A kortárs és klasszikus művészet is megjelenik az idei Debreceni Virágkarneválon

Az elmúlt években a Debreceni Virágkarneváli programsorozat közkedvelt eseményévé vált a Fények éjszakája. Idén az eseménysorozat keretében nemzetközileg elismert alkotók mutatják majd be fényművészeti alkotásaikat. A Lighthouse fényművészeti szövetség alkotóinak kompozíciói többek között egy rendhagyó helyszínen, a felújítás előtt álló Csokonai Színház belső tereiben lesznek láthatók, de a Dósa nádor téren, ahol augusztus 20-án avatják fel Szent István szobrát, animáció formájában a király is “megjelenik” majd, séta közben. A Klasszikusok éjszakáján a Kodály Filharmónia Debrecen Beethoven IX. szimfóniáját adja elő, illetve a virágkarneváli héten több kisebb koncertben is gyönyörködhetünk. A Debreceni Virágkarnevál két kiemelt eseményeiről augusztus 3-án a Csokonai Színházban tartottak sajtótájékoztatót.

Puskás István, kulturális alpolgármester a sajtótájékoztatón elmondta, hogy a hagyományos programok mellett évről érve igyekeznek friss, kortárs elemekkel gazdagítani a kínálatot, és ha kell, a szükségből erényt kovácsolni. 

Gemza Péter, a színház igazgatója hozzátette: a kiköltözést minél több érzelemmel, rendezvénnyel szeretnék megünnepelni, láthatóvá téve az épület ismert és kevésbé ismert tereit. Ezek sorában az első lesz a tíz helyszínen látható fénytárlat.

Bordos László Zsolt 3D mapping művész jelezte: augusztus 17. és 22. között 14 fényművészeti installációt tekinthetnek meg az érdeklődők a Csokonai Színház falai között, ahol óránként tárlatvezetést is tartanak. 

Bódor Edit, a virágkarnevál főszervezője kiemelte: az augusztus 20-ra teljesen megújuló Dósa nádor teret, ahol felavatják Szent István király egész alakos szobrát, különleges fényfestéssel teszik látványossá. Az egyik homlokzaton például animáció formájában Szent István király jelenik majd meg séta közben. Ugyancsak fényjáték várja a régi városháza udvarán a zenés esték iránt érdeklődőket.

Bódor Edit a Klasszikusok éjszakája című programról elmondta: augusztus 15-én a Kölcsey központban nagykoncerttel, a város különböző szabadtéri pontjain, többek között a Nagytemplom mögötti Emlékkertben és a Déri téren kamaraprodukciókkal várja az érdeklődőket a Kodály Filharmónia Debrecen.

Lighthouse: ON

Fények. Képek. Fény/képek. Mozgó fények. Mozgó képek. Mozgó/fény/képek. Keretbe zárt és szabadon terjedő fényhullámok, szoborként testet öltő fényobjektek. Az ON térspecifikus csoportos kiállítás a Lighthouse fényművészeti szövetség alkotóinak kompozícióit mutatja be egy rendhagyó helyszínen, alkalmi kiállítótérré avatva a debreceni Csokonai Színház különleges atmoszférájú környezetét. Az állandó változást és a változó állandóságot szimbolizáló alkotások a fény különböző közegeinek személyes megtapasztalására invitálnak. Az analóg és digitális technikákat ötvöző fényművek és kinetikus installációk az épített terek, a fizikai matériákból alkotott tükröződő felületek és a fény médiumának felfedezésére hívják a látogatókat. A különböző alkotói szemléleteket és koncepciókat bemutató kiállítás hívószava a pillanatban való létezés és a ?bekapcsoltság?, a jelenlét és a fény közegével való kölcsönhatás sokszínűségének felfedezésére csábít a labirintusszerű színházépületbe. A több emeleten és a közönség szeme előtt többnyire rejtve maradó helyszíneken végig vezető tárlat útvonalán megmozdulni látszó falak, transzcendens és kozmikus távlatok, árnyékjelenségek, geometrikus alakzatok, holografikus animációk és fényformák tűnnek fel a fizikális és virtuális térdimenziókban. Az interaktív és statikus munkák folyamatosan változó
látványviláguk és pulzáló villanásaik által a fény visszavetülésének térmódosító erejét szemléltetik. Az állomások között vándorolva komplex térélményeken és univerzális szimbólumokon keresztül átélhetjük a színek és ritmusok hullámzását, újra értelmezhetjük tér-idő érzékelésünket és akár meghatározhatjuk pillanatnyi helyzetünket is az égitestek rendszerében. A Lighthouse fényművészeti szövetség a magyar és nemzetközi fényművészeti szcéna alkotó közösségének biztosít bemutatkozási platformot. A fény médiuma iránt érdeklődőknek szakmai együttműködési lehetőségeket kínál kulturális, edukációs és tudományos területeken. Ismeretterjesztő és tematikus eseményeivel a nagyközönség számára népszerűsíti a különböző fényművészeti műfajokat. Az ON a Lighthouse első kiállítása.

