?A költészet a szükséges fölösleg? ? Újra Térey Könyvünnep Debrecenben

A kortárs költészet ünnepére készül Debrecen. Térey Jánosra, a kortárs magyar irodalom kiemelkedő alakjára emlékezve, hagyományőrző jelleggel 2020-ban új irodalmi rendezvény indult útjára Debrecenben. A többnapos eseményen idén kiállítás, felolvasások, könyvbemutatók, beszélgetések várják különböző helyszíneken az érdeklődőket.

Szeptember 14-én emlékezünk meg a Debrecenben született, itt felnőtté váló és szülővárosához mindig hű nagy költő, Térey János születésének évfordulójáról. A kortárs magyar irodalom egyik legtehetségesebb és legtermékenyebb írásművésze átformálta a költészet nyelvét, felújította a verses regény és a zenedráma műfaját, új értelmet adott a pátosznak és az elégiának, a szatírának és a társalgási drámának, a disztópiának és a memoárnak. Olvasói, az irodalom ínyencei tudják, hogy milyen megragadó erejűvé, milyen intenzitásúvá formálta a műveit. S mindezt lenyűgöző műveltséggel és rendkívüli nyelvi fantáziával tette. Olyan újító volt, aki messzemenőleg tisztelte a hagyományt, így szülővárosának épített és szellemi örökségét is. A legnagyobb debreceniek nyomdokain járva a ?maradandóságot? az értékek megújító megőrzéseként fogta fel.

A költő születésének 50. évfordulója tiszteletére 2020-ban hagyományteremtő szándékkal alapítottuk meg a Térey Könyvünnepet, melyet terveink szerint évről évre a közelmúlt nagy debreceni irodalmi alakjainak, valamint jelenbeli alkotóinak szentelünk. Felidézzük életútjukat és megemlékezünk műveikről, hogy tudatosítsuk: Debrecen nem csak a régmúltban, Fazekas Mihály, Csokonai, Arany János, Ady, Móricz és Szabó Lőrinc korában, hanem a 20-21. század fordulóján és manapság is az irodalom városa. A Térey Könyvünneppel szeptemberben elkezdjük, októberben a MagdaFeszttel folytatjuk és a nagy múltú Debreceni Irodalmi Napokkal a ködgubás novemberben búcsúztatjuk el a cívisváros őszi irodalmi eseménysorozatát.

Az idei Térey Könyvünnepen a hagyományoknak megfelelően lesz koszorúzás a Kétmalom utca 17. szám alatt; a pályatársak, barátok kerekasztal-beszélgetés során idézik föl Térey János alakját; bemutatjuk a költő ? Szükséges fölösleg című ? posztumusz interjúkötetét és sor kerül az Epifánia királynő című drámájának felolvasószínházi előadására is. A Könyvünnepen avatjuk fel Balogh László irodalomtörténész emléktábláját, s a Pásti utcai zsinagóga helytörténeti kiállításához kapcsolódóan kerekasztal-beszélgetést szervezünk Debrecen irodalmi múltjáról. A Bereményi kalapja című portréfilmet együtt nézhetjük a ?főhősével?, s városunk épített örökségére, az egykori életformáira emlékezve bemutatjuk a Cívisházak és lakóik nyomában című kötetet is.

Szeretettel várunk minden kedves érdeklődőt a 3. Térey Könyvünnepen és a debreceni irodalmi ősz valamennyi rendezvényén! ? írja Szirák Péter a debreceni irodalmi nagyrendezvények kurátora.

Programok

  1. szeptember 14. (szerda) 17.00
    Kétmalom utca 17.

Koszorúzás és megemlékezés Térey János szülőházánál

Beszédet mond Poós Zoltán író.

  1. szeptember 14. (szerda) 18.00
    Helyszín: Debrecen, Déri Múzeum, díszterem

“Ez a föld gondolkodtat, levegője táplál” ? kerekasztal-beszélgetés Térey János munkásságáról

Résztvevők: Bazsányi Sándor irodalomkritikus, Lanczkor Gábor költő, író, Papp András író, Poós Zoltán író

Moderátor: Fodor Péter, irodalomtörténész, az Alföld folyóirat szerkesztője

Közreműködik Mercs János, a Csokonai Színház színművésze.

 

  1. szeptember 15. (csütörtök) 17.00
    Helyszín: Pásti utcai ortodox zsinagóga

?Voltál-e már Debrecenben, Barátom?? ? Irodalmi múltunk és Debrecen 

Résztvevők: Puskás István, Horváth Péter, Balogh László
Kerekasztal-beszélgetés a Közös múltunk nyomában című helytörténeti kiállításon.

 

  1. szeptember 16. (péntek) 10.00
    Helyszín: Debreceni Irodalom Háza

Színről színre Petőfi ? múzeumpedagógiai tárlat

A tudásközvetítő szándékkal létrejött program célja korabeli helyszínek bejárásával tágítani a múzeumi teret, így fokozatosan bővítve a megismerés közegét, jutunk el az érdeklődőkkel egy régvolt Debrecenbe, Petőfi Debrecenébe.

