Már készülnek a karneváli virágkocsik Debrecenben: faragják a figurákat, némelyikre pedig már a száraz virágokat is feltűzték – közölték a szervezők a munkálatok helyszínén hétfőn sajtótájékoztatón.
Puskás István, Debrecen kulturális alpolgármestere azt mondta, a város iránti elköteleződést is tanúsítják azok a cégek, intézmények, amelyek virágkompozíciót készítenek az augusztus 20-ai karneválra. Emlékeztetett rá, hogy jövőre Magyarország ad otthont a színházi olimpiának, ebből az alkalomból mutatkozik be majd a karneválon a Nemzeti Színház “Színház az egész világ…” elnevezésű virágkocsija.
A határon túli kultúra iránti elkötelezettség jegyében Debrecen ezúttal is Nagyváraddal közösen készít virágkocsit a karneválra.
Középkori történelem ? Nagyvárad és Debrecen közös virágkocsija
A testvérvárosok közös virágkocsija ezen különleges alkalommal Nagyvárad ikonikus épületének egyik részletét mutatja be, s egyben utal a két város kapcsolatára: a griff és főnix madár részleteiben felfedezhetjük a Nagyváradi vár csaknem ezeréves múltra visszatekintő, kihagyhatatlan látnivalóját, amely semmihez sem hasonló középkori élményt kínál. A püspökök aktív részvétele a város fejlesztésében és pezsgő kulturális életében a 15. századra a humanizmus és a reneszánsz egyik legjelentősebb európai központjává emelte a váradi várat. A hercegi rezidencia (A szárny) fejedelmi lakóhelyként szolgált, az erődítménynek az Erdélyi Fejedelemség nyugati határának védelmében volt szerepe. Az első terem boltívét latin feliratú, festett emblémák díszítik, melyek egy részét még megőrizték. A második teremben allegorikus virágmotívumokkal díszített falfestmények találhatók, a szobák közül az egyik legszebb a Griff-terem, mely nyolc mitikus és valóságos állatot ábrázol, a fejedelmi erényeket szimbolizálva (vitézség, erő, tisztaság, szívósság, kitartás, élesség, gyorsaság). A griff egy mitikus lény, amelyet különböző kultúrákban félig sasként és félig oroszlánként ismernek. Az erő, a bátorság és a vezetői tulajdonságok jelölésére használják.
SZOBRÁSZ ÉS TERVEZŐ: PÓZNER GÁBOR
VIRÁGDIZÁJN: SZŐKE-LOVAS MARIANNA,
SÁPI BEÁTA
STATIKUS: ÉLES JÓZSEF
KIVITELEZŐ: GULYÁS TAMÁS
Mészáros Réka főszervező jelezte: az idén 13 virágkocsi és 1200 táncos vonul majd a karneváli menetben. Számos országból, köztük Kolumbiából, Peruból, Németországból, Belgiumból, Olaszországból és Spanyolországból érkeznek táncosok, művészeti csoportok a karneválra.
A karneváli hét programsorozata már augusztus 15-én a Táncol a város! programmal kezdődik, amikor Debrecen különböző pontjain ropják majd a táncosos, bevonva a közönséget is a fiesztába – ismertette Mészáros Réka hozzátéve: este a város főterén bemutatandó Klasszikusok éjszakája komolyzenei nagykoncert egyben a Debreceni Ünnepi Játékok záróeseménye és a karneváli hét nyitánya is lesz.
Megemlítette, hogy augusztus 17-21. között rendezik meg a Galiba gyermekfesztivált, a nagyerdei Békás-tónál megnyílik a sörkert, a Nagytemplom előtti Kossuth téren pedig minden nap koncertekkel, bemutatókkal várják majd az érdeklődőket a karneváli hét keretében.
Megjelent a Debreceni Virágkarnevál idei műsorfüzete
A füzetet forgatók az órára lebontott programok mellett találhatnak térképet a helyszínekről és a karneváli felvonulásról is.
Emellett olvashatnak ismertetőt az eseményekről és a fellépők listáját is böngészhetik. A programfüzetet megtalálja a Kölcsey Központban, illetve online is.