Mától Nagyvárad több forgalmas gyalogos-átkelőhelyén, az úttestre felfestett piktogramok hívják fel a gyalogosok és a biciklivel közlekedők figyelmét arra, hogy a gyalogátkelőkön közlekedve ők is tehetnek a saját és embertársaik biztonságáért. A jelzések felfestésének kezdeményezője Thurzó Zoltán, nagyváradi zongoraművész, az ötlet megvalósítása mellé állt Zatykó Gyula, polgármesteri tanácsos is. Kedd reggel helyszíni sajtótájékoztatón számoltak be a polgármesteri hivatal által pozitív elbírálásban részesült kezdeményezés céljáról és fontosságáról.
– Minden nagyváradi felelős minden nagyváradiért. Úgy gondolom, ha vannak olyan ötletek, amelyek más országokban, városokban beváltak, akkor azokat a helyi lehetőségekhez mérten érdemes itthon is alkalmazni ? mondta Thurzó Zoltán. ? Múlt év novemberében felkerestem Zatykó Gyulát, hogy mi lenne, ha a máshol már sikerrel alkalmazott szimbólumokat Nagyváradon is felfestenénk. Tapasztalataim szerint nagyon sokan úgy mennek át a gyalogos-átkelőhelyeken, hogy nem figyelik a körülöttük zajló forgalmat. A fejmagasságban lévő jelzéseket kevesen veszik észre, a földre festett piktogramok azonban felhívják magukra a figyelmet, így a közlekedők jobban átgondolják azok jelentéstartalmát, üzenetét is. Nagyon örülök, hogy a kezdeményezésem megvalósításához partnerre találtam Zatykó Gyula személyében, aki a hivatalokkal való kapcsolat megteremtésében segített: tavaly novemberben adtuk le a kezdeményezésre vonatkozó kérvényt, és nagyon örülök, hogy ez a városvezetés részéről pozitív elbírálásban részesült. Fontos, hogy a felfestésekkel felhívjuk a gyalogosok figyelmét arra, hogy ne hamis biztonságérzettel, telefont, headsetet vagy fejhallgatót használva lépjenek le a járdáról, hiszen ők is sokat tehetnek azért, hogy biztonságban át is érjenek a gyalogátkelőhely túloldalára a zebrán közlekedve. Hiszem, hogy a helyi magyarok és a városvezetés közötti jó viszony kialakításához az ilyen kezdeményezések is hozzájárulnak ? mondta Thurzó Zoltán.
– Ez egy remek példa a polgári kezdeményezésre, melynek van hagyománya Nagyváradon, hiszen a város életminőségének javításához hozzájáruló kezdeményezéseknek a lakosok is részesei lehetnek. Ez azonban nem egy participatív kezdeményezés volt, ebben az esetben Thurzó Zoltán jött az ötlettel, én pedig “bevittem” azt a városvezetéshez, megbeszéltem a megvalósítás mikéntjét a műszaki osztállyal, illetve szükség volt a közlekedési rendőrség véleményezésére is – mondta a sajtótájékoztatón Zatykó Gyula. – A konkrét felfestés a tél, majd a járvány miatt sajnos mostanáig húzódott, de az a lényeg, hogy ma már láthatjuk az eredményt. Első körben 20 helyen festik majd fel ezeket a piktogramokat (zebránként hatot), de a későbbiekben több száz ilyen lesz a városban. Minél több lesz belőlük, annál jobb. Fontosnak tartom megjegyezni, hogy ezek tiltó táblák, melyek a KRESZ-ben is benne vannak, az emberek mégsem tartják be ezeket a szabályokat. Úgy gondolom, ha a mostani kezdeményezéssel tettünk valamit a közlekedés biztonságáért, elértük a célunkat.
A gyalogosok a közlekedés leginkább védtelen résztvevői, ők szenvedik el a legtöbb sérülést
Szakemberek szerint a gyalogátkelőhelyeknél az okos-eszközök és a fülhallgató használata komoly kockázattal jár, hiszen míg az egyik a látás érzékszervét, a másik a hallást korlátozza, így a gyalogos egy-egy közlekedési szituációban olyan rossz döntést is hozhat, amelynek a végeredménye akár közlekedési baleset is lehet. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a kerékpárosok sem ismerik, illetve tartják be minden esetben a rájuk vonatkozó szabályokat. A főbb szabálytalanságok közé tartozik, hogy sok bicikliző kerékpárútként használja a gyalogjárdát, amellyel veszélyeztetik a gyalogosokat és saját testi épségüket: a kijelölt gyalogos-átkelőhelyen történő áthaladáskor nem szállnak le a járműről, és a gyalogosok között szlalomozva, őket veszélyeztetve kerékpároznak át a zebrán. Fontos azt is tudni, hogy a gépjárművezetők gyalogosokra, nem pedig tempósan haladó kerékpárosokra számítanak a zebrákhoz közelítve. A gyalogos átkelőhelyen való biciklizés könnyen balesethez vezethet, mert az így áthaladó kerékpáros esélyt sem ad arra, hogy az őt észlelő járművezető meg tudjon állni.
Fotók: Farkas László