A Debreceni Irodalom Háza programja.

 

  1. szeptember 16. (péntek) 11.00
    Helyszín: Debrecen, Blaháné utca 8.

Balogh László irodalomtörténész emléktáblájának avatása

 

  1. szeptember 16. (péntek) 15.00
    Helyszín: Debrecen, Déri Múzeum, díszterem

Harangi Attila, Löki Viktor: Cívisházak és lakóik nyomában ? könyvbemutató

A kötetet bemutatja és a beszélgetést moderálja: Lakner Lajos, a Déri Múzeum igazgatóhelyettese

A könyvet Kónya Ábel tervezte.

A Méliusz Juhász Péter Könyvtár és a Déri Múzeum közös programja.

 

  1. szeptember 16. (péntek) 20.00
    Helyszín: Debrecen, Csokonai Színház

Térey János: Epifánia királynő

Felolvasószínházi előadás. Rendező: Hajdu Imelda.

 

  1. szeptember 17. (szombat) 17.00
    Helyszín: Debrecen, Méliusz Juhász Péter Könyvtár (Bem tér 19/D)

Térey János: Szükséges fölösleg ? könyvbemutató

Résztvevők: Sárközy Bence, a Jelenkor Kiadó igazgatója, Darvasi Ferenc, a kötet szerkesztője és Szénási Miklós, szerkesztő, újságíró.

Partner: Jelenkor Kiadó.

“Azt szoktam mondani, hogy a költészet a szükséges fölösleg: az a bizonyos kulturális kincs, ami nélkül boldogan él az emberek milliárdjainak zöme. Viszont azok a kevesek, akik szemük előtt tartják a verset, ugyanúgy boldogok vele, mint más a kártya- vagy a futballszenvedélyével, mind a mai napig. A regény erős állítás a világról, mondja Spiró. A vers pedig elsősorban erős érzelmi-érzéki benyomást ad. Közlés, ami – paradox módon – van, hogy a zenéjével hat leginkább. Kifejezetten csiszolt és formált, sűrített és tömörített, evidenciaszerű irodalom. Referencia, azaz tükrözött valóságdarab, aminek ad az ember egy formát. Ahogyan ezt a formát megképzi a szerző – például amivel díszíti, és amit elhagy belőle -, ahogyan benne van az egyénisége és a beszélt nyelve, attól vers egy vers vagy regény egy regény.”

 

Kapcsolódó programok

 

  1. szeptember 11. (vasárnap) 16.00

Helyszín: Garai utca 26.

110 éve született Kis Tamás

Emléktábla-koszorúzás

 

2022.szeptember 13. (kedd) 17.00

Helyszín: Méliusz Juhász Péter Könyvtár, első emeleti kerengő

Szalai Kata Levelek című kiállításának megnyitója

?Szalai Kata akkurátusan, mint valami elszabadult címfestő megfesti a szövegeket. Nem az értelmüket festi meg, hanem a nagy nyomtatott betűkből álló sorokat. Elsajátítja, honosítja, használja, viszonyba kerül vele, él vele, mint egy szuverén, tehát nagyszerű olvasó. Belefesti a szövegbe magát, s belefesti a szöveget magába, mert a folyamat, az út a kész, festői olvasatig legalább olyan fontos, mint a végeredmény, a műtárgy a falon? ? írta Szalai Kata műveiről Parti Nagy Lajos. A képzőművész a Térey Könyvünnep alkalmából Térey János leveleit dolgozta fel sajátos technikával.

A kiállítást megnyitja: Antal Péter műgyűjtő

A kiállítás megtekinthető szeptember 13. és október 1. között a könyvtár nyitvatartási idejében.

 

  1. szeptember 13. (kedd) 18.30
    Helyszín: Apolló mozi

Bereményi kalapja ? premier előtti díszelőadás

A Bereményi kalapja c. kreatív portréfilm a legendás dalszövegíró, filmrendező és szépíró Bereményi Gézát mutatja be interjúk, új Cseh Tamás klipek, filmrészletek és archív felvételek segítségével. A film a Magyar Mozgókép Fesztiválon debütált, ahol három kategóriában ? Legjobb egészestés dokumentumfilm, Legjobb rendező, Legjobb vágó ? is Magyar Mozgókép Díjra jelölték.

A filmvetítés után Bereményi Gézával Pogrányi Péter beszélget.

 

  1. szeptember 18. (vasárnap) 12.30
    Helyszín: Debrecen Méliusz tér

Cívisházak és lakóik nyomában ? Harangi Attilával és Löki Viktorral Mikos Ákos beszélget

Az Utcafesztivál a cívisházakért és a Méliusz Juhász Péter Könyvtár közös programja.