Az egyetemmé váláskor az volt a kulcsgondolat és terv, hogy Legyen Egyetem! Én viszont úgy gondoltam, hogy ez most már semmiképpen sem elég, eljött az idő a továbblépésre, a szemléletváltásra. Ezért egyre inkább arra helyeztük a hangsúlyt, hogy Egyetem legyen! – mondta a Partiumi Keresztény Egyetem alapításától napjainkig megtett útjáról Pálfi József rektor, akit a nagyváradi felsőoktatási intézmény jövőbeni lehetőségeiről, a Debreceni Egyetemmel való egyre szorosabb együttműködéséről, és rektori munkájának személyes indíttatásairól is kérdeztünk.
denagy.hu: Rektor úr, ön már 1994-ben, a Partiumi Keresztény Egyetem elődjének, a Sulyok István Református Főiskolának is oktatója volt, 2002-2017 között pedig a PKE Alapítók Tanácsának tagja. Milyen állapotban volt az egyetem, amikor a vezetésére vállalkozott? Hogyan foglalná össze az alapításától addig megtett utat?
Valóban, 1994-1999 között a Partiumi Keresztény Egyetem jogelődjének, a Sulyok István Református Főiskolának voltam a lelkipásztora. Közben 1997-1999 között megszerveztem, és elláttam az Arany János Kollégium és bentlakás igazgatói tisztét is. Tanársegédként 1997-től kezdtem óraadóként bekapcsolódni az oktatásba. A PKE Alapítók Tanácsának pedig 2002-2017 között voltam a kurátora.
Véleményem szerint az Egyetem természetes módon jár a maga útját, mint minden olyan intézmény, amelyiknek végig kellett mennie mindazon, ami a születéssel, gyermek, kamasz és fiatalkorral együtt jár. Nem spórolhatott meg semmit, ami a felnövéssel és a fejlődéssel együtt járt. Fontos az, hogy amikor főiskolai múltat kellett maga mögött hagynia és szintet lépnie, akkor ezt meg is tette rögtön. Ugyanakkor az sem mellékes, hogy egy felsőoktatási intézmény életében közel harminc esztendő még nem nagy idő. Ezzel együtt korfeladatát és küldetését eddig is igyekezett lehetőségeihez és képességeihez mérten elvégezni.
Amikor nekem kellett a rektori feladatokat ellátnom, akkor azt megelőzően már két esztendővel korábban létre hívtam az egyetemi Reform Bizottságot. Nem tagadom, már az előtt érzékeltem olyan rendszerbeli működési zavarokat, amelyek változást sürgettek. Korabeli meglátásom szerint már akkor szükség volt olyan lépések megtételére, amelyeket az egyetem már nem nélkülözhetett, odázhatott tovább. Ezek anyagai mind megtalálhatók az egykori jegyzőkönyvekben, szenátusi határozatokban. Oktatási, tudományos, adminisztratív és pénzügyi-gazdasági reformokat gondoltam indokoltnak mihamarabb.
Rektori mandátumom kezdetén már pontosan láttam és tudtam, hogy mindenképpen szükség van a fenntartók mentő szándékú elkötelezettségére és támogatására, helyben pedig a kollégák lelkiismeretes, kitartó munkájára. Közös munkára, szerződésre vállalkoztunk ekkor, és talán nem túlzás, de egy lapra tettünk fel mindent, hiszen az volt a kérdés, hogy marad-e az egyetem Nagyváradon, vagy esetleg egy másfajta formában folytatja majd a működését. A Sapientia Alapítvány időben szállt be a PKE életébe, és amit annak az elnöke, Kató Béla püspök úr megígért, azt meg is tette maradéktalanul. Helyben pedig mi is megtettük azt, amit tennünk kellett és lehetett. A közös és következetes, kitartó munka pedig meghozta a gyümölcsét.
denagy.hu: A Partiumi Keresztény Egyetem 12 tagú rektorválasztó bizottsága, 2016-ban, mondhatni egyöntetűen választotta meg önt rektornak, mert úgy értékelte, hogy meggyőzőek voltak az egyetem akkori pénzügyi problémáinak megoldására tett javaslatai, az egyetem fejlődési irányára vonatkozó elképzelései. Milyen elképzelésekkel, tervekkel látott neki új feladatának?
