Magyarországi vendégművészek a Nagyváradi Állami Filharmóniában

Cser Ádám karmester és Zalai Antal hegedűművész, napjaink egyik legkiemelkedőbb fiatal művésze lesz a vendége a Nagyváradi Állami Filharmónia csütörtök esti koncertjének, melynek “harmadik főszereplője” a romantika lesz. 

A romantika három neves alkotójának a műveiből válogat a Nagyváradi állami Filharmónia következő, február 21-i koncertje. Elsőként Richard Wagner (1813?1883) A bolygó hollandi  operájának nyitánya fog felcsendülni. A német zenedráma megteremtőjeként számon tartott Richard Wagner, Párizsban töltött évei alatt (1840-41) Meyerbeer operáiból a nagyszabású színpadi jeleneteket, Berlioztól a hangszerek kifejező, festői effektusait sajátította el. Ebben az időszakban (1941) fejezi be A bolygó hollandi című operáját, melynek korábbi életrajzi vonatkozásai egyben a kalandos vándorélet tanulságait is összegzik. Ezt követően Camille Saint-Saëns 3., h-moll hegedűversenyét, op. 61 hallhatja a nagyérdemű. A szerző a koncertáló műfajt egyebek mellett három hegedűversennyel is gazdagította. Ezek közül mára az 1880-ban készült 3. hegedűverseny maradt a legnépszerűbb, melynek szépsége és eleganciája ma is frissen hat a hallgatóra. A művet 1881-ben Pablo Sarasate mutatta be a nagyközönségnek. Hangversenyünket Antonin Dvořák (1841?1904) VII., d-moll szimfóniájával, op. 70 zárjuk. A Londoni Filharmonikus Társaság 1884-ben felvette Dvořákot tiszteletbeli tagjai közé, és ? éppúgy, ahogy Beethoven IX. szimfóniája esetében is történt hatvan évvel korábban ? felkérte egy szimfónia komponálására.

Az est meghívott karmestere, Cser Ádám 2010-ben a budapesti Zeneakadémián végzett, Ligeti András osztályában, ezzel egyidejűleg Erasmus ösztöndíjasként a bécsi Zeneakadémián tanult Mark Stringer osztályában. Vezényelte többek között a Magyar Rádió, a Concerto Budapest, a Danubia zenekarait, a lucerni Fesztiválzenekart, a portói Casa da Musica zenekarát. A bergeni és a manchesteri zenekaroknál Juanjo Mena karemester asszisztenseként dolgozott. 2016-ban Fischer Iván asszisztenseként dolgozhatott együtt a budapesti Fesztiválzenekarral, Leonidas Kavakos és Daniel Barenboim világhírű művészekkel együttműködve. 2012-től a miskolci Nemzeti Színház zenei igazgatója és a szolnoki Szimfonikus Zenekar karmestere.

Cser Ádám közösségi oldala, melyen a nagyváradi koncert hírét is megosztotta: https://www.facebook.com/adam.cser

Meghívott szólista Zalai Antal, a 2011-es Nemzetközi George Enescu Verseny díjazottja. Napjaink fiatal hegedűművészei között egyedülálló: szilárdan hisz a XX. század nagy hegedűművészei által megalapozott hagyományokban. Igor Ojsztrah így jellemzi: ?széles tónusú, tökéletes, szép technikával rendelkező, kiváló hegedűművész?. Lord Yehudi Menuhin, Shlomo Mintz, Isaac Stern, Erick Friedman, Varga Tibor és Lewis Kaplan mesterkurzusain vett részt. Nemzetközi versenyeken összesen 15 díjat nyert, többek között a Rodolfo Lipizer Nemzetközi Hegedűversenyen, a George Enescu Nemzetközi Fesztiválon, az Erzsébet Királynő Nemzetközi hegedűversenyen, valamint a moszkvai Paganini hegedűversenyen.
 
Eddigi karrierje során négy kontinens negyven országában lépett fel, olyan karmester partnerekkel is, mint Yoel Levi, Lawrence Foster, Gilbert Varga, Ludovic Morlot, Laurent Petitgirard, Shlomo Mintz, Enrique Batiz, Kocsis Zoltán, Vásáry Tamás és Takács-Nagy Gábor.  Lemezfelvételeket készített a Brilliant Classics, Hungaroton és BMC Records lemezkiadók számára, amelyeken többek közt Enescu hegedűszonátái és Bartók összes hegedűre írt műve is szerepel.
 
Hangszere egy 1733-ban készített Stradivarius, ami évtizedekkel ezelőtt a híres magyar hegedűművész, Garay György koncert hangszere volt.
 
Zalai Antalról bővebben ITT olvashatnak.

Videó: https://www.facebook.com/antalzalai