Mit tehetünk otthonunk biztonsága érdekében, ha hosszabb útra indulunk? Mit érdemes nyaralás előtt az autón ellenőrizni? Mit tegyünk, ha a szállodában, ahol tartózkodunk, tűz üt ki? A Bihar megyei katonai tűzoltók a nyaralási időszakra szeretnének hasznos tűzvédelmi tanácsokkal szolgálni.
Ha nyaralni indulunk, hosszabb időre elutazunk, áramtalanítsuk a háztartási gépeket, és ne felejtsük el elzárni a gáz- és vízcsapokat sem.
Ha autóval indulunk útnak, mindenképpen ellenőrizzük, hogy nem szivárog-e az üzemanyag, vagy az olaj, és szemrevételezzük a tűzoltó készülék érvényességi idejét – tanácsolja Camelia Roşca, a Bihar Megyei Crişana Katasztrófavédelmi Felügyelőség szóvivője.
Ha az utasfülkében égett szagot, füstöt tapasztalunk, azonnal húzódjunk le az úttest szélére, azonnal álljunk meg, és vegyük le a gyújtást. Hagyjuk el az autót, és vegyük ki a csomagjainkat, és haladéktalanul hívjuk a 112-es segélyhívó számot ? tanácsolják a tűzoltók.
Ha vonattal utazunk, ne szálljunk fel gyúlékony anyagokkal, tartsuk be a dohányzásra vonatkozó tilalmat, és ha füstöt, vagy égett szagot tapasztalunk, azonnal értesítsük a vonat személyzetét. Végső esetben húzzuk meg a vészféket, és hagyjuk el a vasúti kocsit ? mondta Camelia Roşca.
Ha a szállodában, panzióban tűz üt ki, a lehető legrövidebb idő alatt hagyjuk el az épületet. Soha ne forduljunk vissza értékesnek vélt dolgainkért! Liftet tűz esetén használni tilos, az emeletről mindig a tűzlépcsőn át hagyjuk el az épületet! Amennyiben a tűz terjedése, nagysága, vagy a füstképződés miatt nem lehetséges a folyosók használata, maradjunk a szobánkban, az ajtók alatti réseket szigeteljük nedves törölközőkkel, ágyneművel. Telefonon értesítsük a sürgősségi szolgálatokat, adjuk meg az épületen belüli tartózkodási helyünket. Maradjunk az ablaknál, és kiabáljunk segítségért. ? tanácsolja a Katasztrófavédelmi Felügyelőség szóvivője.