Bár június 26-án, Ákos fergeteges koncertjével véget ért a 10. Szent László Napok egyhetes programsorozata, a kulturális fesztivál egy-egy kiállítása, vagy éppen a nagyváradi vár udvarán homokból elővarázsolt városalapító királyunk alakja még egy ideig velünk marad, és segít felidézni a legszebb pillanatokat.
A Szent László Napok alkalmával Monostori Ferenc, csepeli homokszobrász művész ? aki egyébként először alkotott Erdélyben ? keze munkája által megéledt városalapító királyunk alakja a nagyváradi várban. A 2,5 méteres alkotás várhatóan a tél beálltáig fogadja a nagyváradi várba betérőket.
A fesztivál nyitónapján, június 20-án nyílt meg a Tibor Ernő Galériában Toró József, Debrecenben élő képzőművész tárlata. A Hazatérés címet viselő kiállítás vernisszázsára nagyon sokan eljöttek, hiszen a művész egykor itt élt és alkotott, a Tibor Ernő festő nevét viselő független alkotói csoport egyik alapítója, több éven át művészeti vezetője is volt. Akik szeretnék megnézni a kiállítást, július 4-ig még megtehetik.
A Partiumi Keresztény Egyetem Művészeti Tanszéke által a Szent László Napokkal partnerségben meghirdetett Publicritic nemzetközi kritikai pályázat győzteseinek alkotásait ?poszter kategóriában 34 alkotás került beválogatásra, GIF kategóriában pedig 26 ? június végéig lehet megtekinteni a nagyváradi busz- és villamosmegállók hirdetőfelületein. A GIF-ek megjelenítéséhez le kell tölteni az Artivive telefonos applikációt, amelynek segítségével a telefon kameráján keresztül szkennelhetők a statikus állóképek, illetve a katalógusban találhatóak is. A munkák kereséséhez egy kis segítséggel is szolgálnak a www.publicritic.com weboldalon, ahol a Critiques fül alatt megtalálhatóak a kiállított munkák koordinátái. A kiállítás anyaga elérhető online formában a Publicritic honlapján, illetve közösségi oldalain.
Az Euro Foto Art Nemzetközi Egyesület közreműködésével három fotótárlat is nyílt a Szent László Napok ideje alatt.
Bereki Anikó budapesti fotóművész Az én Balatonom a mi Balatonunk című egyéni kiállítása a Balaton négy évszakának csodálatos hangulatát mutatja be az egyéni tárlat különleges művészfotókon keresztül. A tárlat július 5-ig látogatható a nagyváradi vár, Vilidár István Galériájában (Fejedelmi palota ? C épület, 1. emelet). Debrecen városa számos programmal volt jelen az idei fesztiválon is, a 90 éves Debreceni Fotóklub egykori és jelenlegi tagjainak a fotóiból összeállított kiállítás példázza a debreceni fotográfia meghatározó szerepét a magyar fotótörténet életében. A tárlat július 10-ig látogatható a nagyváradi vár, Euro Foto Art Galéria ? Románia FIAP Kiállítási Központjában. Az Euro Foto Art Nemzetközi Egyesület és Sola Fide Keresztyén Kulturális Csoport, valamint a Bihar Megyei Műemlékvédelmi Hivatal társszervezésében a Cion neológ zsinagógában nyílt meg Mióta elvesztettünk téged? címmel Nagy Károly Zsolt sárospataki kulturális antropológus, fotográfus, református lelkész kiállítása a Salgótarjáni utcai zsidó temető képeiből. A tárlat július 14-ig még megtekinthető.
A Szent László Napok szervezői tíz évvel ezelőtti indulásukkor a határokon átnyúló nemzetegyesítést, a magyar-magyar kapcsolatok erősítését tűzték ki célul. Ennek jegyében nyílt meg Szalai Attila vajdasági karikaturista kiállítása a Tiltott Csíki Sörözőben ((Zöldfa/V. Alecsandri utca 13.). Szalai Attila 1964-ben született Szabadkán. Az Újvidéki Egyetem Mezőgazdasági Karának öntözőmérnöki szakán diplomázott 1989-ben. 1995 óta hivatásszerűen foglalkozik karikatúrarajzolással. Több tucat önálló és közös kiállítása volt, számos hazai és nemzetközi elismerésben részesült. 2003-ban jelent meg a Balkáni kaleidoszkóp, 2016-ban a Sport, Művészet és Rock and Roll karikatúrakötete. Több könyvben illusztrátorként működött közre. Megközelítőleg 5000 rajza jelent meg nyomtatásban (Hét Nap, Magyar Szó, Mézeskalács, Hrvatska riječ, Nemzeti Sport, Népsport). A világhálón a Manchester Evening News és a dubaji Sport 360 is közölte rajzait. A tárlat július 1-ig várja a sörözőbe betérőket.
A Szent László Napok keretében, a Partiumi Színházi Gyűjtemény termében Az ezerarcú CSEKE SÁNDOR címmel bemutatták a gyűjtemény új múzeumi anyagát. Az eseményen jelen volt az adományozó Cseke Péter, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, rendező, a kecskeméti Katona József Nemzeti Színház igazgatója. A Partiumi Színházi Gyűjtemény Nagyváradon, a Pavel utca 10. szám alatt található. Bővebb információk, bejelentkezés: https://www.kiss-studio-szinhaz.ro
A Quadro Galéria Kolozsvár, a Nagyváradi Városszépítő Egyesület és a Szent László Egyesület közös szervezésében különleges tárlat nyílt meg a fesztivál ideje alatt a Városi Múzeum második emeletén. A Modernista művészet Nagyváradon című kiállítás mintegy hatvan, ritkán látható műalkotást mutat be a Körösvidéki Múzeum gyűjteményéből és több privát kollekcióból. ?Habár Nagyvárad két világháború közötti művészeti örökségéről meglehetősen sokat tudunk, a korszakról alkotott világos és árnyalt képpel még mindig adósok vagyunk. Kiállításunk ennek a nagyobb léptékű képnek a megrajzolásához szeretne hozzájárulni, illetve újabb perspektívákat kíván nyitni a korszak értelmezésében ? fogalmazta meg a tárlat két kurátora, Székely Sebestyén György és Zuh Deodáth. A tárlat egészen szeptember 30-ig várja a látogatókat.
Fotók: Szent László Napok, valamint Farkas László. Kiemelt kép: Érmelléki Gazdák Egyesülete