A magyar kulturális örökség jelentős részét a vidéki múzeumok őrzik. A gyűjtemények különleges darabjai azonban gyakran inkább a helyi közönség számára elérhetők, hiszen egy-egy nevesebb műtárgyért nem utazunk akár több száz kilométert. A Magyar Géniusz vándorkiállítás jelentősége éppen abban áll, hogy reprezentatív módon hivatott bemutatni a vidék géniuszait. A tárlat megtestesíti a magyar gondolatot, a magyar érzést, a nemzeti hősöket, helyi tradíciókat. A válogatás az adott településre, múzeumra leginkább jellemző és legjelentősebb műtárgyakat vonultatja fel, melyek képviselik az intézményt, a települést, annak történelmi és kulturális múltját. A tárlat 2022 áprilisában indult Kecskemétről, majd Gyula után Debrecenben nyílt meg augusztus 17-én.
A megnyitón dr. Pósán László országgyűlési képviselő, az Országgyűlés Kulturális Bizottságának elnöke, Vincze Máté közgyűjteményekért és kulturális fejlesztésekért felelős helyettes államtitkár, dr. Puskás István, Debrecen kultúráért felelős alpolgármestere, dr. Végh Katalin és Csapláros Andrea, a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetségének ügyvezetője és elnöke, a kiállítás főkurátorai köszöntötték a vendégeket. A kiállítást dr. Angi János, a Déri Múzeum igazgatója nyitotta meg.
?A kiállítás reprezentatív seregszemléje mindannak, amivel rendelkezünk ? mondta a megnyitón Pósán László, az Országgyűlés kulturális bizottságának elnöke, aki úgy vélte, a virágkarneválra érkezők közül is bizonyára sokan megtekintik majd a tárlatot, és úgy térnek majd haza, hogy nem csak Debrecenben jártak, de a kiállítást megnézvén magukkal viszik innen az egész magyarság kulturális örökségének és kincseinek egy olyan lenyomatát, ami egy életre maradandó élményt jelenthet.
Vincze Máté helyettes államtitkár Hamvas Bélát idézve arról beszélt, hogy a géniusz nem csak abból áll, hogy valaki zseniális mint egyén, hanem abban is, hogy ezt a zsenialitását közösségben éli meg. Ezért fantasztikus ez a kiállítás, hiszen a magyar múzeumok 76 millió műtárgyat őriznek, a kurátorok pedig kiválogatták azokat a tárgyakat, melyek fölvetnek egy-egy területet, és utalnak egy-egy olyan területre, ahol a magyarok mint individumok és mint közösség, zseniálisat alkottak.
? Ha látjuk azt, hogy az őseink, a közelmúltunk vagy a korábbi múltunk mit tett le az asztalra, akkor érezzük azt, hogy mint közösség nem csak múltunk van, hanem jelenünk is van és jövőnk is lesz? – hangsúlyozta Vincze Máté.
A cívis identitásról beszélve Puskás István alpolgármester azt mondta, a debreceniek sok mindenre büszkék, de leginkább azokra a kulturális kincsekre, amelyek Debrecenben születtek meg az évszázadok folyamán, és születnek meg mind a mai napig, és nem csak a várost, hanem az egész nemzetet gyarapítják. Ugyanakkor a debreceniek világra nyitottságát is hangsúlyozta, mondta, ?mindazokat a tudásokat, kincseket, amelyek ideérkeznek a városba, azokat a saját életünk részévé is tesszük, és az itt megszülető dolgok, azok leginkább a nagyvilágból ide érkező új tudásokból inspirálódnak.? Beszédében kiemelte, a kiállítás Debrecenbe érkezésének különleges időpontját: “Augusztus 20. a magyar állam ünnepe, a Virágkarnevál Debrecen ünnepe, a Magyar Géniusz pedig a magyar teremtő erő és a magyar kultúra ünnepe.”
Végh Katalin, a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetségének ügyvezetője, a kiállítás főkurátora beszédében arról szólt, hogy 117 vidéki muzeális intézmény képviseletében érekezett a megnyitóra. Ismertette a Szövetség munkáját, melynek tagja mintegy 30 határon túli, a magyar kultúra emlékeit örző intézmény is, mellyel a magyar vidéki múzeum fogalmát határon átívelő nemzeti eszmévé emelik. Mint elmondta, a Déri Múzeum alapító tagja a szövetségnek, ?nem csak ikonikus vidéki intérmény, hanem az egyik legjelentősebb szakmai műhely is.” Szólt a Nemzeti Kulturális Alap által elindított Magyar Géniusz programról is, melynek keretében három pályázatot is nyert a Déri Múzeum. “A program részeként létrehozott vándorkiállítás monumentális vállalkozás. Üzenete, hogy a vidéki múzeumokközössége létező, magyar kultúránkat megtartó valódi érték. Tematikája pedig a Kárpát-medencei múzeumok által felajánlott egyetlen, de reprezentatív műtárgy, mellyel önmagukat megmutatják a közösségnek.”
A kiállítást dr. Angi János, a Déri Múzeum igazgatója nyitotta meg, aki úgy fogalmazott: ?Érdemes vidéki múzeumokba járni határokon belül, határokon innen és határokon kívül egyaránt. A Kárpát-medence fantasztikus géniuszokat szült számunkra és a magyar nemzet számára?.
A kiállításmegnyitón közreműködő Fruzsikás együttes kalotaszegi, csángó népdalokat és saját szerzeményeket adott elő.
A Déri Múzeum két különleges elemmel járul hozzá a vándorkiállítás átütő élményéhez.
Danuta aranypártája
Különleges leletekre bukkantak 2016-ban a Déri Múzeum régészei az M35-ös autópálya nyomvonalának megelőző feltárásán. A szakemberek egy, a VII. században élt 10-12 éves gyermek maradványait emelték ki a földből. Az egykor az avarkorban élő kislányt, akit a régészek Danutának kereszteltek (az olimpián éppen előző nap aranyérmet szerző Kozák Danuta kajakosról) homlokán aranypártával temették el. Aranylemezes fejékét azóta is kincsként őrzi a Déri Múzeum.
Zrínyi kirohanása
Székely Bertalan ezen alkotása a XIX. századi magyar történeti festészet legismertebb műveinek egyike. Déri Frigyes ajándékaként került a múzeum tulajdonába. A festmény, a magyar történelmi sorsfordulók közül, a törökvész időszakában zajló eseményt idézi fel. (1566-ban Szulejmán szultán Szigetvár ellen fordult. A vár kapitánya Zrínyi Miklós horvát bán volt és 2500 katonával védte a rábízott erősséget. Augusztus 21-én elesett Szigetvár óvárosa, majd augusztus 26-tól több rohammal támadták a várat. A védők sorsát a szeptember 5-én bekövetkezett robbanás döntötte el, amely után a védők az ott lévő asszonyokkal és gyerekekkel együtt a belső várba szorultak. Zrínyi maroknyi megmaradt harcosával együtt kitört a várból, és rövid, de hősies kézitusában mindannyian életüket vesztették. A kép az önkéntes halál vállalása előtti pillanatot ábrázolja.) A monumentális festményt a látogatók a múzeum Képtárában tekinthetik meg.
A Magyar Géniusz vándorkiállítás további állomásai Győr, Szombathely, Szekszárd és Eger lesznek, majd a válogatás 2023 végén végül Budapestre érkezik.
Fotók: denagy.hu