A nagyváradi püspöki palotában mutatták be Kormányos László Kegyelet és diplomácia ? középkori királyaink Váradon, 1077?1526 című új könyvét. Az új kötet a város múltjának meghatározó évszázadairól kínál fontos és érdekes olvasmányt, nem csak váradiaknak.
A Holnap Kulturális Egyesület gondozásában frissen megjelent kötetet a Festum Varadinum keretében, a nagyváradi püspöki palota dísztermében mutatták be pénteken este.
A vendégeket elsőként Lakatos Attila köszöntötte, aki örömét fejezte ki amiatt, hogy a püspöki palota egyre több rendezvénynek ad otthont. Elmondta, ezúttal egy nagyon fontos, bizonyos szempontból korszakalkotó könyvbemutatóra gyűltek össze. A szerzőről szólva úgy vélekedett, Kormányos Lászlóról azt a bravúrt hajtja végre, hogy miközben elhivatott pedagógus, elmélyült kutatói, történészi munkát is tud végezni. Véleménye szerint, a kötet alapmű, egyaránt számíthat a szakma érdeklődésére és a város múltja iránt érdeklődő olvasó figyelmére is, hiszen idegenvezetői munkája során tapasztalja, hogy a Váradra látogató turisták körében az egyik legérdekesebb téma a város középkori története.
A szerzővel a kötetet szerkesztő Szűcs László beszélgetett, aki azon meggyőződésének adott hangot: a püspöki palotánál méltóbb helyszínt nem is találhattak volna a bemutatóra, hiszen kiválóan illik a könyv hangulatához. Arra hívta fel a figyelmet: az utóbbi évek egyik legnagyobb magyar nyelvű könyves vállalkozása, a Nagyvárad Krónikája szerzője, Kormányos László új művében a teljesség igényével igyekszik bemutatni a Váradon tett magyar királyi látogatásokat, kronológiai sorrendben, alapos levéltári, múzeumi kutatások alapján, gazdag képmelléklettel. A mű a személyiségek, a látogatások célja és jelentősége mellett a város korabeli politikai, társadalmi, egyházi, kulturális szerepét is tárgyalja. “Egy nagy, 500 évet felölelő freskó, amelyen rengeteg fő- és mellékalak található, központjában pedig Várad, Váradnak a vára, mint helyszín jelenik meg” 0 mondta Szűcs László a kötetről.
Kormányos László arról számolt be, hogy a 83 uralkodói látogatást dokumentáló könyv körülbelül másfél évig készült, témáját előző kötete a Nagyvárad krónikája inspirálta. Azt is elmondta, a kiadvány bizonyos értelemben a pandémiának, illetve a bezártságnak a terméke.
Böcskei László megyés püspök elmondta, a könyvbbemutató alatt az a kérdés fogalmazódott meg benne, amikor elkészült ez a nagy munka, milyen üzenettel bocsátotta a szerző útjára? Szent Lászlóról ma is sokat beszélünk, és jó lenne tisztázni, mint jelent az ő kultusza a mai ember számára? Utalva Bunyitay Vince szavaira, azt tanácsolta: gondolkodjunk el azon, hogy Szent László sírjához senki sem érkezett üres kézzel.
Fotók: Csíki János