Leleplezték ifjabb Rimanóczy Kálmán építész szobrát

A koronavírus járvány korlátozásai miatt, Nagyvárad polgármestere, Ilie Bolojan és tanácsosa, Zatykó Gyula, ünnepi ceremónia nélkül leplezte le és koszorúzta meg a Nagyvárad mai arculatát meghatározó építész, ifjabb Rimanóczy Kálmán egész alakos szobrát. A szoboravatást május 1-jére, Rimanóczy Kálmán születése 150. évfordulójának napjára időzítették.

Az életnagyságúnál nagyobb, 3 méter magas bronzszobor a nagyváradiak által Barátok templomaként ismert váradolaszi plébániatemplom előtti térre került. Alexandru Pasat kolozsvári szobrászművész alkotása délceg, elegáns úriemberként mutatja be az építészt, akinek alkotásai meghatározó módon alakították Nagyvárad mai arculatát. A műalkotást interaktív szobornak tervezték, kétnyelvű felirattal ellátott talapzata alig emelkedik ki a járdaszintből, így bárki melléléphet, fényképet készíthet vele.

A Rimanóczy-szobrot az önkormányzat rendelte meg, elkészítése és felállítása 400 ezer lejes (mintegy 29,2 millió forintos) költségét is a város költségvetéséből finanszírozták. A város polgármestere egy régebbi időpontban, Nagyvárad belvárosának rekonstrukciós terveivel kapcsolatban úgy nyilatkozott, hogy nemzetiségétől függetlenül, minden olyan személyiség megérdemli, hogy szobrot kapjon, akinek a munkássága hozzájárult Nagyvárad fejlődéséhez. Ebben az összefüggésben arról is döntés született, hogy a századforduló időszakában zajló városfejlesztések legendás magyar polgármestere is szobrot kap a nagyváradi Városháza közelében. 

A szoboravatást követő Facebook-bejegyzésében pedig ismét kifejezte nagyrabecsülését Nagyvárad egykori magyar és zsidó lakosságának városépítő teljesítménye és Ifj. Rimanóczy Kálmán munkássága előtt. ?Képzeljük el, hogy nézne ki a mai Nagyvárad, a Városháza, a Görögkatolikus és az Ortodox Püspökség, a Velencei ház, a Moskovits Miksa, az Apollo Palota és a többi általa tervezet épület nélkül.? Majd bejelentette, javasolni fogja, hogy a Cri?ul Nagyáruház, a Barátok temploma, és a Nyugdíjpénztár határolta területet nevezzék el Rimanóczy térnek. ?Úgy illik, hogy nemzetiségi, vallási hovatartozásra való tekintet nélkül, tisztelet övezze a várostörténet meghatározó személyiségeit, attól függetlenül, hogy milyen korban éltek. Ifj. Rimanóczy Kálmán ilyen személyiség volt, örök elismerés a nagyváradiak részéról!? ? fejezte be bejegyzését a város polgármestere.

A polgármester magyar tanácsosa, Zatykó Gyula szerint, az Ifj. Rimanóczy Kálmán születésének 150. évfordulóján felavatott szobor, egy nagyváradi magyar építész-zseni emléke előtt tiszteleg, aki mindössze húszéves pályafutása alatt a mai Nagyvárad arculatát meghatározó épületeket tervezett és épített. Nevéhez kötődik számos, ma már turisztikai látványosságként kiemelkedő épület, köztük a legismertebb a Városháza, a Pénzügyi Palota, a Stern-, az Apolló-, a Moskovits-, a Velencei Házként is emlegetett Id. Rimanóczy-palota, a Görögkatolikus Püspökség, a mai Ortodox Püspökség, a Csendőrségi Iskola.

A szobor helyszínének kiválasztását azzal indokolta, hogy Tempfli József nagyváradi püspöknek köszönhetően, a 42 évesen elhunyt Rimanóczy Kálmán földi maradványait a felszámolt olaszi temetőből, a Barátok templomának alagsorában helyezték örök nyugalomra, magát a templomot pedig az építész tervei szerint alakították át mai arculatára. A szobor szomszédságában pedig élete első jelentős műve ? az egyelőre becsomagolt, felújításra váró ? Pénzügyi Palota áll. A helyszín mellett szól az is, hogy a szobor a nagyváradi városnéző turistaútvonal elején található, így a turisták, mielőtt megtekintenék a város lenyűgöző századfordulós palotáit, az épületek többségét megálmodó Rimanóczy szobrát is láthatják.

Zatykó Gyula szerint a szobor, ezután örök mementóként hirdeti, hogy a magyar közösség alkotói által létrehozott időtálló értékek a város kulturális örökségének meghatározó részét képezik, ezért kiérdemelték a jelen és a jövő városlakóinak tiszteletét és megbecsülését.

Létrehozásáért köszönet illeti a nagyváradi magyarokat, akik lelkükben őrzik, és tovább éltetik múltunk értékeit! Köszönet jár a városvezetésnek, hogy a szobor létrejöttét támogatta! És mindazoknak, akik konkrétan is hozzájárultak, hogy Nagyváradon egy újabb szobor hirdesse a magyar örökséget!

« A 3 »

A Rimanóczy család sírhelye a nagyváradi Barátok temploma alagsorában. Fotó: Varga Erzsébet Mandy. A képek felhasználása csak a tulajdonos írásos engedélyével lehetséges.