Szigorították a hitelezési feltételeket Romániában

A háztartások túlzott eladósodását fékező intézkedéseket hozott szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR) igazgatótanácsa. A jegybank emlékeztetett, hogy hasonló rendelkezések vannak érvényben Magyarországon, Lengyelországban, Csehországban, Észtországban és Litvániában is.

A 2019. január 1-jétől életbe lépő új hiteligénylési feltételek értelmében a lejben felvett hitelek esetében a törlesztőrészlet nem haladhatja meg a leendő adós nettó jövedelmének 40 százalékát, devizahitelek esetében pedig a nettó jövedelem 20 százalékát. A rendelkezés mind a fogyasztási, mind a jelzáloghitelekre érvényes, a visszafinanszírozási hitelekre azonban nem alkalmazzák. Az első lakás vásárlására felvett hitelek esetében 5 százalékponttal nő a maximális eladósodottsági ráta.

A jegybank közleménye ugyanakkor hangsúlyozza, a jövő év január 1-je előtti hiteligényléseket a benyújtás dátumakor érvényes feltételek szerint bírálják el, még akkor is, ha a hitelt csak ezen dátum után folyósítják.
    
Jelenleg a román hitelpiacon az átlagos eladósodási ráta a nettó jövedelmek arányában a jelzáloghitelek esetében 47 százalék, illetve 45 százalék a fogyasztói hiteleknél.

A Ziarul Financiar című gazdasági napilap szerint a lej alapú hitelezés a lakosságnál 20 százalékkal nőtt az elmúlt hónapokban, a vállalatoknál csak 10 százalékkal. A jegybank vezetői már a nyáron aggodalmukat fejezték ki a lakosság gyors eladósodásának veszélye miatt, amit nemzetbiztonsági kockázatnak tekintenek.