Az önkormányzati választások eredményei alapján Debrecen mind a 23 egyéni választókerületéből Fideszes képviselő került az új közgyűlésbe, amely a kompenzációs listáról kilenc ellenzéki képviselővel egészült ki. A polgármesteri címet újra Dr. Papp László nyerte el. Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzatának Közgyűlése október 24-én tartotta meg alakuló ülését. Programbeszédében a polgármester kiemelte, hogy Debrecen ma az egyetlen magyar város, amely képes megtörni az ország egyközpontúságát, és az országhatárokon átívelő második központ szerepét is be tudja tölteni.
Az új közgyűlés a Régi Városháza Nagytanácstermében ült össze. A megválasztott képviselők eskütétele után átvették a megbízólevelüket.
A megalakult közgyűlést Kósa Lajos debreceni országgyűlési képviselő köszöntötte és kiemelte, hogy a polgármester és a Fideszes képviselők erős felhatalmazást kaptak a helyi választópolgároktól, hogy folytassák a fejlődés felé vezető munkát,
Eskütétele után mondott beszédében, Papp László polgármester is úgy értékelte, hogy a választók véleményt mondtak az elmúlt öt évről és irányt mutattak a jövőbe. Kiemelte, hogy Debrecen jelentősége gazdasági, oktatási, kulturális és közlekedési szempontból is a régió legmeghatározóbb városa lett, ezért a testület határozatai a régió milliós lakosságára is hatással lehetnek. Debrecen ma az egyetlen magyar város, amely képes megtörni az ország egyközpontúságát, és az országhatárokon átívelő második központ szerepét is be tudja tölteni, nincs még egy ilyen város, mely össze akarja hangolni a helyi érdekeket a régió érdekeivel.
Papp László ismertette négydimenziós városépítő modellen alapuló fejlődési programját, amelyben, a város polgárainak lakókörnyezetének, az egyes városrészek problémáinak megoldása, a városfejlesztés, az országos programokhoz való kapcsolódás, a nemzetközi pozicionálás erősítése jelenti a dimenziókat. Kiemelte, hogy a környezetvédelem, a megújuló energiaforrások, a városi erdők területének növelése, valamint a fiatalok, a diákok kerülnek középpontba a következő években. Az oktatás lesz a következő évek kiemelt fejlesztési területe, de nemzetközi szinten is meghatározó léptékváltásra készül a város a kultúra területén is.
Az ülésen módosították a szervezeti és működési szabályzatot, majd a polgármester javaslatai alapján megválasztották Debrecen új alpolgármestereit.
Barcsa Lajos a gazdasági területekért felel majd, emellett a minisztériumokkal és a befektetőkkel való kapcsolattartás is a feladata lesz, emellett felügyeli az önkormányzat közneveléssel és sporttal kapcsolatos feladatainak megvalósítását.
Széles Diána a turisztika és ifjúságpolitika mellett az egészségüggyel, a szociális területekkel és a civil szervezetekkel való kapcsolattartással foglalkozik.
Balázs Ákos alpolgármesterként a városüzemeltetésért és a környezetvédelemért felel majd, míg Puskás István a kultúra területért.
Puskás István kultúráért felelős alpolgármester, január elsejétől látja el feladatait, addig a Római Magyar Akadémia igazgatói státusát tölti be.
Komolay Szabolcsot, az eddigi kultúráért és oktatásért felelős alpolgármestert az oktatási intézmények közötti kapcsolatokért felelős tanácsnoknak választotta a közgyűlés.
A közgyűlés megválasztotta a testület ügyrendi bizottságának tagjait, a további szakbizottságok előreláthatóan a következő közgyűlésen állnak majd fel.