Az augusztus 20-ig látogatható kiállításon és vásáron 16 ezer négyzetméteren több mint 330 kiállító mutatkozik be a DE Böszörményi úti campusán, ahol konferenciákat, szakmai fórumokat, állattenyésztési bemutatókat, lovas- és fogatparádét is rendeznek.
Az ünnepélyes megnyitón Nagy István agrárminiszter az öntözésfejlesztés szükségességéről beszélt, amelyet nem csak a gazdák, de minden magyar állampolgár érdekének nevezett. Bejelentette, tízéves lejáratú, rendkívül alacsony kamatozású hitelt készítenek elő a tervezett fejlesztések megvalósulásához addig is, amíg a következő európai uniós ciklus forrásaihoz hozzájutnak a gazdák. Nagy István jelezte: jelenleg 85 ezer hektár az öntözhető terület az országban, a ciklus végére ezt százezer hektárral szeretnék növelni, ami azonnal 20-25 milliárd forint termelési többletet fog eredményezni.
Az agrárminiszter kitért a debreceni Civaqua-programra is. Azt mondta, a terv ?Debrecen 21. századi létét, polgárai javát kell szolgálja. Bejelentette: a 2020-27-es európai uniós időszak kiemelt projektjei között az első helyen szerepel a Civaqua-program támogatása.
Nagy István ugyanakkor köszönetet mondott Vaszkó László vásárigazgatónak és családjának, akik az elmúlt három évtizedben megszervezték a Farmer expót, amely szakmai súlyán túl meghatározza Debrecen és a magyar vidék arculatát is.
Szilvássy Zoltán, a Debreceni Egyetem rektora az intézmények és a termelők összefogását hangsúlyozta. Azt mondta, elsőként az agrár- és az orvostudomány összefogásának eredményeként jöttek létre különleges élelmiszerek, ma már a teljes egyetem kutatásokkal, innovációval, fejlesztésekkel támogatja az ágazatot.
Kósa Lajos országgyűlési képviselő szerint a leendő debreceni nemzeti oltóanyaggyárnak a humán vakcinák mellett a mezőgazdasági vakcinák gyártására is fel kell készülnie. A politikus reményét fejezte ki, hogy 2023-ban meghirdethetik az állatorvos-képzést a Debreceni Egyetemen.
Papp László, Debrecen polgármestere azt mondta, a város erős, meghatározó szereplője a mezőgazdaságnak és az élelmiszeriparnak, s ez a következő évtizedekben is így lesz.
Éder Tamás, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) alelnöke arról beszélt, hogy az ágazat sikeréhez a legkorszerűbb ismeretek kellenek, már nem elég úgy gazdálkodni, ahogy “apáink, nagyapáink” tették. A kamara érdemi segítséget nyújt a gazdálkodóknak – mondta.
Jakab István, az Országgyűlés alelnöke, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek (Magosz) elnöke a Magyarok kenyere programról tájékoztatta a résztvevőket jelezve, hogy tavaly 1100 tonna gabonát gyűjtöttek össze, reményük szerint az idén ezt a mennyiséget is túlszárnyalják.
A Farmer expo megnyitóján átadták az idei vásárdíjakat, a 30 éves emlékplaketteket, és megáldották az új kenyeret.