Kiállítás a klímaváltozásról a Déri Múzeumban

?A népeket megelőzi az erdő, és követi a sivatag? – Chateaubriand gondolata vált a mottójává annak a kiállításnak, amely a debreceni Déri Múzeumba költözött, s amely minden rendelkezésre álló módon igyekszik rádöbbenteni a látogatókat arra, hogy a klímaváltozást már az első, favágásra alkalmas eszköz készítésekor elindította az ember.

?A sziklától a kőbaltáig, az erdőtől a sivatagig? (Az ember hatása a klímaváltozásra az őskorban: egy eszköz története) címmel nyílt különleges kiállítás a debreceni Déri Múzeumban. A tárlat négy múzeum – Szekszárd, Szászhalombatta, Szombathely, Debrecen – együttműködésével valósult meg. Témája az egyik legsúlyosabb mai probléma, az ember drasztikus környezetátalakító tevékenysége és a klímaváltozás. A kiállítás megmutatja azt a pillanatot, amikor hosszú története során az ember először befolyásolta jelentősen környezetét. Ezzel indítva el azt a hosszú folyamatot, mely egyre gyorsuló üteme és mértéke miatt napjainkban már fennmaradásunkat is veszélyezteti. 

A kiállításon régészeti, néprajzi/kulturális antropológiai és ökológiai elemek (a neolitikumban és a közelmúltban készült kőeszközök, mai természeti népek hagyatéka – Pápua Új-Guinea -, installációs elemek, kisfilmek stb.) együttesen segítik a látogatót, hogy rádöbbenjen, a klímaváltozást már az első favágásra alkalmas eszköz elkészítésekor elindította az ember.

A szombati megnyitón Komolay Szabolcs, Debrecen alpolgármestere és dr. Dani János, a Déri Múzeum régészeti igazgatóhelyettese köszöntötte a vendégeket, majd a kiállítást dr. Aradi Csaba, a Hortobágyi Nemzeti Park egykori igazgatója nyitotta meg.A látogatókat ezután a kiállítás főkurátora, dr. Antoni Judit és Hajdu Zsigmond régész kalauzolta a látnivalók között.

A kiállítás május 1-jén is nyitva tart.

A tárlat július 29-ig látogatható.

Jegyárakról ITT  tájékozódhatnak az érdeklődők. 

Fotó: Déri Múzeum