjával és technológiájával ismertetik meg a látogatót.

A kiállítás tulajdonképpen a Nagyváradi Múzeum és a firenzei Niccolai Teknoart SNC közötti, együttműködés folytatása révén jött létre, amely a Leonardo da Vinci csodálatos gépeinek nagyváradi kiállításával kezdődött. A jelenlegi anyagot a Niccolai család 2010-ben a Gép és technológia az ókori Rómában címmel 2010-ben mutatta be a római közönségnek, és elnyerte vele a Olaszország elnökének kulturális innovációért adományozott aranyérmét.

Azáltal, hogy teljesen új megközelítésben mutatta be a történelmet, a sajtó és a televíziók érdeklődését is kiváltotta a kiállítás, és hatalmas népszerűségre tett szert. Az ókori Róma gépeinek rekonstrukciói az olaszországi múzeumokban található hiteles történelmi tárgyak, adatok, szövegek alapján készültek, mint például a Vitruvius tanulmány. Vitruvius építész, az i. e. I. században élt, Cézár és Ciceró kortársa volt, legfontosabb műve a De architectura című építészeti tanulmánykötet, amelyben didaktikus részletességgel leírja a várfalak, a vízvezetékek építését, a polgári és katonai gépek készítését. Vitruvius felismerte, hogy az építész/művész által megalkotott szabályok a racionálisan megismerhető törvényszerűségeket, az emberi test harmóniáját követik.

Gabriele Niccolai a római kiállítás programfüzetében megírta, hogy 1990-ben kezdett érdeklődni a téma iránt, akkor kezdte el építeni az ókori gépek élethű mását, az általa készített prototípusok száma meghaladta az ötszázat. Valamennyi aprólékos pontossággal, a kor alapanyagait, fát, vasat, bronzot, vásznat, kötelet használva készült. Az informatikai szoftverek elmúlt évekbeli fejlődésének köszönhetően az eredeti rajzok, tervek még pontosabb reprodukálása, lehetővé tette a működőképes ókori gépek megalkotását.

A kiállítás, Cézár gallok felett aratott dicsőséges győzelmeinek lenyűgöző korába kalauzolja a látogatót, abba a korba, amikor Róma, köztársaságból hatalmas birodalommá alakult. Ez az időszak nemcsak zseniális találékonysággal megalkotott katonai gépek kora, hanem a grandiózus építkezéseké is, a széles körben alkalmazott technológiai innovációk kora, amely azelőtt még sohasem látott jólétet biztosított a birodalom egész területén, Britanniában, Dáciában, Észak-Afrikában is.

A kiállítás célja egybeesik a rekonstrukciók alkotóinak céljával, a gépek működését biztosító mechanikai elvek bemutatása, érthetőbbé teszi a mai ember számára az ókori Rómára jellemző gondolkodásmódot és annak gyakorlati alkalmazását, egyfajta párhuzamosságot mutatva a mai korszerű technológiákkal.

A szervezők elsősorban az iskolásokat várják a kiállításra, hiszen interaktív tárgyaival és 3D-s bemutatóival, a római birodalomról készült filmjével szórakoztató módon gazdagíthatják ismereteiket, de úgy vélik, a kiállítás megtekintése tartalmas élményt nyújthat minden korosztály számára.