Cser Ádám karmester és Zalai Antal hegedűművész, napjaink egyik legkiemelkedőbb fiatal művésze lesz a vendége a Nagyváradi Állami Filharmónia csütörtök esti koncertjének, melynek “harmadik főszereplője” a romantika lesz.
A romantika három neves alkotójának a műveiből válogat a Nagyváradi állami Filharmónia következő, február 21-i koncertje. Elsőként Richard Wagner (1813?1883) A bolygó hollandi operájának nyitánya fog felcsendülni. A német zenedráma megteremtőjeként számon tartott Richard Wagner, Párizsban töltött évei alatt (1840-41) Meyerbeer operáiból a nagyszabású színpadi jeleneteket, Berlioztól a hangszerek kifejező, festői effektusait sajátította el. Ebben az időszakban (1941) fejezi be A bolygó hollandi című operáját, melynek korábbi életrajzi vonatkozásai egyben a kalandos vándorélet tanulságait is összegzik. Ezt követően Camille Saint-Saëns 3., h-moll hegedűversenyét, op. 61 hallhatja a nagyérdemű. A szerző a koncertáló műfajt egyebek mellett három hegedűversennyel is gazdagította. Ezek közül mára az 1880-ban készült 3. hegedűverseny maradt a legnépszerűbb, melynek szépsége és eleganciája ma is frissen hat a hallgatóra. A művet 1881-ben Pablo Sarasate mutatta be a nagyközönségnek. Hangversenyünket Antonin Dvořák (1841?1904) VII., d-moll szimfóniájával, op. 70 zárjuk. A Londoni Filharmonikus Társaság 1884-ben felvette Dvořákot tiszteletbeli tagjai közé, és ? éppúgy, ahogy Beethoven IX. szimfóniája esetében is történt hatvan évvel korábban ? felkérte egy szimfónia komponálására.
Az est meghívott karmestere, Cser Ádám 2010-ben a budapesti Zeneakadémián végzett, Ligeti András osztályában, ezzel egyidejűleg Erasmus ösztöndíjasként a bécsi Zeneakadémián tanult Mark Stringer osztályában. Vezényelte többek között a Magyar Rádió, a Concerto Budapest, a Danubia zenekarait, a lucerni Fesztiválzenekart, a portói Casa da Musica zenekarát. A bergeni és a manchesteri zenekaroknál Juanjo Mena karemester asszisztenseként dolgozott. 2016-ban Fischer Iván asszisztenseként dolgozhatott együtt a budapesti Fesztiválzenekarral, Leonidas Kavakos és Daniel Barenboim világhírű művészekkel együttműködve. 2012-től a miskolci Nemzeti Színház zenei igazgatója és a szolnoki Szimfonikus Zenekar karmestere.
Cser Ádám közösségi oldala, melyen a nagyváradi koncert hírét is megosztotta: https://www.facebook.com/adam.cser
Videó: https://www.facebook.com/antalzalai