A Debreceni Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem, a Szegedi Tudományegyetem és a Semmelweis Egyetem közlése szerint sem az orvos- és egészségtudományi egyetemek vezetőinek, sem a fenntartató minisztériumnak nem szándéka egy közös orvosegyetem létrehozása.
A négy egyetem közös közleménye szerint, amelyet az SE juttatott el kedden az MTI-hez, a magyar orvos- és egészségtudományi egyetemek – Debreceni Egyetem, Pécsi Tudományegyetem, Semmelweis Egyetem, Szegedi Tudományegyetem – a felsőoktatás, kutatás, betegellátás vezető, “nemzetközi szinten is legelismertebb, kiemelt intézményei”, amelyek “igen nagy bizalmat élveznek a magyar lakosság részéről is”.
Közölték: visszautasítanak minden olyan álhírt, amely a négy orvos- és egészségtudományi egyetem “járványügyi veszélyhelyzetben is megmutatkozó példás együttműködését és az elért sikerek kulcsát jelentő oktatás-kutatás-betegellátás egységét megbontja”.
Hangsúlyozták, hogy sem az orvos-, egészségtudományi egyetemek vezetésének, sem a fenntartató minisztériumnak nem szándéka egy közös orvosegyetem létrehozása.
Ezzel szemben céljuk a jelenlegi struktúra megtartása mellett a klinikák “mint tudományos és oktatási gyakorlóterek” további fejlesztése – közölték.
Tájékoztatásuk szerint a magyar orvosképzés és az ahhoz kapcsolódó kutatás, a “kiemelkedő színvonalú klinikai betegellátás” sikerének alapja az orvos- és egészségtudományi egyetemek hármas egységének megtartása.
Múlt héten a szeged.hu írt arról, információik szerint szétverés előtt áll a Szegedi Tudományegyetem, az egészségügyi karokat elvehetik az intézménytől. A portál szerint Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora szeretne létrehozni egy nemzeti orvosegyetemet. A cikk alapjául a szegedi egyetem vezetőségének július 22-én kiadott állásfoglalása szolgált, amelyben leszögezték: az oktatási, kutatási, társadalmi és nemzeti célok eléréséhez alapfeltételnek tekintik az egyetem jelenlegi szervezeti egységének megőrzését.
Illusztráció: aok.unideb.hu/