Megszüntették a fogadott orvossal és szülésznővel történő szülést január elsejétől a Debreceni Egyetem szülészeti klinikáján mindaddig, amíg “tiszta viszonyok között nem lehet folytatni” – írták a klinika munkatársai az intézmény Facebook-oldalán kedden.
Közleményük szerint “a hálapénz kivezetését a debreceni szülészeti klinika vezetése és minden munkatársa különösen fontosnak tartja”, ezért január 1-től több változást indítottak el a mindennapi egészségügyi működésüket illetően. Ezek egyik eleme, hogy a “fogadott orvos és szülésznő rendszerét megszüntették egészen addig, amíg azt tiszta viszonyok között nem lehet folytatni”.
A klinika dolgozóinak egyöntetű döntésével kapcsolatban megjegyezték: minden változásra azonnal reagálnak a továbbiakban is, és amint “átlátható és tiszta, a hálapénz gyanúját sem feltételező rendszer alakul ki”, ismét lehetőséget teremtenek a választott orvossal történő szülésre.
Egyúttal a bejegyzésükben minden várandóst biztosítottak arról, hogy “ellátása a legmagasabb szakmai színvonalon és odafigyeléssel fog történni”.
A Debreceni Egyetem Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikáján egyre több baba születik. Míg 2018-ban 3098, 2019-ben 3064, 2020-ban 3468 újszülöttet segítettek a világra. A Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikán a természetes szülést támogatják. Az új szakmai protokolloknak és a szakemberek hozzáállásának köszönhetően folyamatosan csökken a császármetszések aránya
Januártól ellenőrzik az orvosokat, elfogadnak-e hálapénzt
Magyarországon januártól jár az emelt bér az orvosoknak, és ezzel egy időben elkezdik ?levadászni? a paraszolvenciát elfogadókat ? értesült a Népszava decemberben. A lap megírta: az orvosi béremeléseknek utat nyitó törvény a Büntetőtörvénykönyvet is módosította, és megtiltotta a hálapénzes ?ügyleteket.? Így akár egy évig terjedő szabadságvesztésre számíthat az az egészségügyi dolgozó, aki kapja és az a páciens is, aki adja a hálapénzt.
Hozzátették: januártól egy egészségügyi dolgozó a betegtől a kezelés után legfeljebb egyszer és csakis olyan tárgyat fogadhat el, amelynek értéke nem haladja meg a minimálbér havi összegének öt százalékát. Ez jelenleg nyolcezer forint. A lap információi szerint a kormányzat nem vár a szabályok betartatásával és az ellenőrzéssel: januártól már el is kezdné az intézkedést a hálapénz-tilalmat megszegők ügyében.
?Nehéz elképzelni, hogyan fogják felderíteni a hálapénz elfogadását a kórházban, tekintve, hogy ez jellemzően szűk körben történik, ahol mások nincsenek jelen? ? kommentálta a hírt Asbóth Márton, a Társaság a Szabadságjogokért magánszféraprojekt-vezetője. Szerinte az orvosok esetleges megfigyelése ? például egyes helyiségek bekamerázásával ? súlyos adatvédelmi kérdéseket vet fel. Ugyanakkor a hálapénzt elfogadó orvosok leleplezhetők adóhatósági eszközökkel, ha például felderítik, hogy a hivatalos jövedelmüknél magasabb színvonalú az életvitelük, de akár betegek bejelentése alapján is van mód lebukásra. A kórházi, rendelői munka során viszont nehezen képzelhető el az orvosokkal szembeni tömeges nyomozati munka, és az őket lebuktató akciók sora ? írta meg a Népszava.