ARTNUVEAU2 ? Vegyen részt a nemzetközi felmérésben!

Nagyvárad a projektgazdája A Duna menti régió kulturális identitásának erősítése a közös szecessziós örökség segítségével elnevezésű projektnek. A Transznacionális Duna Együttműködési Program keretében támogatást nyert európai uniós programhoz Románia mellett Magyarország, Szlovákia, Ausztria, Szlovénia, Horvátország és Szerbia is csatlakozott. Az ARTNUVEAU2 projekt része az a nemzetközi felmérés, melynek eredményeit arra használják majd fel, hogy minél hatékonyabban népszerűsíthessék az európai épített örökség ismertebb és még felfedezésre váró remekműveit, illetve az ezeket bemutató múzeumokat. A kérdőív román és magyar nyelven is megtalálható, kitölthető.

Magyar nyelvű kérdőív ITT érhető el, a román nyelvű pedig ITT.

A 2020-ban indult és 2022-ig tartó ARTNUVEAU2  egy korábbi, 2017?2019 közötti Art Nouveau program folytatása, amely a szecessziós örökségre hívja fel a figyelmet, azok megőrzését, valamint népszerűsítését célozza szakemberek bevonásával, figyelmet fordítva az idegenforgalomra is. Az előző projektnek ugyancsak Nagyvárad volt a projektgazdája.

Ebben a projektben a kiszélesített partnerség jelentős eredményeket ért el a transznacionális szakmai együttműködésben a szecesszió területén. A projekt további kihívásokat is felfedett, amelyekkel a közös szecessziós kulturális örökséggel rendelkező közösségek néznek szembe.

A szecesszió kétségtelenül a történelem és a mindennapi élet része a Duna menti régió (DR) városaiban, és remélhetőleg a jövőjük szerves része is lesz. A szecesszió hozzájárult a régió kulturális identitásának kialakulásához, kohéziós erőként használható számos közösség összehozásában. A különböző szecesszió-képek meghatározták a városi élet számos aspektusát a múltban, a jelen és a jövő városai számára pedig új irányelvek kialakítására alkalmasak. A szecessziós művek lélegzetelállító ragyogásban, szépségben és tökéletes művészi kivitelben bővelkednek, ezzel tehetik a régiót egyedülállóvá és még vonzóbbá a turisták számára.

Az ARTNUVEAU2 vállalja, hogy felelősséggel és fenntarthatóan használja a szecesszió kulturális örökségét a DR kulturális identitásának erősítésére és gazdasági növekedésének ösztönzésére. Ahhoz, hogy ebben sikeres legyen, a partnerség ? oktatási tevékenységeken keresztül ? növeli a nagyközönség tudását a szecesszióról, arra ösztönözve a nyilvánosságot, hogy tisztelje, méltányolja, megóvja és méltóbban gondját viselje a szecessziós örökségnek.

Továbbá, a projekt hozzájárul a szecesszióra szakosodott szakmai közösség kialakításához a Duna Régióban, illetve az intézményi kereteket is erősíti, amelyek így jobban tudják óvni, irányítani és népszerűsíteni a szecessziót. Ez pedig növeli a szecessziós örökség elismertségét a helyi lakosok körében, valamint fokozza annak turisztikai vonzerejét.

Partnerek: Nagyváradi Városi Múzeum ? Kulturális Központ, Románia (vezető partner); Nemzeti Örökség Intézete, Románia; Iparművészeti Múzeum, Magyarország; MAK (Iparművészeti Múzeum, Bécs), Ausztria; Iparművészeti Múzeum, Horvátország; Szlovák Műszaki Egyetem Pozsony, Szlovákia; Kodolányi János Egyetem, Magyarország; Köztársasági Műemlékvédelmi Intézet, Szerbia; Reseau Art Nouveau Network, Belgium; Közberuházási, Fejlesztési és Közigazgatási Minisztérium, Románia; Ljubljanai Egyetem, Szlovénia; Kulturális Minisztérium, Szerbia; Osztrák Szövetségi Kancellária ? Művészeti és Kulturális Minisztérium, Ausztria; Osztrák Nemzeti Turisztikai Iroda, Ausztria; Osztrák Idegenvezetők Szövetsége, Ausztria; Horvát Kulturális Minisztérium, Horvátország; Zágrábi Idegenvezetők Szövetsége, Horvátország; Metropolitan Intézet Pozsony, Szlovákia

Fotó: A szecesszió múzeumának egyik belső tere Nagyváradon