A debreceni és a nagyváradi színház is búcsúzik Miske Lászlótól

 
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a nagyváradi Szigligeti Színház örökös tagja, a Csokonai Nemzeti Színház Jászai Mari-díjas színművésze. Mindazok, akik ismerték és szerették, végső búcsút vehetnek tőle a Szigligeti Színház előcsarnokában felállított ravatalánál, ennek időpontját a társulat a későbbiekben teszi közzé. A Debrecenben és Nagyváradon is szeretett és nagyrabecsült színművészről mindkét színháza közösségi oldalán is kegyelettel emlékezik.
 
„Fájdalommal tudatjuk, hogy életének 90. évében elhunyt Miske László Jászai Mari-díjas színművész, a Szigligeti Színház örökös tagja, társulatunk egykori meghatározó művésze, a nagyváradi közönségünk szeretett színésze. Miske László a marosvásárhelyi Szentgyörgyi István Színművészeti Intézetben végzett 1966-ban, majd a nagyváradi színházban játszott 1966 és 1987 között, majd rövid kolozsvári és miskolci kitérő után 1992-ben a debreceni Csokonai Színházhoz szerződött, ahol 2023-ig volt tagja a színtársulatnak. Miske László Nagyvárad és Debrecen színpadain generációk sorát kápráztatta el páratlan tehetségével, emberi nagyságával és alázatával. Szerepei, alakításai, derűje és bölcsessége kitörölhetetlen nyomot hagytak mindannyiunk szívében. Emlékét kegyelettel és szeretettel őrizzük. Mindazok, akik ismerték és szerették végső búcsút vehetnek tőle a Szigligeti Színház előcsarnokában felállított ravatalánál, ennek időpontját a későbbiekben tesszük közzé” – írja közösségi oldalán a Szigligeti Színház.
 
„Szomorú szívvel tájékoztatjuk közönségünket arról, hogy a Csokonai Nemzeti Színház Jászai Mari-díjas színművésze, Miske László életének 90. évében elhunyt. Szeretett kollégánk mindnyájunknak hiányozni fog, családjának vigasztalódást kívánunk, emlékét örökre megőrizzük. Miske László szülőfalujából, Zalánból járt Kolozsvárra iskolába, ahol nagy múltú színház működött. A Brassai Sámuel Líceumban érettségizett 1954-ben. Református teológiát végzett, két évig lelkészként szolgált. A marosvásárhelyi Szentgyörgyi István Színművészeti Intézetben végzett 1966-ban. A Nagyváradi színházban játszott 1966 és 1987 között. 1987-től 1990-ig a kolozsvári Állami Magyar Színház, 1990-től 1992-ig a Miskolci Nemzeti Színház tagja volt. 1992–2023 között a debreceni Csokonai Nemzeti Színház tagja volt. A Pécsi Országos Színházi Találkozón 2002-ben a legjobb mellékszereplőnek választották. 2003-ban Jászai Mari-díjat kapott. 2023 decemberében munkásságát a Magyar Teátrumi Társaság Magyar Teátrum Életműdíjjal jutalmazta. Miske László kivételes tudásával, bölcsességével, humorával mindenkit lenyűgözött. Hosszú pályáján a magyar és a világirodalom legnagyobb alakjait formálta meg, elkápráztatva a debreceni mellett a nagyváradi, kolozsvári és a miskolci közönséget. Emlékét kegyelettel és szeretettel megőrizzük” – írja közösségi oldalán a Csokonai Nemzeti Színház.
 
Miske László 2016-ban vehette át Debrecen városa Pro Urbe-díját. 
 
2021-ben a kolozsvári Farkas utcai református templomban vehette át lelkészi gyémántdiplomáját. Mint akkor írtuk róla: Miske László gyerekkora óta vágyott a színészi pályára, számára a református teológia menedék volt a totalitarista uralom elől, azonban a teológia a „tanulóoskolájává vált”, hisz fő mentora a szép szó és a lélekművelés nagy mestere, Maksay Albert költő volt, Vásárhelyi János és Juhász István egyháztudósok pallérozták lelkiségét és értelmét, olyan társai voltak, mint a konok hithűségéről elhíresült, börtönt is vállaló Fülöp Dénes. A későbbi pályamódosítás – a papi pályáról a világot jelentő deszkákra történt átállás – fórumváltás volt. Mint elmondta, bár kilépett az egyház szolgálatából, egyházi szolgálatot színészként is végzett.