Ezen a szombaton immáron nyolcadik alkalommal rendezik meg Kelet-Magyarország egyik legszínvonalasabb boros rendezvényét, a Debreceni Bormustrát, amely ismét a Déri Múzeum patinás falai között várja a borrajongókat. Az idei TOP20 seregszemlén az elmúlt évben a Debreceni Borozó magazin tesztjein legjobban szereplő pincészetek kaptak meghívást és lehetőséget, hogy a nagyközönségnek is megmutathassák legszebb boraikat, az esemény díszvendége ezúttal a beregszászi borvidék. A Bormustra beharangozó sajtótájékoztatóján Kovács Pállal, a Borászok Barátja cím birtokosával, a Debreceni Borbarátok Társasága Egyesület elnökével, a Debreceni Borozó lapkiadójával beszélgettünk nem csak a rendezvényről, de annak határon túli kapcsolódásairól is.
A Debreceni Borbarátok Társasága Egyesület kiadásában kerül a borszerető közönség elé napjaink egyetlen ingyenes, borturizmussal is foglalkozó borászati szaklapja, a negyedévente megjelenő Debreceni Borozó, mely nem csak a magyarországi de a külföldi borászokhoz és borrajongókhoz is eljut.
A lapszámok mindegyikében legalább kétféle borteszt leírás is megjelenik, amelyekre a pincészetek önkéntes alapon küldik be a bormintákat. A tesztelésre minden esetben más-más összetételű bíráló csapatot szervez a szerkesztőség, ahol abszolút vakkóstolás keretében vizsgálják a szakemberek a borokat. 2012 óta, a teszteken legjobban szereplő pincészeteknek lehetőséget biztosítanak arra, hogy a nagyközönségnek is megmutathassák legszebb boraikat. A rendezvényen a teljes Kárpát-medence borairól kaphatunk – egy rendkívül kellemes sétáló keretében ? mély benyomást. Összességében mintegy mintegy 70-féle bor kóstolására nyílik lehetőség a belátogató borkedvelők számára, nem mellékesen a borászatok képviselőivel is kötetlenül el lehet beszélgetni, és egy gasztronómiai sarok is kialakításra kerül, ahol sok finomság várja a borozgató vendégeket.
A Debreceni Bormustrának immár hetedik éve biztosít különleges teret a Déri Múzeum, idén azzal is kedveskedve az eseményre érkezőknek, hogy megváltott belépőjegyeik birtokában december 31-ig bármikor visszatérhetnek az intézménybe, és annak valamennyi kiállítását ingyenesen megtekinthetik.
Akárcsak az előző esztendőben, a szervezők ebben az évben is korlátozott számú belépőjegyet bocsátottak értékesítésre, mert úgy vélik, a Déri Múzeum miliője és a kóstoltatásra kerülő kiváló borok megkívánják azt a meghittséget, intimitást és figyelmet, amelyet csak a résztvevők számának maximalizálása mellett lehet kellően biztosítani. Az esemény sikerét mutatja, hogy a jegyek már 90 százalékban elővételben elfogytak – mondták a sajtótájékoztatón.
Nagyváradra is szívesen vinnék a Debreceni Borozót
– Van-e arról információjuk, hogy a határon túlról váltottak-e jegyet borrajongók az eseményre? – kérdeztük a sajtótájékoztatón Kovács Pált, a Debreceni Borozó, ingyenes bor- és gasztronómiai magazin lapkiadóját.
– Erről nyilván konkrét információnk nincs, hiszen a jegyeket különböző eladási pontokon árusítjuk, de azt tudjuk, hogy a közösségi hálón regisztrált 25 ezer kattintás nagyjából 3-4 százaléka határon túli volt. Valószínűleg vannak közöttük nagyváradiak is.
– Említette, hogy a Debreceni Borozó magazin külföldre is eljut. Ez azt jelenti, hogy a határokon túli területeken, illetve konkrétan Nagyváradon is olvashatják?
– Működik egy internetes borkereskedés, amelyikkel kapcsolatban állunk, és lapunkat minden megrendeléshez hozzácsomagolják. Sőt, ennek a kereskedésnek vannak határon túli kapcsolatai is, így azok automatikusan a megrendelt bormennyiség mellé az éppen megjelent lapszámból is mindig kapnak. Például Kolozsvár környékén is elég komolyan terített a lap. Nagyváradra is szívesen küldenénk, de ott még nem találtunk olyan partnert, aki ezt igényelte volna.
– Felvidék, Szlovénia után idén a kárpátaljai, beregi borvidék az esemény díszvendége. Elképzelhetőnek tartja, hogy jövőre Erdély mutatkozzon be?
– Természetesen, mi nyitottak vagyunk mindenre. Ehhez csak az kell, hogy ott legyen egy társaság, akikkel felvehetjük a kapcsolatot. Mert Erdély borvidékei elég szétszórtan helyezkednek el, és – bár nekem vannak kapcsolataim ott, és borbemutatókra is járok Erdélybe -, azt látom, hogy a “szigetek” nem mindig kapcsolódnak egymáshoz. Ha ezeket valahogy össze lehetne hozni, illetve megoldható lenne egy előválogató, mint amilyenek a mi tesztjeink, és így megtalálnánk azokat a borászatokat akik részt akarnak venni ezen az eseményen, akkor nyitott kapukkal várnánk őket. Bár jövőre a szerémségi borvidéket szeretnénk meghívni, lehet, hogy a tizedik Erdély lesz.
Kép: Dallos Nagy Krisztina, a Déri Múzeum munkatársa, Kovács Pál, a Debreceni Borozó kiadója és Domokos Attila, a tokaji Dobogó Pincészet borásza, társtulajdonosa. Fotó: denagy.hu