Miként az előbbiekben is hangsúlyoztam, teljes körű, rendszerszintű (oktatási, tudományos, adminisztratív és pénzügyi-gazdasági) reformokat gondoltam indokoltnak mihamarabb. Az egyetemmé váláskor az volt a kulcsgondolat és terv, hogy Legyen Egyetem! Én viszont úgy gondoltam, hogy ez most már semmiképpen sem elég, eljött az idő a továbblépésre, a szemléletváltásra. Ezért egyre inkább arra helyeztük a hangsúlyt, hogy Egyetem legyen! Nemcsak egyszerűen szó vagy sorrendcserére gondoltam, hanem a konkrét tartalmi összefüggésekre. Sorban lehetne, kellene említenem az oktatási, a tudományos, a humánerőforrás, a pénzügyi és gazdasági, az infrastrukturális pászmák reformjait.
denagy.hu: Mit sikerült megvalósítani az akkori tervekből? Mi az, amire személy szerint is büszke?
Nos, ha dicsekszem, akkor csak az Úrban dicsekszem. Amit megvalósítottunk, azt közös erőfeszítéssel sikerült elérni: a fenntartó szándékával és tettrekészségével, a helybeli kollégák hozzáállásával, munkájával. Talán a legfontosabb folyamatban lévő feladat: egy új mentalitás meghonosítása az egyetemen. Ezt úgy fogalmazhatnám meg, hogy mindenki nőjön fel a feladatához, és ezt az egyetemet érezze sajátjának. Az egyetem népszerűségének növelése a nagyváradi, bihari, partiumi, erdélyi társadalomban.
Mindeközben Szervezeti és szerkezeti reformot hajtottuk végre. A korábbi megállapodásnak megfelelően intézményi jogharmonizációt igyekeztünk megvalósítani a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemmel. Pénzügyi-gazdasági szempontból mínuszainkat ledolgoztuk, így a PKE-nek ma már nincs tartozása. Mindeközben jelentős infrastrukturális fejlesztéseket (megvásároltuk a Királyhágómelléki Református Egyházkerület korábbi székházát, felépült és átadtuk az Egyetem új épületét, jelentős támogatást nyertünk professzori lakásvásárlásra) eszközöltünk. Így a PKE, történetében először elindulhatott a kampuszosodás útján. Az elmúlt hónapokban történt meg az egyetemek öt évenként esedékes intézményi akkreditációja.
denagy.hu: Idei tanévzáró beszédében azt mondta, az egyetem teljes körű minőségbiztosítási ellenőrzése a PKE menedzsmentjének, és általában az egyetem működésére nézve is fontos visszajelzéssel szolgált, mind az egyetem erősségeivel, mind gyengeségeivel kapcsolatban. Melyek a PKE erősségei és gyengeségei?
Intézményünkre közösségi egyetemként tekintünk. Hiszünk abban, hogy az összetartozás erősítése, a közvetlen tanár-diák kapcsolat és együttműködés nemcsak közösségformáló hatású, hanem egyben elősegítheti a minőségi oktatás és tudományos/művészeti kutatás hatékonyságát. A fenntarthatóság keretei között, a kisebb létszámú csoportok, szakmai műhelyek, megfelelő mentori tevékenység mellett igen eredményes fejlődést tesznek lehetővé, amint az meg is látszik diákjaink ? egyre sokasodó ? kiváló hazai és nemzetközi teljesítményén.
Méretéből adódóan egyetemünk könnyebben és rugalmasabban tud reagálni a gyorsan változó világ kihívásaira. Ez ugyanakkor fokozott adminisztratív terheket is ró a kollégákra, így erősítenünk kell a szervezettséget és a hatékony feladatmegosztást.
Kétségtelen eredményként tekinthetünk az elmúlt években megvalósult és jelenleg is folyamatban lévő infrastrukturális fejlesztésekre, melynek következtében egyetemünk, nemcsak szépül, hanem egyre korszerűbb oktatási, kutatási, lakhatási feltételeket tud biztosítani oktatók és diákok számára.
Gyengeségnek ugyan nem nevezném, de kétségtelen tény az, hogy egy szélesebb skálán mozgó szakkínálattal több alternatívát tudnánk nyújtani az egyetemünk iránt érdeklődő fiatalok számára. Ebben viszont nem egyedül döntünk, hanem a Kárpát-medencei felsőoktatási stratégiával összhangban, amely mindnyájunkra vonatkozó játékszabályokat határoz meg. Másfelől pedig, ha több hallgató lenne az egyes szakokon, az mindenképpen üdvös lenne. A kevésbé ígéretes demográfiai mutatók, vagy a partiumi középiskolások, magyarországi iskolákba történő nagyobb arányú átjelentkezése sajnos nem a mi malmunkra hajtják a vizet.
denagy.hu: Megemlítette, hogy a minőségbiztosítási ellenőrzését végző bizottság valamennyi tagja úgy ítélte meg: az egyetem több hallgatóra érdemes, és bátorították az intézményt arra, hogy értékeit még hatékonyabban tárja a nagy nyilvánosság elé. Milyen lehetőségeket lát a PKE vonzerejének növelésére?
