Kiállítják a nagyváradi középkori leleteket

A nagyváradi vár nyugati kapuja előtt, az ortodox székesegyház mindkét oldalán, a jövendő földalatti parkoló  helyén, az elmúlt hónapokban komoly ásatásokat végeztek a régészek. Hatalmas munkagépek óriási mennyiségű földet mozgattak meg a területen, az ott dolgozók munkáját a város lakossága “élő, egyenes adásban” követhette nyomon. Bár a terepmunkák a hétvégén befejeződtek, a szakemberek munkája itt nem ér véget. Doru Marta régészt, az ásatást végző munkacsoport vezetőjét a további teendőkről, és arról kérdeztük, a nagyváradiak által különösen nagy érdeklődéssel követett ásatások eredményét láthatjuk-e majd a múzeumban?

? Ha számszerűsíteni szeretnénk az elmúlt hónapok munkáját, meg tudná mondani, hány ember, mennyi munkagép, hány órát dolgozott az ásatáson, összesen hány köbméter földet mozgattak meg?
 
Doru Marta: ? Eleinte kevesebb emberrel dolgoztunk, de aztán már húsz ember segített az ásatásoknál. Két munkagép és kamionok segítettek a megmozgatott 5.850 köbméter föld elhordásában. Mivel erre a kérdésre nem készültem, a munkaórák számát pontosan megmondani nem tudom, de arról biztosíthatom a tisztelt olvasóikat, hogy sokat dolgoztunk, nagy örömmel. 
 
? Mi adta az Ön és a muzeográfus kollégák számára a legnagyobb sikerélményt az elmúlt hónapokban?
 
Doru Marta: ? Minden, még a legapróbb lelet is. Az egész ásatás nagy örömünkre szolgált, attól a pillanattól kezdve, amikor nagyjából két méter ásás után megtaláltuk a ravelint, ami mint később kiderült, mintegy 100 méteres nagyságrendű. Sejtéseink voltak róla, de nem gondoltuk, hogy ekkora. Aztán az első, majd a második templom falainak megtalálása, majd a templom fala mellett a temető, egyszóval minden! Az ásatások minden pillanatát élveztük, kollégáimmal, Fechete Porsztner Kittivel, Kakócz Zoltánnal és a segítőkkel együtt!

? A terepmunkák véget értek, Őnök pedig most kiegészítik azt a jelentést, amit a fővárosba küldenek. Ez több száz oldalt tesz ki, és feldolgozása sok időbe kerül. 
 
Doru Marta: ? Igen, ma (2021. november 12.- szerk. megjegyzése) befejezzük a terepmunkát, hátravan még néhány fotó készítése a leletekről, amiket az eső megrongált, aztán nekiállunk a jelentés elkészítésének, illetve kiegészítésének azokkal az adatokkal, amelyeket az augusztus és november közötti ásatási munkálatok alatt rögzítettünk. A jelentés több száz oldalas, és a munka  nagyjából tíz napig tart majd.
 
? A jelentés tartalmaz esetleg javaslatokat arra nézve, hogy mi történjék a feltárt leletekkel? A bizottság ezen jelentés alapján hozhat-e olyan határozatokat, ami esetleg befolyásolhatja a tervezett parkoló megépítését?
 
Doru Marta: ? Az archeológiai bizottság nem határoz ilyen esetekben, de véleményeket kér, esetleg következtetéseket von le a jelentés alapján. A jelentésben három nagyon fontos leletről van szó, a feltárt templomok falairól, a középkori kereskedő házakról és műhelyekről, illetve a ravelinről (a ravelin egy háromszög alakú erődítmény vagy leválasztott építmény, amely egy erőd belső építményei előtt helyezkedik el). A műemléki bizottság előtt azonban megjelennek az építkezés megrendelői és a tervezők is. Itt a bizottság javaslatokat tehet a leletek konzerválásának módjára. Mint mindenütt a világon, azokat a leleteket, amelyeket nem lehet helyben konzerválni, illetve látni hagyni, (ilyenek esetünkben a megtalált csontvázak, amik anatómiailag nem is egészek, az edények és a pénzérmék) azokat a múzeumba visszük, a többit pedig helyben konzerváljuk.
 
? Tervezik e a közeljövőben, hogy a jelentés alapján kiadnak egy olyan kiadványt, dolgozatot, ami elérhető lesz mondjuk a Körösvidéki Múzeum honlapján is? Esetleg egy majdani kiállításon bemutatják az ásatások eredményeit?
 
Doru Marta: ? Igen, mert kár lenne, ha egy ilyen nagy horderejű munka bemutatása, illetve megismertetése a szélesebb közönséggel kimaradna. Ez pedig idővel megjelenhet majd a múzeum honlapján is. Természetesen, a múzeumba bevitt anyagot restaurálás után szeretnénk bemutatni. Ennek azonban van egy nagy akadálya, mégpedig az, hogy a restaurátorunk, aki egyébként nagyon jól és gyorsan dolgozik, annyira elfoglalt, hogy jelen pillanatban nem tudjuk megmondani, erre mikor kerülhet sorra. Mindenesetre, ez a közeljövőben megtörténik. Egyébként rengeteg anyagunk van, fényképek és rajzok, amik szintén kiállításra kerülhetnek majd.
 
? Lehetséges, hogy a feltárt falmaradványok, kutak láthatóak maradjanak a nagyközönség számára, a már kész parkolóhelyen? Esetleg erre kötelezni lehet az önkormányzatot?
 
Doru Marta: ? A láthatóság kérdése felmerült, de ez nem az én asztalom, azonban úgy tudom, hogy a tervező némileg átdolgozza a parkoló tervét, főleg a tartóoszlopok elhelyezkedését, hogy azok kevésbé ütközzenek a konzervált leletek helyével. Óriási szerencsénk, hogy a földalatti parkolónak nincsenek oldalfalai, így a ravelin egy része látható lesz.
 
Az interjú után munkatársunkat fotózásra invitálta az ásatási területre Fechete-Porsztner Kitti  és Katócz Zoltán muzeográfus
 
Kép és szöveg: Farkas László