Energiafüggetlenné válhat a nagyváradi hőszolgáltató

Hidrogéntermelő és -tároló üzemet akar építeni a nagyváradi hőszolgáltató vállalat a villamos- és hőenergia előállítására. A projekt célja: megújuló energiaforrások (napenergia) hasznosítása az önfogyasztásra szánt zöld energia előállítására, és az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése Nagyváradon. Ezzel nőhet a vállalat energiafüggetlensége is.

Mindehhez vissza nem térítendő támogatásra irányuló pályázatot kíván benyújtani az Országos Helyreállítási Tervhez, a beruházás műszaki-gazdasági mutatóit a nagyváradi helyi tanács keddi ülésén elfogadta.

A hidrogéntermelő és tároló komplexum főbb elemei:

  •  egy elektrolízis berendezés, amit nyolc konténerben fognak elhelyezni. Ezzel a berendezéssel óránként maximum 2000 Nm3 (normál köbméter) hidrogént lehet előállítani. Az elektrolízis-berendezés 700 négyzetméteren helyezkedik madj el, és ehhez hozzáadódik még nyolc méteres védőövezet minden irányba.
  • 20 hidrogéntároló medence, amelyek egyenként 95 köbméter kapacitásúak 42 bar nyomáson. Az alapterület 185 m2 tartályonként, a biztonsági zónával együtt összesen kb. 3700 négyzetméter. 
  • 25 négyzetméteres konténer-vezérlőközpont

A terv szerint napelem-parkot létesítenek, és az így nyert zöld energiát használják fel arra, hogy elektrolízissel hidrogént állítsanak elő, amelyet az erőmű és a hőkazánok működtetésére használnak majd. Az elektrolízisből nyert és tárolt hidrogént kb. 15. százalékos arányban hozzákeverik a földgázhoz, és ezzel a kevert üzemanyaggal működik majd az erőmű, amely hő-, és villamosenergiát termel majd. A földgáz és zöld hidrogén keverékéből álló üzemanyag használatával várhatóan körülbelül 5 százalékkal csökken a széndioxid kibocsátás a tisztán földgáz alapú üzemanyag használatához képest. A zöld hidrogén előállításához a hőszolgáltató a saját kezelésében lévő víztisztító telepről nyeri majd a vizet. A zöld hidrogén előállítása közben egyáltalán nem keletkezik üvegházhatású gáz.

A tervek szerint palackoznák is a hidrogén egy részét, melyet megfelelő engedélyekkel rendelkező tehergépkocsikkal szállítanak majd.

A beruházás költségvetése 127.907.000 lej (áfa nélkül), a megvalósítási időszak 36 hónap ? áll a polgármesteri hivatal szerkesztőségünknek eljuttatott közleményében.