Csaknem 18 ezer négyzetméteren újul meg a közterület a debreceni belvárosban

Október 22-én elkezdődött a debreceni belváros közterületeinek megújítása. A munkálatok befejeztével jelentősen átalakul a Vármegyeháza, a Holló János, a Szent Anna és a Batthyány utca, a Jászai Mari, a Déri és a Kálvin tér környéke is.

Az Új Főnix Terv Zöld város programjában 11 városrészben korszerűsítenek parkokat, játszótereket, sportpályákat. Az a célunk, hogy a köztereken tiszta és szép területeket hozzunk létre – jelentette be sajtótájékoztatón Papp László polgármester és Hetei József, a városrész önkormányzati képviselője.

A projekt keretében a Mester utca – Hunyadi utca – Rákóczi utca – Burgundia utca – Klaipeda utca – Sumen utca – Wesselényi utca – Petőfi tér – Erzsébet utca – Antall József utca /nyugati kiskörút/ – Tisza István utca /nyugati kiskörút/ által határolt területen valósulnak meg fejlesztések összesen 1. 775 milliárd forintos uniós támogatás mellett.

A belvárosi fejlesztés három részből áll:

  1. a belvárosi zöldterületek korszerűsítése,
  2. a Dósa nádor tér és a Csapó utca átépítése,
  3. a Sas utcai mélygarázs megépítése.

A három elem közül most az első kezdődik el. A Dósa nádor tér és a Csapó utca átépítésével kapcsolatosan rendelkezünk nyertes kivitelezővel, jelenleg a Közbeszerzési Felügyeleti Főosztályon van a szerződés. A mélygarázs pedig a tervezési fázisban van.

A belvárosi zöldterületek korszerűsítése keretében 18 ?akcióterületen? indul el a munka 2019 októberében.

Vármegyeháza utca – Holló János utca és környéke:

A Vármegyeháza utcán a házak közötti parkokban kitisztított, nyitott fás-cserjés, árnyas ligeteket alakítanak ki, 13 padot, 24 széket, 7 asztalt, hulladékgyűjtőket (kutyaürüléktárolót is), és kerékpártámaszt telepítenek. A járdát térkővel újítják meg, az útburkolat pedig új kopóréteget kap. Az útra merőleges parkolókat párhuzamossá alakítják és újakat alakítanak ki, hogy összességében ne csökkenjen a megállóhelyek száma.

Jászai Mari tér és környéke:

A következő nagy terület a Jászai Mari utca és környéke, ahol a cél egy használható, átlátható minőségi zöldfelület létrehozása. Ehhez fontos lépésként a játszótér kibővítése, a növényállomány megújítása, burkolatok javítása és utcabútorok kihelyezése tervezett.

Szent Anna utca környéke:

Szent Anna utcai művészkert: A terv célja, hogy a kert jelenlegi kialakítását megtartva bővítsék annak funkcióit, közösségi célokat szolgáló kis park-tér együttes létrehozásával, amely alkalmas szabadtéri művészeti események kiszolgálására. Ahhoz, hogy a tervezett Művészkert megjelenése egységessé váljon, fontos a meglévő környezeti minőség javítása is.

Batthyány utca és a B24 Galéria:

A Batthyány utcán 3 nagy dézsás lombos fa kerül elhelyezésre a sétálóutca északi végére, a már megszokott gyalogos és gépjármű forgalmi rend figyelembevételével.

A B24 Galériában az elsődleges cél, hogy a külső terület a galéria kiállításainak, tematikus programjainak, használható és egységes, modern arculatú helyszíneként szolgáljon. A feltárás kis mértékben megváltozik, megszűnik a gépkocsiforgalom az északi telekhatárnál. A belső udvar eddig jellegtelen és parkolóként használt keleti, magasabban fekvő része pihenőkertté válik. Itt megtarthatók a szabadban lévő kiállítások, vetítések és kisebb koncertek, vagy épp performanszok.

A szintkülönbség miatt lépcsőt alakítanak, mely a tér rendszeréhez illeszkedő tereplépcsőként valósul meg. A belső udvar Batthyány utcához kapcsolódó része, továbbra is gyülekező helyként szolgál, a kiállítás megnyitók helye, melynek meghatározó dísze marad a tér közepén álló vadgesztenyefa. Az udvar öreg vadgesztenye fája köré egyedi gyártású látszóbeton ülőtámfal kerül.

Déri tér és környéke:

A Déri téren a gépkocsiforgalom átszervezésével, csökkentésével új terület válik szabaddá a gyalogosok számára, mely városi léptékű, könnyen determinálható kapcsolatot teremt a postaátjáró és a Baltazár Dezső tér között. A Zenepavilon épülete látványban és megközelíthetőségében is kiemelt helyzetbe kerül, egy egységbe kapcsolódva a múzeummal. A Déri tér észak-déli irányú utcáin azok aszfalt burkolatának kiselemes térkőre cseréjével és a parkolás megszüntetésével, a szegélyvonalak megtartásával egy korlátozott gépjármű forgalommal közös gyalogos sétány alakul.

Kálvin tér:

A Kálvin téren elsődleges szempont volt a gyalogos közlekedés rendezése, az intenzív gyalogos forgalom kiszolgálása a nagy forgalmú közlekedő terek bővítésével, a parkolósávtól vezető áttaposások megszüntetése járdalapok fektetésével.

A bejárati lépcső mellett új kerékpártárolók kerülnek kihelyezésre.

A Polgármesteri Hivatal előtti kiszélesedő tér központjában egy leülésre alkalmas fadekk burkolatú pihenőtér készül, amely a városháza fogadóterévé és találkozási ponttá is válhat egyben.

 

Illusztráció: A Déri tér látványterve