Csütörtök délután hivatalosan is megnyitotta kapuit a Csapó utcai sétálóövezetben a 93. Debreceni Ünnepi Könyvhét. Az olvasók, az írók és a könyvkiadók ünnepének idei díszvendége Buda Ferenc debreceni kötődésű Kossuth-díjas író. A vasárnapig tartó könyves eseményen, a Partium Ház jóvoltából, debreceni és nagyváradi kötődésű könyvek, szerzők és kiadók egész sora mutatkozik be.
Mint azt Stanik István, a Magyar Házak szakmai igazgatója a denagy.hu-nak elmondta, immár harmadik éve, hogy a Partium Ház jóvoltából a Debrecei Ünnepi Könyvhéten a külhoni magyar irodalom is kézzelfogható közelségbe kerül az anyaországi olvasók számára. A Partium Ház, pavilonjában idén is több, kiemelkedően izgalmas író-olvasó találkozót is kínál a debreceni könyvbarátoknak, ugyanakkor az Ünnepi Könyvhét idejére pavilonjába költözteti partnerintézménye, a Trianon Múzeum által kiadott könyvekből rendezett kiállítását is.
A PARTIUM HÁZ PROGRAMJAI A DEBRECENI ÜNNEPI KÖNYVHÉTEN
Június 10, péntek, 15 óra
Móra László Egy erdélyi kalandor széljegyzetei ? könyvbemutató
Az erdélyi származású, neves újságíró könyve önéletrajzi műnek indul, de valójában az elmúlt közel nyolcvan év ? Erdély, a szülőföld, Bukarest, majd Budapest helyszínein ?, a rendszerváltás előtti és utáni történéseket meséli el. A szerző életén keresztül valójában az erdélyi magyarság sorsának alakulását követhetjük végig.
A szerzővel Stanik István beszélget.
Közreműködik Csata Zsolt a Csokonai Színház színművésze.
A könyvbemutató után a szerző a Partium Ház pavilonjánál dedikál.
Június 10, péntek, 16 óra
A Partium Ház könyvstandján Ozsváth Sándor művelődéstörténész dedikálja könyveit.
Június 10, péntek, 17 óra
A Partium Ház könyvstandján Dr. Fleisz János nagyváradi történész dedikálja Nagyvárad gazdasága 1900?1950 című kötetét.
Június 10, péntek, 18,30 óra
Fábián Tibor Ilyenek voltunk (Erdélyi történetek) ? könyvbemutató
A nagyváradi író, két nagy sikert aratott könyve Ceau?escu elvtárs, pajtás és a Guyana szörnyei ? után, most nemrég az Ilyenek voltunk című könyvével jelentkezett. Szokásos humorral, öniróniával meséli a Ceau?escu-korszakban élt generációk történeteit.
A szerzővel beszélget: Szilágyi Szilvia, Közreműködnek: Újhelyi Kinga és Csata Zsolt, a Csokonai Színház színművészei
A könyvbemutató után a szerző a Partium Ház pavilonjánál dedikál.
Június 11, szombat 14,00 óra
Bemutatkozik a nagyváradi Holnap Kulturális Egyesület könyvkiadója
A nagyváradi kiadó két friss könyvét Simon Judit, a Holnap Kulturális Egyesület elnöke mutatja be.
Könyvbemutatók:
Kormányos László: Kegyelet és diplomácia: A Debreceni Ünnepi Könyhéten, 2019-ben bemutatott Nagyvárad Krónikája szerzője, új művében a teljesség igényével igyekszik bemutatni a Váradon, a későbbi Nagyváradon tett magyar királyi látogatásokat. A mű a személyiségek, a látogatások célja és jelentősége mellett a város korabeli politikai, társadalmi, egyházi, kulturális szerepét is tárgyalja. Egyaránt számíthat a szakma érdeklődésére és a város múltja iránt érdeklődő olvasó figyelmére.
