Debrecen polgármestere is részt vett a Partiumi Keresztény Egyetem tanévnyitóján

Hétfőn megkezdődött a tanítás, kedden délelőtt pedig ünnepélyesen is megnyitották az idei tanévet a Partiumi Keresztény Egyetemen. Az eseményen részt vett Papp László, Debrecen polgármestere is, aki a testvérváros köszöntését hozta el, méltatva a PKE és a Debreceni Egyetem közötti partneri együttműködést. 

A nagyváradi székhelyű Partiumi Keresztény Egyetem új oktatási évének ünnepélyes megnyitóját a Királyhágómelléki Református Egyházkerület egykori székházában tartották meg, ott ahol az egyetem, illetve elődje, a Sulyok István Református Főiskola a rendszerváltozás után megalakult és megindult. A hagyományos, ökumenikus istentiszteleten Bálint-Benczédi Ferenc, unitárius püspök szolgált igei útravalóval. Az egyházi és világi vezetőket, a vendégeket és a hallgatókat Pálfi József rektor köszöntötte.

“A 2018-19-es tanévben 183 hallgató államvizsgázott egyetemünkön. Események, rendezvények, konferenciák tekintetében is nagyon termékeny tanév van mögöttünk” – mondta a rektor ünnepi beszédében. Emlékeztetett arra, hogy négyéves mandátuma kezdetén 2016-ban arra tett ígéretet, hogy az egyetemet egy új, fejlődő pályára helyezi. Most, mandátuma utolsó évének kezdetén elmondhatja, hogy elkötelezett kollégáival végzett közös munka eredményeként az egyetem dinamikus fejlődési pályára lépett. 

“Intézményi reformjainkat ezután is folytatjuk, optimális működést, tervezhető és élhető jövőt szeretnénk biztosítani mindenkinek. Az egyetem megítélése egyre javul, az intézmény a partiumi társadalomban egyre inkább megtalálja a helyét. Az intézményt idén 387 első éves hallgató választotta, ez 18 százalékkal több, mint az elmúlt esztendőben. Ma 65 főállású oktató biztosítja a képzést, az adminisztratív személyzet 56 tagból áll. Oktatási kínálatunk korszerűsítése új szakok, képzési formák  indítását feltételezi – mondta Pálfi József, aki arról is beszámolt, hogy a jövő tanévtől a Debreceni Egyetem kihelyezett szakjaként egyebek mellett vidékfejlesztési agrármérnök és gépészmérnöki gépjármű-technikai járműipari folyamattervező szak beindítását is tervezik.

Pálfi József a tervekről beszélve arról is szólt, hogy az idei tanévben megemlékeznek a 30 éve kirobbant temesvári forradalomról, illetve jövőév májusában lesz 30 éve annak is, hogy a Királyhágómelléki Református Egyházkerület igazgatótanácsa Tőkés László püspök kezdeményezésére megalapította a PKE jogelődjét, a Sulyok István Református Főiskolát. Az évfordulóra időzítve rendezi meg az egyetem a magyar rektori konferencia ünnepi gyűlését is ? jelentette be a rektor, aki új képzések, új szakok beindításának tervéről is beszélt.

Az ünnepélyes fogadalomtétel után, amely által a hallgatók a Partiumi Keresztény Egyetem polgáraivá váltak, további köszöntések hangzottak el. Bár jelen volt a Pro Universitate Partium Alapítvány elnöke, Tőkés László is, ezúttal Tolnay István alelnök, a PKE tanára mondott rövid beszédet, amiben a ?temesváriság? szelleme és az egyetem alapítása között levő párhuzam kiemelése mellett arra buzdította a hallgatókat, hogy ismerjék meg az intézmény tanulságos és viszontagságos történetét, legyenek büszkék arra, hogy ennek az egyetemnek a polgárai, a megszerzett tudásukat pedig kamatoztassák a régióban, illetve szülőföldjükön.

Hankó Balázs volt miniszteri biztos, a Semmelweis Egyetem rektorhelyettese a két, egyházi hátterű erdélyi magyar magánegyetemet fenntartó magyar kormány nevében köszöntötte a jelenlevőket. Hankó Balázs azt hangsúlyozta, hogy a Partiumi Keresztény Egyetem megalapítása jó döntés volt, az intézmény nem csak a keresztény értékek melletti kiállást vállalta fel, hanem a magyarság megtartását és szellemi bázisának megerősítését is.

Papp László polgármester elismerően szólt az intézmény térségben betöltött szerepéről, és arra hívta fel a figyelmet, hogy az oktatás egy város életében stratégiai kérdés. A tudásnak, a keresztény gondolkodásnak az erősítésében kiemelt szerepet játszik az egyetem. Fontosnak nevezte azt is, hogy az intézményben tanuló fiatalok helyben találják meg a boldogulásukat.

Az ünnepi alkalmon egyházi, tanügyi, politikai személyiségek is megjelentek, illetve több Kárpát-medencei magyar felsőoktatási intézmény elöljárója: a budapesti Corvinus, a komáromi, az eperjesi, a debreceni és az erdélyi Sapientia képviselői.

A Network Promoting Linguistic Diversity képviseletében Sabrina Rasom alelnök, az olaszországi ladin kisebbség tagja köszöntötte az egybegyűlteket. 

Szót kapott a Bihar Megyei Tanács elnöke, Pásztor Sándor, valamint a nagyváradi polgármester magyar tanácsadója, Zatykó Gyula is.

A tanévnyitót zenés intermezzók színesítették, zárásként pediga vizuális kommunikációs mesterszak egyes hallgatóinak ösztöndíjait adták át, a Szent László Egyesület felajánlását.

Kiemelt kép: facebook/rmdsz.biharmegye, belső fotók PKE