Budapest után elsőként Nagyváradon mutatták be a centenáriumi évet záró Ady-díszalbumot

Ady Endre halálának centenáriumi éve záró akkordjaként idén januárban jelent meg az a gazdagon illusztrált díszalbum, mely az Országos Széchényi Könyvtár tulajdonában lévő páratlan Ady-relikviákat, egy a maga egészében forrásértékkel bíró dokumentum-együttest tárt a nagyközönség elé. A kötetet, a Törzsasztal Plusz sorozat keretében, annak egyik szerkesztője, Boka László mutatta be Nagyváradon, március 7-én. Az ismert irodalomtörténésszel Szűcs László beszélgetett.

Ady Endre halálának centenáriumi éve záróakkordjaként idén januárjában jelent meg az a gazdagon illusztrált díszalbum, mely az Országos Széchényi Könyvtár tulajdonában lévő páratlan Ady-relikviákat, egy a maga egészében forrásértékkel bíró dokumentum-együttest tár a nagyközönség elé. Az OSZK és az MMA Kiadó támogatásával megjelent kötet egy új aspektusból, Ady valós, ?zikai utazásai, hosszú hónapokra, sőt évekre rúgó útraválásai, ezekkel párhuzamosan pedig állandósuló otthontalansága felől közelít az életműhöz, az ő belső útkereséseit, kételyeit, magányosságát, félelmeit is bemutatja, mintegy kiegészítve, újrapozícionálva az eddig ismert kanonikus Ady-képünket.

A kötet autográf versek, fotók, levelek, a költő kéziratos önéletrajza, első kiadások dedikációi mentén, részben tárgyi hagyatékok kapcsán olyan helyeket és helyszíneket idéz fel, amelyekhez Ady életútja kapcsolódik, illetve a belső vívódásoknak és az identitásformálódásnak a jelentős csomópontjai, miközben az egész életművet átható utazásmotívumok költészettörténeti jelentőségét is feltárja.

A kötetet Boka László és Rózsafalvi Zsuzsanna szerkesztette, kettejük egy-egy keretező tanulmánya is olvasható az unikális, több száz oldalnyi képanyag mellett.

A Magyar Kultúra Napjára megjelent díszalbumot Budapest után elsőként Nagyváradon mutatták be, egy vetítéssel egybekötött kerekasztal-beszélgetésen.

A Sonnenfeld Palotában, a Szigligeti Stúdió termében megtartott eseményen a kötet (és a kapcsolódó OSZK-ban március 20-ig látható kiállítás) összeállítójával, annak ötletgazdájával, Dr. Boka László egyetemi docenssel, József Attila-díjas irodalomtörténésszel, a magyar nemzeti könyvtár tudományos igazgatójával Szűcs László beszélgetett. 

Fotó: Bihari Margit