Elsősorban új, piacképes szakok indítását vettük tervbe, amelyekkel az itthon maradást és a szülőföldön való boldogulást segíthetjük elsősorban. Számunkra is fontos, hogy végzett hallgatóink könnyebben el tudjanak helyezkedni a hazai munkaerő piacon. A közelmúltban kötöttük meg a szerződést a Debreceni Egyetemmel két új alapképzés (Vidékfejlesztési agrármérnöki és Gépészmérnöki) beindításáról az első két esztendőben kihelyezett formában, azt követően, amennyiben működőképesek lesznek, akkor saját képzésként is fogjuk tudni működtetni. Az említett szakok reményeink szerint a 2020-2021-es tanévtől indulnak be. A további építkezés kategóriájába tartozik egy korszerű Magánének szak beindítása is, az előbb említett tanév kezdetén. Ám a közeljövőben tervezzük megszervezni az Informatika alapképzésünket is.
denagy.hu: A PKE és a Debreceni Egyetem között, 2005-ben létrejött együttműködési megállapodás a felsőoktatás több területére is kiterjed. Hogyan sikerült ezt a megállapodást tartalommal megtölteni?
A Debreceni Egyetemnek első perctől kezdve hálával tartozunk, hiszen amiben csak lehetett és tehette, számtalanszor állt egyetemünk ügyei mellé. Szoros együttműködésünknek volt köszönhető az, hogy nem egy szakot sikerült talpra állítani, vagy éppen oktatóikkal segítették egyes szakjaink felépítését, működtetését, akkreditációját. Természetesen többször kötöttünk különböző típusú együttműködési szerződést az elmúlt évtizedek során.
denagy.hu: 2009-ben a debreceni Kölcsey Ferenc Református Tanítóképzővel is együttműködési megállapodást kötött a PKE. Hogyan alakult a két intézmény együttműködése az azóta eltelt tíz évben?
Az említett Főiskola mind a szervezésében, mind az oktatásban nagy segítségünkre volt abban az időszakban, amikor erre nagy szükségünk volt (pl. Nanszákné Cserfalvi Ilona igazgatónő hetente járt hozzánk oktatni) és nagy szakmai tudást hoztak és adtak át hallhatóinknak. A Kölcsey Ferenc Református Tanítóképző ismereteim szerint mára már szerves részévé vált a Debreceni Református Hittudományi Egyetemnek. Így a jó együttműködés folytonossága megmaradt.
A Tanítóképző szakunk azonban már egy teljesen új kezdeményezés és történet. Örömmel hangsúlyozhatom, hogy ez egyike a legjobban működő, akkreditált szakjainknak.
denagy.hu: Nagyon friss hír, hogy a Szegedi Tudományegyetemmel is intézményesítették a kapcsolatot. Miben működnek együtt?
A PKE-nak nagyon sok egyetemmel van működő kapcsolata. Legutóbb valóban a Szegedi Egyetemmel is bővítettük a kapcsolati hálót. Ez esetben a PKE Gazdaság és Társadalomtudományi kara kötött együttműködési megállapodást a Szegedi Egyetem Egészségtudományi és Szociális képzési karával, melynek keretében nemzetközi képzési modulokat fognak kidolgozni. Közös kutatásokat terveznek, illetve hosszabb távon, egy másik határon túli magyar egyetem bevonásával, háromoldalú stratégiai együttműködést szeretnének kialakítani. Közben tervezik a már elindult Makovecz-program aktivizálását, illetve magas létszámú hallgatói és oktatói rendszeres mobilitást.
denagy.hu: A Debreceni Egyetem mezőgazdasági mérnöki kihelyezett képzése a Partiumi Keresztény Egyetemen egy komoly lehetőség a partiumi fiatalok számára. Ugyanakkor a PKE is tudna olyasmit nyújtani a debreceni és a magyarországi határ menti fiataloknak, amit ők helyben nem tudnak elérni. Ilyen a képzőművészet-grafika szak, ahol nemzetközi hírű oktatók tanítanak. Hogyan értékeli ezeket a lehetőségeket?