Kiállító művészek:
ADORJÁN Zalán, BATTHA Gáspár, BORDOS László Zsolt, Healium Decoration, HERCZEG Tamás, Kiégő Izzók, KITZINGER Gábor, KOVÁCS Ivó, MÁTRAI Erik, MIKOLAI Martin, NAGY András, SZIGETI G Csongor, SZILÁGYI Csilla, TARDOS Hanna, VICSEK Viktor
Kreatív koncepció: Lighthouse
Kreatív menedzsment: KOVÁCS Andrea, HECKLER Krisztina, Let it Be! art agency
Arculat: MÁKÓ Rozi
Webdesign: KAINCZ Orsolya

BEETHOVEN 250. ? VI. HANGVERSENY

2020. augusztus 15., 18.00 és 20.30 bérletpótló nagykoncert
Debrecen, Kölcsey Központ

A Klasszikusok éjszakáját a Debreceni Virágkarnevál keretein belül rendezi meg a Kodály Filharmónia Debrecen, bérletpótló nagykoncerttel a Kölcsey Központban, illetve további térzenei kamaraprodukciókkal a belváros különböző pontjain (többek közt Emlékkert, Déri tér).

BEETHOVEN 250. ? VI. HANGVERSENY
Műsor: Beethoven: IX. (d-moll) szimfónia, op.125.
Közreműködik:
Rendes Ágnes, Bódi Marianna, László Boldizsár, Jekl László ? ének
Kodály Filharmonikusok Debrecen / Kodály Kórus Debrecen (karigazgató: Szabó Sipos Máté) / Csokonai Színház Énekkarara (karvezető: Gyülvészi Péter)
Vezényel: Kollár Imre

A 2019-2020-as évadban, pontosabban 2020-ban ünnepli a zenei világ Ludwig van Beethoven születésének kétszázötvenedik évfordulóját. A Kodály Filharmonikusok is kiveszik részüket az ünneplésből, mert a nagy klasszikus mester valamennyi szimfóniáját megszólaltatják a szezon folyamán.

Beethoven IX. szimfóniája a zeneirodalom egészét tekintve is kiemelkedő alkotás. Különös értékét az is jelzi, hogy szerepel az UNESCO ?A világ emlékezete? programjának listáján is, mely az emberiség legbecsesebb szellemi örökségeit sorolja fel. A mű legszembeötlőbb tulajdonságai ? melyek megkülönböztetik a műfaj szinte valamennyi korábbi alkotásától ?, a terjedelme, tételrendje, illetve fináléjának újszerűsége.

Első tétele a nagy születés-zenék körébe tartozik, szinte egyetlen hangból, hangközből bontakozik ki a terjedelmes szonátaforma. Ezt szokatlan módon nem a lassú tétel, hanem egy szinte haláltánc jellegű Scherzo követi, melyben ? szintén úttörő módon ? a timpani játszik meghatározó szerepet. A harmadik, Adagio molto e cantabile rész az időtlen harmónia, a békesség és szeretet lenyűgöző szépségű megnyilvánulása. Az ?Örömóda? címen híressé lett zárótétel ikonikus dallamának két közvetlen előzménye is fellelhető Beethoven műveiben.
Ezek közül a c-moll Karfantázia az ismertebb, mely tulajdonképpen egy zongoraverseny tétel, nagyszabású zenekaros-kórusos fináléval. Ebben a műben azonban Beethoven ? 1795-ből való Gegenliebe című dalához hasonlóan ? még Gottfried August Bürger szövegét zenésíti meg. A IX. szimfóniát záró, Friedrich Schiller versét feldolgozó Örömóda a rondó és a variáció formai megoldásait elegyíti a költemény hangulati tartalmának megfelelően. Az egyes versszakok a szólóénekesek kvartettje és kórus között váltakozva szólalnak meg. Talán Szabolcsi Bence zenetörténész szavai érzékeltetik a legszebben a Beethoven mű jelentőségét: ?A IX. szimfónia kilép a zenélők közösségéből és invokálja az emberiséget; otthagyja a klasszikus formák évszázados világát, és valami példátlant kísérel meg ? szónoklat akar lenni, proklamáció és evangélium, mindenek megmozgatója.? (Balogh József)

Fotó: Máthé András