Október 9-én, a Romániai Holokauszt Áldozatainak Emléknapján, a kis ortodox zsinagógában a holokauszt áldozataira és a zsidók megmentőire emlékeztek, és felavatták az amerikai és helyi önkormányzati támogatással felújított épületet.
Az ünnepségen Felix Koppelmann, a nagyváradi zsidó hitközség vezetője, beszédében megköszönte Mark Gitensteinnek az Egyesült Államok nagykövetének, hogy közbenjárására a követség 130 ezer dollár értékű támogatást nyújtott az utóbbi évtizedekben teljesen lepusztult épület felújítására. Majd Ilie Bolojan nagyváradi polgármesternek is, akinek a kezdeményezésére a nagyváradi önkormányzat a teljes felújításhoz szükséges pénzt biztosította.
A hitközség vezetője, a Holokauszt borzalmaira emlékezve, arra is felhívta a figyelmet, hogy azokban az időkben nagyon sok más vallású nagyváradi ember, élete kockáztatásával mentette a zsidókat, ezért az áldozatok mellett az ima értük is szól.
A városi önkormányzat részéről Dacian Palladi városmenedzser is részt vett az eseményen, szerinte szükség van arra, hogy megismerjük, felvállaljuk és tiszteljük történelmünket azért, hogy soha ne történhessen olyan hasonló tragédia, ami a zsidókkal történt. Kiemelte, hogy a második világháború előtt a 30 ezres zsidó közösség meghatározta az akkor 90 ezres lakosú Nagyvárad történetét.
A további felszólalók részéről elhangzott még, hogy a zsinagóga közelében lévő református- és ortodox templom egy különleges kulturális és vallási teret alkot, amit az elődök a normalitás jegyében hoztak létre. A továbbiakban a zsidó hitközség és a városi önkormányzat múzeumot működtet az épületben, amely decembertől kezdve fogadja látogatóit.
Az ünnepség megható pillanata volt, amikor Blum Zoltán holokauszt túlélő hat gyertyát gyújtott a vészkorszakban elpusztult hatmillió zsidó emlékére. Az ünnepi beszédeket pedig Nagyvárad főrabbija, Shraya Kay imája zárta.
Fotók: denagy.hu, oradea.ro