Hosszabbított nyitvatartással és kedvezményes belépőkkel hívnak látogatásra Debrecen nemzeti emlékhelyei

Idén immár negyedik alkalommal szervezi meg a magyarországi Nemzeti Örökség Intézete az Emlékhelyek Napját, mellyel a magyar történelemben és kultúrában kiemelt fontosságú helyszínekre kívánja felhívni a figyelmet. A programhoz Debrecen is csatlakozik, hiszen a Református Nagytemplom és Kollégium 2013-ban együttesen kapta meg a Nemzeti Emlékhely címet. A két intézmény ezen a napon, május 11-én, a színes programok mellett meghosszabbított nyitvatartási idővel és szimbolikus áru belépőjegyekkel, ingyenes tárlatvezetésekkel várja az érdeklődőket, mindenkinek lehetőséget teremtve arra, hogy megismerje a város meghatározó turisztikai ?zarándokhelyeit?.

“A Nagytemplom 2013-ban kapta meg a református Kollégiummal együtt a Nemzeti Emlékhely címet. A kollégiumhoz és a Nagytemplomhoz köthető legfontosabb politikai esemény a Függetlenségi nyilatkozat 1849. április 14-i elfogadása, amire a kollégium oratóriumában, kihirdetésére a Nagytemplomban került sor. A 170 évvel ezelőtti események mellett idén ünnepeljük azt is, hogy 200 éve, 1819-ben hirdették először Isten igéjét a Nagytemplomban” ? emlékeztetett az esemény beharangozó sajtótájékoztatóján Oláh István, a Debrecen- Nagytemplomi Református Egyházközség lelkésze.

Az Emlékhelyek Napján e történelmi és egyháztörténeti eseményekre fókuszálva szervezi meg programjait a Nagytemplom és kollégium. A látogatók megnézhetik az itt fellelhető Kossuth relikviákat, beülhetnek Kossuth legendás székébe, és felpróbálhatják azokat a korhű ruhákat, melyeket egy pályázatnak köszönhetően vásároltak meg múzeumpedagógiai foglalkozásokhoz. A Nagytemplomnak számos más értéke van, melyet szeretnének megmutatni: a Kossuth kiállító hely mellett megnézhető a gyülekezet történeti kiállítás, a Szent András-templom makettje, vagy az az emlékező láda, amely tavaly került vissza az egyházközség tulajdonába. 

Dr. Kovács Teofil, a Református Kollégium Nagykönyvtárának igazgatóhelyettese a programok közül a művelődéstörténeti sétákat emelte ki. A Debrecen, a reformáció városa címet viselő séta keretében az érdeklődők a könyvtár olyan különleges kincseit is megnézhetik, amelyek a 16-17. századi magyarsághoz, a magyarországi reformációhoz kapcsolódnak. A másik séta a kollégium és a Nagytemplom egészét próbálja bemutatni.

Erdélyi Enikő, a Debreceni Református Kollégium múzeumpedagógusa elmondta, a Református Kollégium Múzeumának programjai két olyan személyiséget igyekeznek középpontba állítani, akik szorosan kapcsolódnak az intézményhez: Árva Bethlen Kata és Huszár Gál figuráját és a kort, amelyben éltek idézik meg.

Lucski Zsófia, a Debrecen-Nagytemplomi Református Egyházközség kommunikációs és turisztikai referense elsősorban a családi programokat ajánlotta az érdeklődők figyelmébe, mint a fényképezkedést korhű ruhákban, vagy a látogatók körében mindig nagy sikernek örvendő templomi családi kincskeresést, melynek során a résztvevők nem csak ismeretekkel, de élményekkel is gazdagodhatnak.

Az Emlékhelyek Napján a Nagytemplom hosszított nyitvatartással, 9-től 15 óráig várja az érdeklődőket. A programokon kedvezményes áru jegyekkel lehet részt venni, egységesen 400 forintért járhatjuk végig a Nagytemplom teljes látogatói útvonalát. Bár a programok egy része előzetes regisztrációhoz kötött, azok sem maradnak program nélkül, akik ezt nem tették meg: az egész nap folyamán ingyenes tárlatvezetéseket tartanak majd, így azok is sok mindent megtudhatnak a debreceni Nemzeti Emlékhelyekről, akik eddig csak önállóan néztek körbe itt.

A Nagytemplomot és a Református Kollégiumot évente több tízezer látogató keresi fel, tavaly az Emlékhelyek Napján közel ötszáz látogatót vonzottak. 

A Nagytemplomról és a Református Kollégiumról bővebben ITT olvashatnak.

 

Fotó: a Református Kollégium Nagykönyvtára