Debrecen az első díszvendége a Magyar Zene Házának ? Kicsit Nagyváradot is magukkal viszik

Sokoldalú és színvonalas programsorozattal mutatja be Debrecen zenei életének aktuális keresztmetszetét a cívisváros a Magyar Zene Háza meghívására Budapesten május 17. és június 11. között.

A Magyar Zene Háza számos sorozata közül ezzel a bő háromhetes eseménysorral debütál a magyar városok zenei életét bemutató, Városkapu elnevezésű programszéria. A Városkapu: Debrecen arra vállalkozik, hogy a Magyar Zene Házában kaput nyit Debrecenre, s azon belépve az érdeklődők keresztmetszetet kapnak a város zenei életéről.

A programok összeállításában a Debreceni Zenei Tanács, a Kodály Filharmónia Debrecen, a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kara, a Zenede, a Lighthouse csoport és a Rocksuli is részt vett. Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata jóvoltából a Magyar Zene Házában sorra kerülő programokat jelképes árú, regisztrációs jegy vásárlása mellett, egyes rendezvényeket pedig ingyenesen lehet megtekinteni.

Május 17-én a Magyar Zene Háza fogadóterében megnyitóval indult az eseménysorozat, ahol bemutatták Imreh Sándor képzőművész, street-art művész debreceni zenei történetekre épülő pop-up alkotásait is, valamint a Hang Dómban debütált a Lighthouse kollektíva lélegzetelállító, katartikus vetítése.

Amint azt Puskás István, Debrecen alpolgármestere a megnyitó kapcsán elmondta, a Magyar Zene Háza a magyar kultúra új büszkesége. Nemcsak világviszonylatban is egyedülálló intézmény ? mellyel egy nemzet zenekultúrája kap egyszerre aktív zenei központot és kiállítóhelyet ?, de mint épület is világszínvonalú, nagy nemzetközi érdeklődés által övezett létesítmény. Az, hogy először Debrecen kap itt lehetőséget a bemutatkozásra, a legjobb visszaigazolása annak, hogy értékes, ami Debrecen kultúrájában és azon belül is a zenei kultúrában történik. Ez remek lehetőség arra, hogy a nagyon sokszínű debreceni zenei életet a könnyűzenétől a klasszikus zenéig, a friss tehetségektől az elismert művészekig bemutassa a város, s ezzel tovább tudja építeni zenei kapcsolatait az országon belül és adott esetben az országon kívül is. Puskás István hangsúlyozta: olyan produkciókat próbáltak összeválogatni, amik nemcsak a debreceniek számára fontosak, hanem szélesebb kontextusban is, és reprezentatív képet tudnak adni a város zenei életéről. A tavaszi Made in Debrecen Fesztivál megmutatta, hogy nagyon nyüzsgő a könnyűzenei színtér: több, mint 100 aktív zenekar működik Debrecenben. Közülük nagyon friss, nagyon sokszínű zenét játszó előadók mutatkoznak be Budapesten. Debrecennek nemzetközi szempontból is nagy kincse a kóruskultúra, amely több program keretében is megjelenik majd. Azt is bemutatja a város, hogy debreceni és nem debreceni zenészek izgalmas együttműködések keretében Debrecenhez szorosan kötődő új produkciókat hoznak létre, így például a Csokonai Vitéz Mihály irodalmi életművét átgondoló, aktualizáló és zenei összefüggésekbe helyező projektet.

A május 17-i debreceni zenei program keretében Balázs-Földi Virág és zenekara (pop, akusztikus pop, pop-rock), a The Crams?(indie-rock, garázsrock), a Heavy Brains (vintage-rock, indie, gitárpop), az Ex Anima ? (house, deep house élő zenekarral) és a Nasiimov ? (trap, hiphop) mutatkozott be a közönségnek.

 

HATÁRTALAN MUZSIKA

A város zenei életét bemutató programsorozatban helyet kapott a Határtalan muzsika is: a Kodály Filharmonikusok, a Kodály Kórus Debrecen és a Nagyváradi Állami Filharmónia Énekkarának közös koncertje.

A Magyar Zene Háza Városkapu: Debrecen sorozatában a Kodály Filharmónia Debrecen két művet ad elő, Dohnányi: c-moll zongoraötösét és Orbán György: Missa Primáját.

Az első részben a műsor: Dohnányi: c-moll zongoraötös, op. 1.

Közreműködneka Kodály Filharmonikusok Debrecen művészei:
Alexáné Kardos Ildikó ? első hegedű
Erdélyi Zoltán ? második hegedű
Kissné Galuska Anikó ? brácsa
Pusker János ? cselló
Zongorán közreműködik: Somogyi-Tóth Dániel

A második részben a műsor: Orbán György: Missa Prima

Közreműködik: Kodály Kórus Debrecen (karigazgató: Kocsis-Holper Zoltán) / Nagyváradi Állami Filharmónia Énekkara (karigazgató: Lászlóffy Zsolt)
Vezényel: Kocsis-Holper Zoltán

Orbán György Marosvásáhelyen született, majd Kolozsváron végezte zenei tanulmányait. 1979 óta Magyarországon él, majd hosszú évekig a Zeneakadémia zeneszerzéstanára volt. Az idén 75 éves Orbán György a magyar kórusélet egyik legkiemelkedőbb kortárs zeneszerzője. Jelentősége határokon átível, műveit szerte a világon előszeretettel tűzik műsorra. A Missa Prima című művét előadó egyesült énekkar is egy határokon átnyúló együttműködés eredménye, ugyanis a Kodály Kórus Debrecen előadótársa a Nagyváradi Állami Filharmónia Énekkara lesz.

A fellépők műsorából itt található ízelítő:

https://magyarzenehaza.com/esemeny/made-in-debrecen-showcase

A Városkapu: Debrecen részletes programja a Magyar Zene Háza weboldalán érhető el: https://magyarzenehaza.com/programsorozatok/varoskapu-debrecen

Fotók: Miskolczi János