Felhívással fordul Nagyvárad Polgármesteri Hivatala a megyeszékhely lakosaihoz, akiket arra kér, hogy járuljanak hozzá a Várad területén egyre gyakoribbá váló vandál cselekmények megállításához. A városvezetés kéri a lakosságot, értesítse a hatóságokat, valahányszor társadalomellenes magatartású személyeket lát, akik kárt tesznek a magán- vagy köztulajdonban, vagy rongálják az utcabútorokat és a játszótéri eszközöket, veszélybe sodorva ezzel az azokat használó gyerekeket.
“Tanúja volt annak, hogy valaki festékkel mázgálja össze vagy graffitivel csúfítja el az épületfalakat, játszótéri eszközöket, lámpaoszlopokat, kukákat, tönkreteszi az utcabútorokat, nyilvános sporteszközöket stb.? Amennyiben tanúja volt ilyen cselekedetnek, kérjük, hívja a 112-es egységes vészhelyzeti hívószámot, vagy értesítse a Helyi Rendőrséget a 0259/969-es számon. A diszpécser a helyszínre küldi a Helyi Rendőrség munkatársait, akik megteszik a törvény által előírt lépéseket, bírságot szabnak ki, vagy, esettől függően, azonosítják és átadják az elkövetőket a Nagyváradi Rendőrségnek, amely eljárást indít a rongálás miatt.” ? olvasható a felhívásban.
Nagyváradon jelenleg a megszokottnál több, épületeket, közműveket, díszítőelemeket, illetve a parkokban és zöldövezetekben található sport- és szabadidős eszközöket érintő rongáláshullám érzékelhető. A jelenség nemcsak csúfítja a városképet, de veszélyes és költséges is. Az antiszociális magatartás, amely elsősorban engedély nélküli mázgálásban, sértő tartalmú graffitik létrehozásában nyilvánul meg, ebben a hónapban a Nagyvárad Polgármesteri Hivatala által létrehozott négy zöld folyosó mindegyikén – a Ion Bogdan, a Soarelui, a Veteranilor és a Barcăului utcában, illetve a Magheru (Sztaroveszky) úti aluljáró üvegtetején – az eddigieknél nagyobb mértékben van jelen.
A, zöldövezetek és játszóterek karbantartásával foglalkozó alkalmazottak hetente számos rongálást jelentenek a városvezetőségnek, ezeknek a többsége graffitizés. Nem példa nélküli azonban a játszótéri eszközök, az utcabútor, a dekoratív elemek vagy közművek felgyújtása vagy egyéb módon történő megrongálása, illetve a parkokból való lopás sem. A vandálcselekményekről a lakosok is beszámoltak az Oradea City Report applikáción keresztül.
2021 során 350 828 lej értékű munkálatok révén újították fel a város játszótereit és utcabútorait. Ebben az évben ez az összeg még nagyobb lesz, elsősorban amiatt, hogy Várad összes játszóterét átfogó program keretében korszerűsítik.
?Jelenleg úgy tűnik, hogy a bírságok kilátásba helyezése nem hatékony módja a rongálások megelőzésének, ugyanis az idők során nem sikerült mindössze ezzel a módszerrel eltántorítani a rongálókat, főleg a graffitizőket” – áll egy most vitatott törvényjavaslat indoklásában. A javaslat szerint szigorítanák a 61/1991-es törvényben foglalt, a társadalmi együttélést és a közrendet megzavaró cselekedetekre vonatkozó bírságokat, az alábbiak szerint:
– 3 000 és 6 000 lej közötti pénzbüntetés, illetve kötelező jellegű kiegésztő szankció, ami azt jelenti, hogy az elkövető köteles eltávolítani a falfirkát, rajzolt vagy festett jelet, és a megrongált épületet vagy tárgyat eredeti állapotába visszahozni. Ugyanakkor elkobozható a szabálysértés elkövetésére használt eszköz is.