Vencsellei István parasztcsaládból származott, egy nyírségi tanyabokorból került Debrecenbe. 1951-ben érettségizett, majd cinkográfiát, fényképészetet tanult, közben segédmunkás, utána a Szabadság Lapnyomda nyomdai fényképésze volt. 1966-tól a Magyar Fotóművészek Szövetsége tagja, 1986 és 91 között az elnökség tagja volt. 1982-ben és 83-ban SZOT-ösztöndíjas, 1960 és 90 között fényképész szaktanár volt a debreceni fényképész szakmunkásképző intézetben. 1961 és 74 között az Atommagkutató Intézet fényképészeként tevékenykedett, 1974-től a Dokumentum Stúdió igazgatóhelyetteseként. Vencsellei 1991-től a MÚOSZ Bálint György Újságíró Iskolájának kihelyezett fotóriporteri szakán tanított, 1995-ben a városi könyvtár dokumentációs stúdiójának vezetője volt, 1975-től a Balmazújvárosi Fotóművészeti Alkotóház egyik alapítója és művészeti vezetője.
1986-tól a Debreceni Fotóklub vezetője; a Hajdúsági Művésztelep állandó résztvevője volt. A művész szürrealisztikus montázsai, kollázsai, egymásra fényképezései, fekete-fehérre redukált (tónusmódosított) hortobágyi képei a legismertebbek. Munkásságának dokumentarista vonulata is volt, amely a hagyományos paraszti világ hiteles ábrázolását tűzte ki célul. Más művészeti területek is érdekelték, többek között tűzzománc fotókkal is kísérletezett ? írja az artportal.hu a fotóművészről.
A nagyváradi fotóstársak is búcsúztak a művésztől
Szomorú szívvel értesültünk Vencsellei István Debreceni fotóművész, a Debreceni Fotóklub elnökének váratlan elvesztéséről. Vencsellei István azon kevesek közé tartozott, akiknek önzetlen segítségére minden kezdeményezésünkre bármikor számíthattunk, aki mindig készséggel fogadta az újabb meg újabb felkéréseinket. Ennek köszönhetően az eltelt 25 év alatt számos fotóművészeti tárlatot nyitottunk meg, Debrecenben és Nagyváradon. Köszönet mindenért, István barátunk! Isten nyugtasson békében! Nagyváradi Fotográfusok ?Tavirózsa? Klubja és a Nagyváradi Euro Foto Art Egyesület – olvasható a Nagyváradi Tavirózsa Fotóklub facebook oldalán.
