Kulturális diplomáciai együttműködési megállapodást írt alá a Külügyi és Külgazdasági Intézet és Debrecen

Kulturális diplomáciai együttműködési megállapodást írt alá a Külügyi és Külgazdasági Intézet és Debrecen városa a Régi Városházán március 10-én.

Az együttműködési megállapodás aláírását megelőzően Puskás István alpolgármester elmondta, hogy 2020-ban a Külügyminisztérium és Debrecen önkormányzata úgy döntött, hogy a korábbi jó együttműködések mentén kialakítanak egy formalizált kapcsolatot is a kulturális diplomácia területén, amelynek lényege, hogy a cívisváros kulturális intézményei és a debreceni kultúra szereplői az önkormányzat támogatásával megmutatják magukat a külföldi magyar kulturális intézetekben. Hozzáfűzte, nem titkolt céljuk, hogy Debrecen nevét, kultúráját minél szélesebb körben megismertessék a nagyvilágban, összhangban a város kitűzött stratégiai céljaival, hogy Debrecen ne csak Kelet-Magyarország, hanem a Kárpát-medence keleti régiójának is egy regionális központja legyen mind gazdasági, oktatási, tudományos és kulturális célból.

? A kulturális programok és az intézethálózat egy remek lehetőség arra, hogy mindezt megmutassuk, elmondjuk magunkról a külvilág számára. Abban bízunk, hogy ezek a bemutatkozások a későbbiekben visszafelé is tudnak majd hasznosulni és a város számára is fognak tudni majd hozni a nagyvilágból különböző együttműködéseket ? tette hozzá az alpolgármester.

Schőberl Márton, kulturális diplomáciáért felelős helyettes államtitkár elmondta, hogy 24 országban 26 Liszt Intézet, illetve Collegium Hungaricum működik, ezek az intézetek pedig a kulturális diplomáciai tevékenységük zászlóshajói. ? A Külgazdasági és Külügyminisztérium részéről az egyik legfontosabb célunk a kulturális diplomáciával, hogy ne egy önmagáért való tevékenység legyen. A mi feladatunk, hogy az adott országhoz kapcsolódó politikai és külgazdasági célokat a kulturális diplomácia eszközeivel segítsük ? mondta Schőberl Márton.

Kiemelte, számukra nagyon fontos, hogy a magyar kultúra legfontosabb és legizgalmasabb elemeit külföldön be tudják mutatni. ? Nagy öröm számunkra, hogy Debrecen vezetése elkötelezett ebben és úgy gondolja, hogy a saját erőforrásaival és gondolataival is segíti a magyar kultúra külföldi megjelenítését. Mint ahogy Debrecen városának a társadalmi, gazdasági és kulturális kisugárzása is jóval nagyobb, mint a határai, mi készen állunk arra, hogy ezt a közös pontot együtt jelenítsük meg a jövőben a magyar kulturális intézetekben ? fogalmazott. Hozzáfűzte, biztosak benne, hogy miután a külföldi vendégeink személyesen is megtapasztalják, hogy milyen kulturális sokszínűség jellemzi ezt a várost, egy jó lehetőség lesz arra, hogy a gazdasági, turisztikai és minden más egyéb szempontból is felfigyeljenek Debrecenre.