Így van, a Debreceni Egyetem már régóta működtet kihelyezett agrármérnöki szakot Nagyváradon. A most tervezett szak egy teljesen új képzés lesz, amely a Vidékfejlesztési agrármérnöki szak megnevezést viseli. Ezt (és a Gépészmérnöki szakot) kezdetben kihelyezett képzési formában indítjuk, de 2-3 éven belül közös, pontosabban saját szakként szeretnénk működtetni. Így hazai diplomát is adhatunk hallgatóink kezébe.
Természetesen egyetemünkön több olyan szak is létezik, amelyeket az anyaországi hallgatók is választhatnak. Ilyen például az említett Képzőművészet-grafika szak is.
denagy.hu: Az elmúlt évek alatt nem csak intézmények között jött létre együttműködés a két város között, hanem szoros kapcsolatok is kötődtek, mint például a Kossuth-díjas Berkesi Sándorral, a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karának docensével, akit a PKE 2005-ben Pro Universitate Partium Díjjal tüntetett ki. Hogyan nyilvánul meg az emberi kapcsolatok szintjén a két város összetartozása?
Debrecen és Nagyvárad között több évszázados kapcsolat volt, van és szerintem lesz is oktatási téren minden időben. Ám az intézményesített kapcsolatok mögött mindig konkrét, elkötelezett személyek és egyéniségek munkálták az összetartozást. Nagyon sok kiváló embert lehetne és kellene itt felsorolnom, de mivel a kérdés egy emberre vonatkozott, így róla ejtsünk szót. Berkesi Sándor ?tanár úr?, Nagyváradon közel húsz esztendőn keresztül fejtette ki áldásos munkáját, és mivel nemrég ment nyugdíjba, mi méltónak találtuk arra, hogy elsőként őt részesítsük a Partiumi Keresztény Egyetemért-díjban. Itt jegyzem meg, hogy idén szerveztük meg először az Egyetem-napja rendezvényünket, melynek során egyebek mellett első ízben tüntettünk ki egykori és jelenlegi kollégákat, a Szenátus által megalapított díjakkal (Partiumi Keresztény Egyetemért Díj, Partiumi Keresztény Egyetem Tiszteletbeli Professzora Díj, Partiumi Keresztény Egyetem Kiváló Oktatója Díj).
denagy.hu: Nemrég kezdődött meg a felvételi időszak, mit üzen azoknak a fiataloknak, akik a Partiumi Keresztény Egyetemet választják a továbbtanuláshoz?
Tanulj tovább magyarul Nagyváradon! Nem csak én mondom ezt, hanem egyre többen elismerően nyilatkoznak dinamikusan fejlődő egyetemünkről. Sokat tettünk és teszünk azért folyamatosan, hogy intézményünk minőségi átalakulása, korszerűsödése egyre több fiatal számára jelentsen vonzerőt, hívó szót. Hiszünk abban, hogy valamennyi, a minőségi oktatás iránt érdeklődő, esetenként külföldi tanulmányokra vágyó diák számára kiváló alternatívát tudunk nyújtani, mégpedig itthon, anyanyelven, és reményeink szerint legalább olyan színvonalon. Nem utolsó sorban a hazai továbbtanulásnak meghatározó szerepe lehet abban, hogy fiataljaink itthon maradjanak, szülőföldjükön boldoguljanak.
További kétségtelen vonzerőt jelenthet továbbá a fiatal, nyitott és felkészült oktatói állományunk, ahogyan a bővülő és korszerűbb infrastruktúránk, amelynek köszönhetően itt, Nagyvárad szívében egy igazi egyetemi campus kezd formát ölteni, mindannyiunk büszkeségére.
denagy.hu: Jövőre jár le a rektori mandátuma, milyen tervekkel készül a következő négy évre?
Olyan tervekkel, amelyek mentén folytatni tudom, tudjuk az elkezdett munkát minden téren. Úgy gondolom, hogy egy intézmény életében mindig szükség van újabb és újabb (szervezeti, szerkezeti) megújulásra, szemléletváltásra, másfelől pedig új, korszerű és hasznos képzések beindítására, korszerű fejlesztésekre, a különböző szakjainkon történő angol nyelvű képzés megkezdésére. Folyamatosan keressük a kapcsolatot más egyetemekkel, a társadalom minden olyan szegmensével, ahol csak együtt tudunk működni (elsősorban) partiumi (magyar) társadalmunkkal, annak jobb jövője érdekében.
Kiemelt kép: Pálfi József rektor beszédet mond az egyetem tanévzáró ünnepségén. Fotó: partium.ro
Belső kép: Pálfi József a Debrecen i Egyetemen, július 12-én, amikor bejelentették, hogy a DE újabb kihelyezett képzéseket indít Nagyváradon. Fotó: unideb.hu