Karinthy, utánzás és mimikri. Miért népszerű és miért nyugtalanító a paródia? Ezt a kérdést járja körbe idén a Debreceni Irodalmi Napok november 4. és 6. között.
A Debreceni Irodalmi Napok fontos szerepet tölt be a város kulturális életében. Idén november 4. és 6. között rendezik meg a programot. A gazdag múlttal rendelkező rendezvény szervezői idén is a fesztiváljelleg erősítésére törekedtek, így az élő irodalom most is megjelenik a színházban, a tudomány és az ismeretterjesztés közegében, valamint az alkotókkal való személyes találkozás formájában. A fő téma az irodalmi paródia, vagyis az utánzás, a mimikri, a humort fakasztó ismétlés kérdése itthon és más nemzeteknél.
? Debrecenben mindig jelen volt az irodalom valamilyen formában. Gondoljunk csak a reformátorok tevékenységére, Csokonai Vitéz Mihály vagy Fazekas Mihály munkásságára, az itt tanuló írók, költők tevékenységére. Ezen a fesztiválon azonban nem csak az irodalom kap szerep, egy összművészeti fesztiválról beszélhetünk. Megjelenik a színházművészet, fotóművészet: ezek persze mind az irodalom köntösébe vannak bújtatva ? fogalmazott Komolay Szabolcs, a debreceni önkormányzat tanácsnoka az eseményt beharangozó sajtótájékoztatón.
Az Debreceni Irodalmi Napok szervezői több programot is szentelnek a nyáron elhunyt debreceni költő, Térey János emlékének. November 4-én, hétfőn 19 órától a Csokonai Színházban az Őszi hadjárat című színházi esttel, november 5-én, kedden pedig az Alföldi-díjasok estjén posztumusz díjjal emlékeznek meg a költőről.
? Minden évben olyan témát próbálunk választani, amely a szűkebb szakmai berkeken túl a szélesebb közönséget is érdekelheti. A paródia átjárja az életünket, sok helyen találkozunk vele. Azt szeretnénk tisztázni, hogy az irodalmi paródiának mik a jellegzetességei. Tanácskozásokat szentelünk a paródiának, lesznek tudományos előadások és kerekasztal-beszélgetések is ? mondta el Szirák Péter, az esemény kurátora.
A rendezvény a színházi előadás és díjátadó mellett helytörténeti sétával, a kortárs irodalomról szóló előadással, könyvbemutatóval, filmvetítéssel és közönségtalálkozóval várja az érdeklődőket.
? Igyekeztünk minél sokszínűbbé tenni az eseményt. Az irodalom mellett kapcsolódó társművészeti programokat is beválogattunk a repertoárba, így lesz színház-, film- és képzőművészet is ebben a három napban, de azért a hangsúly az irodalmon lesz ? hangsúlyozta Pogrányi Péter programszervező.
A Debreceni Irodalmi Napokkal kapcsolatban pályázatot is hirdet a Méliusz Juhász Péter Könyvtár Egy félig csókolt csóknak a tüze címmel. Olyan versillusztrációkat várnak, amelyeket Ady Endre nőkhöz, nőkről írott versei ihlettek. A pályázaton részt vehetnek középiskolás diákok, amatőr és hivatásos művészek is. A pályamunkák beérkezésének határideje: 2019. november 16.
Programok:
November 4. (hétfő)
9.30 óra: A Mester utca 4. előtt: A Mulandóság fia a Maradandóság városában. Helytörténeti séta Bécsiné Kléri Ágota vezetésével. Találkozóhely: Debrecen, Mester utca 4. A séta időtartama másfél óra. A részvétel ingyenes és regisztrációhoz kötött: helyismeret@meliusz.hu.
17.00 óra: Méliusz Juhász Péter Könyvtár, Központi Könyvtár, első emeleti kerengő: Poén a képen – humor a fotográfiában. A Debreceni Fotóklub kiállításának megnyitója. A kiállítást megnyitja: Vranyecz Artúr színművész.
19.00 óra: Csokonai Színház, Horváth Árpád Stúdiószínház: Őszi hadjárat – Színházi est Térey János emlékére. Az előadás után a színészekkel Korpa Tamás beszélget. Belépő: 600 Ft.
November 5. (kedd)
16.00 óra: Nagyerdei Víztorony: A paródia. Főreferátumok: Bényei Tamás ? A paródia viszonyai. Balogh Gergő ? Paródia, erőszak és szeretet.
17.00-17.15 óra Kávészünet.
17.15 óra: A paródia – panelbeszélgetés. Résztvevők: Balogh Gergő, Bényei Tamás és Reményi József Tamás. Moderál: Szirák Péter.
18.00-18.15 óra: Kávészünet
18.15 óra: Alföld-díjasok estje. Az Alföld-folyóirat szerkesztősége által odaítélt díjak átadása. Moderál: Szirák Péter és Herczeg Ákos; laudál: Lapis József, Áfra János és Fodor Péter. Közreműködik: Versánszky Ildikó.
November 6. (szerda)
15.00 óra: Debreceni Egyetem, főépület, Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézet, Könyvtár (303-as terem): Hogyan tanítsunk kortárs irodalmat? Vendégek: Balajthy Ágnes, a Debreceni Egyetem Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézet tanársegédje és Fenyő D. György, a budapesti Radnóti Gimnázium tanára. A beszélgetést Bodrogi Ferenc vezeti.
16.30 óra: Debreceni Egyetem, főépület, Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézet, Könyvtár (303-as terem): Éva születése ? Bódi Katalin kötetének bemutatója. A szerzővel Áfra János, a kötet szerkesztője beszélget.
November 9. (szombat)
17.30 óra. Apolló mozi: Ernelláék Farkaséknál – filmvetítés és közönségtalálkozó. A Debreceni Irodalmi Napok programsorozatához kapcsolódva az Apolló mozi vendégül látja Hajdu Szabolcs filmrendezőt. A filmvetítést közönségtalálkozó, beszélgetés követi. Helyfoglalás érkezési sorrendben a terem befogadóképességéig (74 fő). Helyszín: Apolló mozi, Soós Imre-terem (Debrecen, Miklós utca 1.) A vetítés 17.30 órakor kezdődik, a belépés díjtalan.
Fotó: Miskolczi János