Idén ismét megrendezik “egy paleolit távirat” címmel a debreceni költészeti fesztivált, a programok középpontjában a száz éve született Nemes Nagy Ágnes költészete áll ? jelentették be a szervezők szerdán sajtótájékoztatón, melyen Puskás István, Debrecen Város kultúráért felelős alpolgármestere, Szirák Péter, a Debreceni Költészeti Fesztivál kurátora és Pogrányi Péter főszervező ismertették a programokat.
Puskás István, Debrecen kulturális alpolgármestere emlékeztetett rá, hogy két évvel ezelőtt a koronavírus-járvány miatt elmaradt a fesztivál, tavaly pedig online tartották meg. Idén viszont több helyszínen, a város napjához is kapcsolódó programokon várják a versek, az irodalom és a művészetek barátait – tette hozzá.
Az április 9-14. között immár 19. alkalommal megrendezendő fesztivál szerves részévé vált a város kulturális szövetének, és arra is alkalmat ad, hogy szót ejtsenek Debrecennek a nemzeti irodalomban elfoglalt helyéről – hangoztatta Puskás István.
Szirák Péter, a fesztivál kurátora Nemes Nagy Ágnes születésének 100. évfordulója kapcsán megjegyezte: “a kiváló költő, esszéista és műfordító gyerekverseit sokan ismerik még az óvodás és kisiskolás korukból, ám e kiterjedt és rendkívül komplex életmű népszerűsége, kánoni helye még mindig nem olyan jelentős, mint azt a poétikai teljesítménye indokolná”.
Nemes Nagy Ágnes költészete – hasonlóan Pilinszkyéhez, akiről tavaly, születésének századik évfordulója alkalmából emlékeztek meg a fesztiválon – világlátás, hangnem és formakultúra tekintetében is mélyen beágyazódott az európai líratörténeti hagyományba – magyarázta a kurátor.
Hozzátette: a fesztiválon Nemes Nagy Ágnes pályáját kerekasztal-beszélgetésen irodalomtörténészek és költők, Balajthy Ágnes, Kiss Noémi, Schein Gábor és a moderátor, Fodor Péter részvételével idézik fel.
A költészet misztériuma kerül a középpontba a 2014-ben elhunyt debreceni költő, Borbély Szilárd posztumusz megjelent, Bukolikatájban című verseskötetének debreceni bemutatóján is, ahol az önéletrajzi elemeket az antikvitás motívumaival ötvöző kései Borbély-líráról Schein Gábor és Valastyán Tamás fog eszmét cserélni – mondta Szirák Péter.
A mindig is elválaszthatatlan vers és zene találkozik egymással Szabó T. Anna és Dés András vendégszereplésén, de a fesztiválokon elmaradhatatlan szavalóversenyt is megrendezik, amelynek az idén szintén a Nemes Nagy-centenárium ad keretet – tette hozzá a kurátor.
A Költészeti Fesztivál alkalmából szervezik meg A hangadó ? Tar Sándor írásművészete című kétnapos, országos konferenciát is. A Kádár-rendszer utolsó évtizedeiben a debreceni író novellái leleplezték az államszocializmus nyilvánosságból kitiltott anomáliáit: a titkolt szegénységet, a gazdaság működési-vezetési-szervezési problémáit, az otthonukat vesztett, s arra soha újra rá nem találó, testben és lélekben megtört ?melósok? elidegenedettségét és kilátástalanságát.
Programok
- április 9. 17.00 MODEM
Teszteljük a gravitációt ? Szabó T. Anna költő és Dés András ütőhangszeres zenész estje
A költészet napjára harmincéves írói pályája állomásaiból válogat a mai magyar irodalom egyik legjelentősebb egyénisége, Szabó T. Anna. Az ünnep alkalmából a verset állítja a középpontba. Élete lassan ötven évében ez lesz az első alkalom, hogy visszatekint az eddigi munkáira, időrendben lépkedve végig tíz verseskötetén: a felolvasást vallomásokkal kíséri, felrajzolja az íveket, a versek hátterét és tétjét. Szó esik majd alkalmi szövegekről, dalokról, gyerekkötetekről, sőt, az álneveken írott, titkos, játékos versek is előkerülhetnek.
A felolvasásokat a kortárs zenei élet meghatározó ütőhangszeres előadóművésze, Dés András improvizációi kísérik végig, a ritmus tudat alatti sugallatát, írás és hang mély, izgalmas kapcsolódását jelenítve meg a színpadon, váratlan gesztusokkal új és új párhuzamokat teremtve a szöveg és a zene közt. Az előadás bátorság, az is kiderül, mennyire bíznak meg ők ketten, ott és akkor a művészi párbeszéd teremtő erejében.
A belépés ingyenes!
Fb: https://fb.me/e/27Y4y3TxL
- április 10. 17.00 Déri Múzeum díszterem
Borbély Szilárd Bukolikatájban című kötetének bemutatója
Résztvevők: Schein Gábor író, költő, irodalomtörténész, Valastyán Tamás, esztéta
Közreműködik: Bakota Árpád, a Csokonai Színház Jászai-díjas színművésze
A Bukolikatájban. Id?llek Borbély Szilárd posztumusz verseskötete. A szerző 2013-ban állította össze a 2009 után keletkezett verseiből, melyek az antik mítoszok alakjaival népesítik be a Nincstelenek című regényből ismerős világot. Emberi és isteni szenvedéstörténetek íródnak egymásra ezekben a megrendítő és provokatív idillekben. A Bukolikatájban egy jelentős költői életmű súlyos záróköve.
Fb: https://fb.me/e/1iIARKzXn
- április 11. 8.00 Méliusz Központi Könyvtár
- Megyei Versfesztivál
A Debreceni Vörösmarty Mihály Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola programja.
- április 11. 17.00 Méliusz Központi Könyvtár
Kerekasztal-beszélgetés a 100 éve született Nemes Nagy Ágnes költészetéről
Résztvevők: Balajthy Ágnes irodalomtörténész, kritikus, Kiss Noémi író, kritikus, Schein Gábor író, költő, irodalomtörténész
moderál: Fodor Péter, az Alföld folyóirat szerkesztője
Közreműködik: Varga Klári, a Csokonai Színház Jászai-díjas színművésze
Fb: https://fb.me/e/2xliNrOC9
- április 12. 14.00 Méliusz Központi Könyvtár
Nemes Nagy Ágnes 100 ? az Ibolya utcai Általános Iskola Szavalóversenye (1-2. és 3-4. osztályosoknak)
- április 13-14. Déri Múzeum
A hangadó ?Tar Sándor-konferencia
A Déri Múzeum, a Debreceni Egyetem Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézete, az Alföld szerkesztősége, valamint a DAB Irodalomtudományi Munkabizottsága által szervezett konferencia Tar Sándor életművét vizsgálja.
A Tar Sándor Napok programja.
Fb: https://fb.me/e/4LLk9wQYa
Fotó: facebook/Méliusz Juhász Péter Könyvtár