Magyari Sára: Sügérségtől Incelekig ? női szemmel. Magyari Sára talányos című gyűjteménye élvezetes olvasmány. A szórványlétnek nem a szomorát, hanem a derűjét éli és mutatja. Közreműködnek a szerzők, Moderátor: Szilágyi Silvia
Június 11, szombat 15,00 óra
Bemutatjuk a debreceni kötődésű, jeles nagyváradi újságíró, Ötvös Béla életműsorozatának legújabb köteteit
Ötvös Béla (Komádi, 1888. augusztus 2. ? Nagyvárad, 1970. október 21.) magyar író, hírlapíró, szerkesztő, lapkiadó, Ady nagyváradi szerkesztőségi íróasztalának örököse volt. Az életműsorozatában bemutatásra kerülő művek: Május (elbeszélések, Debrecen 1909), Krónikák könyve (Kolozsvár, 1920), “… és megbüntetem hetedíziglen” (történelmi regény, Nagyvárad, 1938), A fehér bestia (regény, 1948), Porrá és hamuvá (dokumentum regény, Nagyvárad, 1997), Ködön át?. A sorozat következő könyve: Megidézett múlt (Ady-emlékek)
Közreműködik: Péter Sándor, Ötvös Béla unokája, az életműsorozat gondozója, Papp István nagyváradi újságíró, az életmű recenzense, Firtos Edit, nagyváradi színművésznő.
A Partium Ház az Ünnepi Könyvhét idejére pavilonjába költözteti a Trianon Múzeum által kiadott könyvekből rendezett kiállítását
A Múzeum, könyvkiadási programja keretében, a szakma és a tágabb magyar közvélemény számára is hiánypótló történelmi munkák újrakiadására vállalkozott. Gondozásában többnyire olyan hiánypótló munkák jelentek meg az elmúlt időszakban, amelyeket mindenképpen érdemes megismernie mindazoknak, akiket érdekel az elmúlt száz év történelme. A múlt század 20-as, 30-as éveiben megjelent, majd évtizedeken át tiltólistákra tett könyvek a szerkesztők reményei szerint megjelenésükkel hozzájárulhatnak a Trianonnal kapcsolatos elfogultságok, félelmek és ismerethiány csökkentéséhez.
A kiállított és a helyszínen megvásárolható könyvek között megtalálható a 15 kötetesre tervezett Trianon Kiskönyvtár sorozatának eddig megjelent első négy kötete, a Magyar Béketárgyalások kötetei, valamint a 10 könyv, Trianon 100. évében az 1000 éves Magyarországról teljes sorozat.
Trianon Kiskönyvtár sorozat:
Apponyi Albert: Válaszbeszéd ? 1920 / Horváth Jenő: A trianoni béke megalkotása, 1915?1920
Tonelli Sándor: A franciák Szegeden / Jakabffy Elemér: A magyar államhatalom utolsó hónapjai Krassó-Szörény vármegyében
Szviezsényi Zoltán: Hogyan veszett el a Felvidék?
Bethlen István: Hogy bánt el a trianoni szerződés a Duna-medence kis népeivel? Az erdélyi kérdés / Haiczl Kálmán: Húsz év előtt
10 könyv, Trianon 100. évében az 1000 éves Magyarországról sorozat:
Buday László: Magyarország küzdelmes évei ? A megcsonkított Magyarország
Lóczy Lajos: A magyar szent korona országainak földrajzi, társadalom-tudományi, közművelődési és közgazdasági leírása, 1918.
Horváth Jenő: Magyar diplomácia. A magyar állam külpolitikai összeköttetései a bécsi végzésektől a kettős monarchia felbomlásáig, 1928.
Dr. Cholnoky Jenő: A Kárpátoktól az Adriáig. Nagy-Magyarország írásban és képben, 1934.
Dr. Kmety Károly: A magyar közjog tankönyve
Milotay István: Egy halálraítélt nemzet, 1929.
Dr. Thirring Gusztáv: A magyar városok statisztikai évkönyve 1912.
Herczeg Ferenc: Napfelkelte előtt
Dr. Lechner Jenő: Az elszakításra ítélt Magyarország
Jancsó Benedek: Defensio Nations Hungary Hungaricae
További kiadványok:
Béketárgyalások- I-III. kötet+díszdobozos térképmelléklet
Bátky Zsigmond-Kogutowicz Károly: Magyarország néprajzi térképe település és lélekszám szerint 1918
Az Ünnepi Könyvhéten bemutatandó könyvekről és szerzőkről részletesebben a Partium Ház Baráti Társaság facebook csoportban tájékozódhat.